Czym właściwie są chronografy? Najprościej rzecz ujmując, zegarkami z funkcją stopera. Brzmi to bardzo prosto, jednak skonstruowanie mechanicznego chronografu należy do największych wyzwań dla mistrzów zegarmistrzostwa.

 

zegarki

 

Znakiem rozpoznawczym współczesnych chronografów są przyciski znajdujące się z boku koperty i małe, dodatkowe tarcze na cyferblacie. Kiedy poruszająca się po tarczy głównej wskazówka sekundowa wykona obrót o 360 stopni, wskazówka minutowa automatycznie zmienia swoje położenie o jedną pozycję. Podobnie do tego, po upływie 60 minut, swoją pozycję zmienia wskazówka godzinowa. W ten sposób za pomocą chronografu można mierzyć odcinki czasowe nawet do 12 godzin. Uruchomienie przycisku odpowiedzialnego za powrót do pozycji zero powoduje, że wszystkie wskazówki ponownie znajdą się w pozycji wyjściowej. Co ciekawe, większość właścicieli zegarków z chronografem rzadko korzysta z tej funkcji. A jeżeli już uruchamiany jest stoper, to częściej służy do gotowania makaronu al dente niż do pomiaru sportowych osiągnięć.
Dlaczego więc wiele osób decyduje się na taki model? Między innymi ze względu na jego niezwykłe wzornictwo, dzięki któremu w porównaniu ze zwykłym zegarkiem chronograf zdecydowanie lepiej prezentuje się na nadgarstku.

 

zegarki

 

 

Zapis czasu


Stosowana powszechnie nazwa chronograf nie jest precyzyjna i nie oddaje istoty działania współczesnego zegarka ze stoperem. Pochodzi od greckich słów "chronos? (czas) i "grapho?, (piszę), co w wolnym tłumaczeniu oznacza "przyrząd piszący czas? i odnosi się do pierwszego urządzenia, które skonstruowano w XVIII wieku przez francuskiego zegarmistrza Nicolas'a Mathieu Rieusseca. Stworzony przez Rieusseca specjalny zegar wykorzystywany był do pomiaru czasu podczas wyścigów konnych. Nazwany został chronografem, ponieważ mierzone odcinki czasowe zapisywał na obrotowej tarczy specjalnym pisakiem. W momencie uruchomienia i zatrzymania chronografu na tarczy pojawiały się kreska lub kleks zrobione tuszem. Odległość między jednym a drugim kleksem odzwierciedlała czas, jaki upłynął od chwili uruchomienia do momentu zatrzymania urządzenia. Chronografy, jakie znamy obecnie pojawiły się dopiero w latach 30. XX wieku. Miały dwa przyciski, z których jeden służył do uruchomienia i zatrzymania stopera, a drugi wprawiał w ruch wskazówkę sekundową stopera, która po naciśnięciu przycisku powracała do pozycji wyjściowej. 

 

zegarki

 

 

Opracowanie: Piotr Marzec

 

Stylizacja: Aśka Ciesielska

 

Zdjęcia: Łukasz Falkowski