Jeśli uważasz, że taka kurtka powinna cię również ogrzewać, to jesteś w błędzie. O twoje ciepło będą dbać wewnętrzne warstwy odzieży. Tymczasem kurtka trekkingowa to ostatnia warstwa zewnętrzna. Ma cię chronić w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i jedynie zapobiegać utracie ciepła. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, odpowiedz sobie na pytanie, do czego będziesz jej używał. Prawidłowością jest, że im lepiej kurtka sprawdza się w trudnych warunkach, tym więcej zapłacisz za: materiały i technologie.

Jeśli chcesz jej używać w czasie krótkich wypadów za miasto, nie ma sensu kupować takiej, w której z powodzeniem mógłbyś maszerować w górach, i to z ciężkim plecakiem. Pewną wskazówką co do tego, gdzie kurtka się sprawdzi, mogą być dla ciebie przedziały cenowe. Jeśli cena oscyluje w granicach 300-350 zł, prawdopodobnie zapewni ci komfort w mieście lub co najwyżej w czasie spacerów w podmiejskim lesie (pod warunkiem że opady deszczu/śniegu nie są intensywnie). Rozwój technologii sprawił, że obecnie kurtki, które kosztują do 600 zł powinny sprostać twoim oczekiwaniom podczas lekkiego zimowego trekkingu. Powyżej 800-900 zł powinieneś mieć gwarancję, że kupujesz produkt, który sprawdzi się w bardzo trudnych warunkach. Jeszcze droższe kurtki to już ekstraklasa - najlepsze materiały i niezawodność na lata. Poza ceną,zwróć też uwagą na:

- wodoszczelność,

- membranę/laminat,

- oddychalność (paroprzepuszczalność),

- krój i zamki

Wodoszczelność


Mówi nam o tym w jakim stopniu laminat zastosowany w kurtce jest odporny na przemakanie. Wartość podawana jest w milimetrach słupa wody (na przykład wartość 5000 mm/24 h oznacza, że materiał nie będzie przeciekał pod wpływem 5-metrowego słupa wody napierającego na niego w ciągu doby).

Jeśli jesteś przeciętnym zimowym turystą, uwzględnij w swoim wyborze kurtki o wodoszczelności minimum

11 000 mm H2O - to wartość graniczna, od której kurtka powinna rzeczywiście być wodoszczelna (im wyższy parametr, tym kurtka będzie miała większą wodoszczelność). Kurtki uznanych producentów mają wodoszczelność na poziomie minimum 20 000 mm H2O. Przy takiej wartości niestraszne ci będą nawet ekstremalne warunki. Wodoodporność:

  • 0-5000 mm: lekki deszcz lub suchy śnieg
  • 6000-10 000 mm: lekki deszcz, śnieg
  • 11 000-15 000 mm: umiarkowane opady deszczu, średni śnieg
  • 16 000-20 000 mm: ulewny deszczu, mokry śnieg
  • + 20 000 mm: wodno-śnieżny armagedon


Dobre kurtki, włączając nawet softshelle, mają też impregnację DWR (delluge/durable/double water repellent). To podnosi żywotność kurtki oraz jej nieprzemakalność. Permanentna warstwa impregnacji jest nanoszona na materiał zewnętrzny w postaci polimerowego wosku. Z czasem ta powłoka jednak się degraduje pod wpływem choćby prania czy otarć powodujących pękanie wiązań między cząsteczkami. Suszenie w suszarce bębnowej pozwala na częściowe odtworzenie powłoki, a w przypadku dużego zaniku użyj środów impregnacyjnych (np. Nikwax).

Wszystkie prezentowane modele kurtek mają: podklejane szwy, wodoszczelne zamki, kompatybilne z kaskiem regulowane kaptury, regulowane mankiety oraz dół, wykończenie DWR. Ich parametry wodoszczelności oraz oddychalności stawiają je na najwyższej półce.

Membrana/Laminat/Impregnacja


Mówiąc o kurtkach z membraną, dokonujemy pewnego rodzaju uproszczenia. Dlaczego? Membrany, czyli cienkiej, półprzepuszczalnej powłoki, nie nosisz przecież samej. Zawsze jest połączona z innymi materiałami (to właśnie laminat). Membrany czołowych marek różnią się od siebie jedynie w nieznaczny sposób. Bardziej istotny wydaje się rodzaj laminatu. Laminaty mogą być:

- trójwarstwowe (membrana z obydwu stron jest pokryta i połączona tą samą mocną tkaniną). Są najbardziej wodoodporne, ale najsłabiej oddychają;

- dwuipółwarstwowe (membrana znajduje się od wewnątrz tkaniny zewnętrznej, ale sama jest pokryta cienkim materiałem). Najlepiej oddychają, ale są delikatne;

- dwuwarstwowe (membrana znajduje się od wewnątrz tkaniny zewnętrznej). Są mniej wodoodporne od trójwarstwowych, ale lepiej oddychają.

W kurtkach laminatowych ważne jest, żeby warstwa zewnętrzna była zrobiona z nylonu (nazwa handlowa), czyli poliamidu (nazwa chemiczna). Z kolei poliester jest generalnie tańszym materiałem, ale jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i zwyczajną degradację w czasie użytkowania. "Pilinguje się", a oprócz tego, kiedy przesiąknie, zaczyna brzydko pachnieć.

Krój


Kurtka techniczna. Producenci często podają, że kurtka jest techniczna. Oznacza to, że jest szyta w taki sposób, że najlepiej sprawdzi się w konkretnych sportach. Ty mierząc kurtkę musisz po prostu przekonać się, że czujesz się w niej dobrze - obracaj się w różne strony, machaj rękami, schylaj się. Jeśli uznasz, że kurtka krępuje twoje ruchy, poszukaj innego modelu.

Korpus. Nie daj sobie wcisnąć workowatej, czyli za dużej, kurtki. Po to wymyślona została bielizna termoaktywna, swetry puchowe i polary, abyś nie musiał wciskać pod kurtkę grubych swetrów. Dlatego współczesne kurtki trekkingowe mogą znajdować się blisko ciała. Na dole kurtki obowiązkowo powinien znajdować się ściągacz (najczęściej guma ze stoperami). Docenisz go w wietrzne dni. Dobrym patentem są również zamki umieszczone pod pachami (dodatkowa wentylacja). Jeśli dużo chodzisz z plecakiem, sięgnij po model wzmocniony na barkach. Sprawdź, czy kurtka ma podklejone szwy (charakterystyczne taśmy od wewnętrznej strony, im cieńsza taśma tym kurtka jest bardziej miękka). Jeśli nie ma, to zacznie przeciekać.

Rękawy. W dobrze dopasowanej kurtce rękawy nie powinny zjeżdżać ci przy unoszeniu rąk. Jeśli kurtka jest dobrze uszyta, to ruchy rąk nie powodują automatycznego poruszania się korpusu kurtki. Mankiety muszą mieć obowiązkowo rzepy lub gumowe ściągacze - wtedy ściślej przylegają do nadgarstków, a to zapobiega utracie ciepła i lepiej chroni od wiatru.

Kieszenie. Jeśli kurtka będzie służyła ci tylko do lekkiego trekkingu, warto aby miała miękko wyściełane kieszenie. Gdy z kolei przewidujesz częste marsze z plecakiem, w którym wykorzystujesz pas biodrowy, zwróć uwagę na to, czy kurtka ma podwyższone kieszenie. Wtedy przydadzą ci się również kieszenie uszyte z przepuszczalnej siatki - to dodatkowa wentylacja. Dla wspinacza kieszenie górne powinny być umieszczone wysoko - łatwiej do nich sięgnąć.

Kaptur. Sprawdź, czy obraca się razem z twoją głową. Warto aby miał regulowaną głębokość, wysokość i szerokość. Docenisz to, gdy będziesz musiał skorzystać z kasku. Przydatna jest wysoka garda, czyli część kaptura osłaniająca ci twarz przed wiatrem i śniegiem. Modele z kapturem przyszytym na stałe lepiej chronią przez wiatrem i wodą.

Oddychalność (paroprzepuszczalność)


Ten parametr mówi o tym, jaka ilość pary z naszego ciała przedostanie się na zewnątrz kurtki. Oddychalność określa się w gramach cieczy, jakie w ciągu doby wydobędą się przez metr kwadratowy zewnętrznej strony laminatu. Podobnie jak w przypadku wodoszczelności przyzwoitą wartością jest 10 000 g H2O/m2 (im wyższy parametr, tym lepsza paroprzepuszczalność).

Wpływ na oddychalność, poza oporem samego materiału, mają również zmiany: temperatur (wewnętrzna-zewnętrzna), wilgotności (wewnętrzna-zewnętrzna) i różnica ciśnień, wewnętrzne-zewnętrzne). Im intensywniej się poruszamy, tym większe ciśnienie wytwarzamy w środku, a tym samym wypychamy na zewnątrz więcej wilgoci. O tym, jaki opór dla oddychalności stanowi konkretny materiał, informuje skala RET (wartości od 0 do 30), gdzie przy niezmiennych warunkach "0" to goła skóra, a "30" folia.

Zamki


Dobrze, aby zamek główny kurtki był laminowany (bez względu na to, czy wybierasz model rozsuwany od doły, czy od dołu i góry), bo to zapewnia mu wodoszczelność. Jeśli nie jest laminowany, to wybieraj kurtki, w których jest schowany pod materiałową zakładkę. Nie przekreślaj kurtek, w których zamki mają duże ząbki - wbrew pozorom nie przepuszczają wody.