Aby dobrać buty, musisz przede wszystkim sprawdzić swoją pronację, czyli budowę stopy i jej zachowanie podczas biegu. Weź czystą kartkę papieru, zamocz spód gołej stopy w wodzie i stań na kartce. Odcisk stopy powie ci, jaką masz pronację i jaki typ buta powinieneś kupić. Dla osób z dużą pronacją (najczęściej również płaskostopiem) przeznaczone są buty typu motion control. Przy normalnej pronacji stosujemy buty stability, zaś przy niewielkiej - cushioning. Jeśli masz dużą pronację, pamiętaj, że buty motion control będą początkowo niewygodne, mogą cię nawet obcierać. To dlatego, że w pewnym sensie "zmuszają" one stopę do prawidłowego ułożenia.

 

Kolejnym oznaczeniem, na które powinieneś zwrócić uwagę w naszym przeglądzie, są symbole butów czysto treningowych oraz treningowo-startowych. Jeśli jesteś początkującym joggerem, kup buty treningowe.

 

Wreszcie ostatni element, czyli twoja waga. Inne buty powinien wybrać facet ważący poniżej 70 kg, inne średniak, a jeszcze inne ktoś ciężki (powyżej 85 kg).

 

Przy zakupie obuwia załóż skarpety, w których będziesz biegać, przymierz oba buty i przebiegnij się choć przez chwilę po sklepie. Najważniejsze, żebyś się dobrze czuł w bucie, żeby stopa leżała wygodnie i nic cię nie uwierało ani nie uciskało. Lepiej kup buty trochę większe. Nie licz na to, że mniejsze się rozciągną.

 

TYP BUTA

   treningowy
   treningowo-startowy

 

PRONACJA

  

duża pronacja, buty motion control

   średnia pronacja, buty stability
   mała pronacja, buty cushioning

 

MASA BIEGACZA

   poniżej 70 kg
   70-85 kg
   powyżej 85 kg

 

 

  
    Adidas Response Cushion 17


Cushion 17 daje wiele za niezbyt wygórowaną cenę. Jego plusy to miękka amortyzacja i nadzwyczajne oddychanie. Docenisz to głównie latem, biegając po twardym podłożu.


Cena: 369 zł

 


 

    Asics Gel DS Trainer 14

 

Uważany za króla w kategorii butów startowo-treningowych. Charakteryzuje się twardą sprężystością i niezłą stabilizacją stopy, ale jego najważniejszą cechą jest szybkość. DS Trainer 14 będzie dobrym wyborem dla lżejszych mężczyzn i tych, którzy lubią szybkie tempo biegu.

 

Cena: 499 zł

 

 


 

 

  
    Puma Complete Tenos 5

 

Tenos 5 oparty jest na dosyć wąskiej platformie, dzięki czemu szczelnie opina stopę. Oferuje dobrą stabilność, a jego amortyzacja jest sprężysta, nawet sportowo twarda. Doskonały na długie wybiegi, również ze względu na sporą przewiewność.

 

Cena: 399 zł

 


 

    Saucony ProGrid Triumph 6  

 

Szóste wydanie triumpha to jeden z najlepszych butów w kategorii "amortyzacja". W odróżnieniu od innych przedstawicieli tej grupy triumph nie jest jednak miękki ani powolny. Cechuje go bardzo sprężysta amortyzacja, która wręcz prowokuje do szybszego biegu. Bardzo dobry but do długich dystansów na twardym podłożu.

 

Cena: 490 zł

 

 


 

    Asisc Gel Kayano 14

 

Kayano to luksusowy kuzyn modelu GT-2130. Oferuje wsparcie i stabilizację z najwyższej półki. Kładzie przy tym nacisk na szybkość i sportową sprężystość. Idealny but do długich biegów.

 

Cena: 589 zł

 

 


 

 

  
    Adidas Supernova Sequence

 

Jeden z najbardziej uniwersalnych butów. Oferuje sporo wsparcia i dobrą, sprężystą amortyzację. Biegacz z zacięciem sportowym znajdzie w nim przyjaciela do dynamicznych przebieżek.

 

Cena: 449 zł

 


 

 

  
    New Balance 848

 

Jeden z najbardziej uniwersalnych butów na rynku. Zapewnia sporo amortyzacji i dostateczną stabilizację. Mocnymi stronami są również: dobre oddychanie i dopasowanie. Dużo radości z biegania za rozsądną cenę.

 

Cena: 329,99 zł

 


 

 

  
    New Balance 1224

 

1224 kładzie nacisk na stabilizację stopy. Robi to przy tym bardzo subtelnie, nie utrudniając "pracy" stopie. Znakomita stabilizacja idzie w parze z głęboką amortyzacją i dobrym dopasowaniem do kształtu stopy. Należy tutaj zauważyć, że model 1224 sprzedawany jest w dwóch szerokościach: standardowej (szer. D) i dla stóp szerokich (szer. 2E).

 

Cena: 499 zł

 


 

 

  
    Nike Air Structure Triax+ 12

 

Najnowsze wcielenie legendarnej serii butów stabilizujących - model bardzo wyważony i dopracowany. Oferuje solidne wsparcie, które tutaj łączone jest z twardą, sprężystą amortyzacją. W Air Structure Triax+ 12 można biegać nie tylko po ulicy, ale również swobodnie poruszać się w lesie. Dobrą przyczepność zapewnia system kołków na podeszwie buta.

 

Cena: 449 zł

 


 

 

  
    Puma Complete Concinnity 2

 

Concinnity jest lżejszą odmianą tenosa. Jego twarda, sprężysta podeszwa sprzyja szybkości i sportowym ambicjom. Ciekawostką jest asymetryczne sznurowanie, które nie uciska nerwów położonych na wierzchu stopy.

 

Cena: 369 zł

 


 

 

  
    Adidas Supernova Glide

 

Supernova glide jest kuzynem sequence, kładącym nacisk na bardziej miękką, pluszową amortyzację. Bieganie sprawia autentyczną przyjemność tym, którzy nie potrzebują stabilizacji. Podkreślić trzeba również dobre oddychanie buta.

 

Cena: 249,50 zł

 


 

 

  
    Reebok Premier Ultra KFS 6

 

Ultra przedkłada dynamikę nad wolne, komfortowe tempo. Jego sprężysta, nieco twarda podeszwa daje dobre wsparcie i stabilizację. Obszerna platforma buta będzie najlepiej służyć biegaczom o szerokich stopach.

 

Cena: 399 zł

 


 

 

    Saucony ProGrid Paramount

 

But niezwykły pod wieloma względami. Producent wyposażył go w siateczkę z włókien reagujących na zmiany temperatury. Jej celem jest zachowanie optymalnej temperatury wnętrza niezależnie od pogody. But ma też specjalną płytkę pod stopą, która oddaje dużo energii, odczuwalnie zmniejszając wysiłek w czasie biegania. Idealny but dla tych, którzy cenią komfort z odrobiną sportowego zacięcia.

 

Cena: 600 zł

 

 


 

 

  
    New Balance 1063

 

But amortyzujący w najlepszym wydaniu. 1063 to miękka amortyzacja na całej długości stopy. Dosyć gruba podeszwa dobrze izoluje nogi od twardego podłoża. Dlatego, jeśli przedkładasz wygodę i komfort biegu nad sportową zaciętość, warto go wziąć pod uwagę.

 

Cena: 399,99 zł

 


 

 

    Asics Gel Nimbus GS

 

Jeden z najlepszych butów, jeśli chodzi o amortyzację, jednocześnie odrobinę stabilizuje stopę. Dobry wybór do biegania po twardej, sztucznej nawierzchni, takiej jak asfalt czy beton.

 

Cena: 559 zł

 

 


 

 

    Saucony ProGrid Hurricane 10

 

Hurricane jest dla biegaczy o nisko sklepionych stopach. Cechuje go więc duże wsparcie i stabilizacja dla stóp. Solidność i trwałość konstrukcji łączy się tutaj z komfortem, a nawet odrobiną sportowego zacięcia.

 

Cena: 490 zł

 

 


 

 

  
    Asics Gel Cumulus 10

 

Tańsza odmiana nimbusa. Daje ogromną dawkę miękkiej amortyzacji za rozsądną cenę. Wyróżnia się przewiewnością, dlatego jest dobrym wyborem na lato.

 

Cena: 449 zł

 


 

 

  
    Nike Zoom Start +

 

Wiosenny przebój amerykańskiego producenta. Jego motto to: biegać szybko! Jeśli nie potrzebujesz specjalnej amortyzacji czy stabilizacji,a cenisz swobodę i dynamikę, rozejrzyj się za tym modelem.

 

Cena: 379 zł

 


 

 

    Asics Gel Kinsei 2

 

Topowy model Asicsa kładący nacisk na stabilizację stóp. Łączy wsparcie z pluszową amortyzacją. Jest przy tym bardzo wygodny, ale nieco ciężki.

 

Cena: 719 zł

 

 


 

 

  
    Nike Air Pegasus+ 25

 

Pegaz jest chyba najbardziej rozpoznawanym butem biegowym Nike. Aktualne wydanie zachowuje legendarną, pluszową amortyzację na całej długości buta. Wnętrze jest dosyć ciasne - pegasus przypadnie więc do gustu biegaczom o wąskich stopach. Ma nadzwyczajną trakcję. Dlatego można używać go praktycznie w każdych warunkach i na każdym podłożu.

 

Cena: 399 zł

 


 

 

    Saucony Grid Sinister

 

Jeśli myślisz o odrobinie szaleństwa w czasie rutynowych przebieżek, sinister da ci mnóstwo uciechy! Ten bardzo lekki, filigranowy but wyposażono w specjalną platformę działającą jak trampolina. Dynamika buta jest dodatkowo zwiększona dzięki dużej giętkości całej konstrukcji. Efektem jest uczucie wielkiej swobody i łatwości biegania. Uwaga: but nie dla biegaczy o znacznej wadze lub nadmiernych pronatorów.

 

Cena: 380 zł

 

 


 

 

    Saucony Progrid Jazz 12

 

Godne podkreślenia jest dopasowanie buta, który szczelnie i bezpiecznie opina stopę od pięty do śródstopia, zostawiając sporo przestrzeni w rejonie palców. Jazz ma w sobie żyłkę sportową, która tutaj przejawia się głównie w sprężystej amortyzacji. Dobry kompromis między żywotnością konstrukcji, funkcjonalnością buta i jego ceną.

 

Cena: 320 zł

 

 


 

 

 

Wybór i opracowanie: Radek Wieliczko

Stylizacja: Klara Mayzel-Racławska

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, materiały promocyjne NIKE

 

Czytaj też na Logo24:

 

 
Ulicznik z charakterem 
 

W czym ...na halę?

 
  Crossbreeds znaczy krzyżówka miejska