Ponadczasowy styl

Kapelusz świadczył o pozycji społecznej mężczyzny (w tym jego sytuacji majątkowej i towarzyskiej). Tak było jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia. Później wszelkie eleganckie nakrycia?głowy traktowane były z przymrużeniem oka.

Teraz nadszedł czas ich wielkiego powrotu - przede wszystkim panamy. Najwięksi projektanci włączyli ten właśnie model do swoich kolekcji.

Wbrew nazwie panama pochodzi z Ekwadoru. Idealnie pasuje do lnianych garniturów na ciepłą porę roku. Panamy wykonuje się z włókien palmy jipijapa, które uchodzą za wyjątkowo elastyczne - na najdroższe modele wykorzystuje się najcieńsze włókna, a kapelusze tkane są w całości (gorsze są mniej giętkie oraz mają podwinięty do dołu i zszyty brzeżek ronda). 
Dobrą panamę można zwinąć i włożyć do kieszeni - nie straci nic ze swego kształtu.

moda męska, dodatki, kapelusze, Czapki z głów - wchodzi panama!Alessandro Lucioni/IMAXTREE.COM

Mały kapelusz z wielką historią

Kapelusz odkryto dla Europy dzięki robotnikom pracującym przy budowie Kanału Panamskiego - chroni przed słońcem i jest bardzo lekki. W panamie podczas wizytacji budowy pokazał się sam prezydent Roosevelt.

W klasycznej panamie główkę i rondo w kolorze écru ozdabia czarna wstążka - wprowadzona przez najsłynniejszą na świecie londyńską pracownię Locka jako znak żałoby po śmierci królowej Wiktorii. O nieprzemijającym uroku tego modelu świadczy fakt, że najwięksi producenci kapeluszy robią aktualnie więcej panam niż modeli fedora lub meloników.

Do wielbicieli panam należeli Winston Churchill, Orson Welles, Gary Cooper. Podobno podczas pobytu na Wyspie św. Heleny Napoleon zamienił swój charakterystyczny czarny bicorne na białą panamę - jej najsłynniejszą, najszlachetniejszą odmianę montecristi, produkowaną do dziś w ekwadorskiej miejscowości o tej nazwie.