Co jest modne?

 

Jesienna moda nawiązuje do szykownych, ale szalonych lat 50. i 60. Wystarczy pomyśleć o ikonach tamtych czasów - Audrey Hepburn ze "Śniadania u Tiffanny'ego" czy braciach Blues, i wiadomo, jakie okulary będą hitem sezonu. Oczywiście wayfarery - plastikowe oprawki z charakterystycznymi, spiczastymi narożnikami. Oprócz oryginalnych wayfarerów Ray-Bana pojawiło się na rynku sporo modeli nawiązujących stylem do kultowego modelu. Nie jest to jednak propozycja dla każdego. W wersji z soczewkami korekcyjnymi oprawa ta wydaje się dość ciężka i dobrze wygląda jedynie na wyrazistych, trójkątnych twarzach.

Ray-Ban, model Wayfarer RX 5121

octan

450 zł

W uniwersalnych, klasycznych modelach  modne są szerokie zauszniki. Pojawiają się na nich oryginalne tłoczenia i wzory wykonane techniką laserową. Na czasie są oprawy dwukolorowe - np. z wewnętrzną stroną w soczystym jaskrawym kolorze. Nowością jest pojawienie się plastikowych opraw zmatowionych.

 

To będzie HIT!

 

 W najbliższym sezonie w Europie bezapelacyjnie królować będą wayfarery, ale w Stanach coraz popularniejszy staje się model Clubmaster. Okulary powstały w latach 50. Dziś noszą je największe gwiazdy kina i show-biznesu m.in.: Kevin Bacon, Sienna Miller, Robert Pattinson. W kinie znane są od dawna - miał je Tom Hanks w "Złap mnie, jeśli potrafisz" i Kevin Kostner w "JFK". Pojawiły się również w takich sławnych filmach, jak: "Utalentowany pan Ripley" z Mattem Damonem i "Wściekłe psy" -nosił je Tim Roth.

Ray-Ban

model Clubmaster

metal, octan

445 zł

 

Okulary sygnowane nazwiskami największych projektantów robione są ostatnio tylko z jednego materiału - acetatu celulozy. Tworzywo to wymyślił John Wesley Hyatt na potrzeby konkursu, którego celem było znalezienie alternatywy dla kości słoniowej. Acetat celulozy w 75 proc. składa się z bawełny. Jest lekki, dość twardy, wytrzymały i bardzo łatwo daje się ukształtować, co pozwala idealnie dopasować oprawkę do kształtu uszu i głowy. To ważne przy okularach noszonych na co dzień. Alergikom i mężczyznom z problemami skórnymi poleca się oprawy wykonane z tytatnu, który oprócz tego, że jest twardy, wytrzymały i lekki, ma właściwości antyuczuleniowe.

Coraz więcej osób traktuje okulary jako pasujący do ubioru i okazji dodatek, a nie zło konieczne. I słusznie. Odpowiednio dobrane,  poprawiają wizerunek i podkreślają osobowość. Przy ich zakupie warto znać aktualne trendy, ale radzimy skupić się przede wszystkim na dopasowaniu opraw do kształtu twarzy i karnacji.

Najważniejsze, byś się dobrze czuł w wybranych oprawkach. Załóż okulary i popatrz w lustro: nie powinieneś mieć wrażenia, że oprawki skupiają zbyt dużo uwagi. Warto poświęcić trochę czasu na ich zakup i przymierzyć możliwie wiele modeli.

 

 

Ogólne zasady dobierania oprawek

 

1. Unikaj oprawek o tym samym kształcie co twarz.

 

2. Górne krawędzie okularów nie mogą wystawać ponad brwi.

 

3. Okulary w złotych i srebrnych oprawkach dodają powagi. Przeznaczone są raczej dla osób dojrzałych i poważnych.

 

4. W celu złagodzenia zbyt ostrych rysów sięgnij po okulary z oprawkami okrągłymi, a w zasadzie owalnymi, bo idealne okręgi w okularach nie występują. Owale dają miłe, przyjazne wrażenie (wizerunek Świętego Mikołaja, Harry'ego Pottera).

 

5. Jeśli chcesz wyglądem wzbudzić respekt albo podkreślić sportowy, dynamiczny charakter swojego image'u, wybierz oprawki z dużą liczbą kantów. Ale pamiętaj o zasadzie numer 1.

 

6. Wybór koloru oprawki to sprawa gustu, ale generalna zasada jest taka: do jasnej karnacji pasują pastele i kolory ciepłe, ale zdecydowane (ożywiające), np. miodowy, brązowy, ceglasty. Bruneci mają nieco większy wybór. Oprócz oprawek w jasnych kolorach mogą nosić te w wyraźnych barwach oraz bardzo modne w tym sezonie modele dwukolorowe.

 

 

Twarz trójkątna

 

Najodpowiedniejsze będą oprawki owalne, elipsoidalne. Ich obłe kształty stanowią równowagę dla ostrych rysów twarzy. Tu na pewno nie sprawdzą się te w kształcie  ostrych kocich oczu, bo optycznie poszerzą górną część głowy.

Belutti, model R002

plastik (acetat celulozy)

199 zł

model dostępny w wielu kolorach oraz w wersji matowej - bardzo modnej w tym sezonie.

 

 

Twarz okrągła

 

Mocno zarysowaną okrągłość twarzy przełamią proste kształty z możliwie dużą liczbą kantów. Odpowiednie będą oprawki prostokątne albo żyłkowe, w których górne części ramek mają linię prostą. W tym przypadku sprawdzą się również modele kocie (z podniesioną zewnętrzną krawędzią soczewki i szerokimi zausznikami). Unikaj oprawek okrągłych i owalnych - sprawią, że twarz wyda się jeszcze pełniejsza

.

 

 1. Scandik, model SK8-LO5

metalowy front, plastikowe zauszniki

449 zł

 

2. Henri Lloyd

model Pumpkiseed2

plastik

449 zł

 

3. CUBE, model CB 1433

metalowy front, zauszniki z powłoką antyalergiczną

200 zł

4. Gentleman

model GT0708

metalowy front, plastikowe zauszniki

199 zł

 

5. Face á Face

model Gloss4

metalowy front, plastikowe zauszniki

1995 zł

 

6. Henri Lloyd, model Hounting1

metal

449 zł

7. Face á Face, model Lipps6

metalowy front, plastikowe zauszniki

1995 zł

8. Henri Lloyd, model Hounting1

metal

449 zł

 

 

Twarz podłużna

 

To dość uniwersalny kształt twarzy, do którego pasuje większość oprawek. Owalne optycznie pogrubiają, co na ogół nie wpływa korzystnie na wygląd, ale w tym przypadku sprawią, że twarz będzie mniej pociągła. Prostokątne również zmniejszą wrażenie wydłużenia. Do twarzy o ostrych rysach kwadratu i prostokąta odpowiednie będą zarówno okulary owalne, jak i (uwaga! wyjątek) prostokątne oraz kształtem wpisujące się w kwadrat. Wszystkie podkreślą symetrię twarzy i dadzą wrażenie harmonii. W tym przypadku niekorzystnie wyglądają jedynie oprawki bardzo małe.

1. m.over, model RM-604

metalowy front, plastikowe zauszniki

249 zł

 

2. Solano, model S 7304

oprawki z lekkiego materiału Grilamid TR90

200 zł

 

3. m.over, model RM-604

metalowy front, plastikowe zauszniki

249 zł

 

4. m.over

model RM-604

metalowy front, plastikowe zauszniki

249 zł

5, 6. Henri Lloyd, model Lamprey1

plastik

449 zł

 

7. Face á Face, model Axess1

plastik

1599 zł

 

8. Henri Lloyd, model Pumpkiseed1

plastik

449 zł

 

 

Twarz o delikatnych rysach

 

Osobom, którym trudno dopasować oprawkę, oraz wszystkim o delikatnej urodzie i subtelnych rysach poleca się modele bezoprawkowe, zwane też niewidkami, w których jedynymi widocznymi elementami są cienkie zauszniki i subtelny mostek. Uwaga! Ich delikatna konstrukcja nie powinna być narażona na częste zakładanie i ściąganie - taki model jest więc niewskazany dla używających okularów tylko do określonych czynności (np. do czytania).

 

1. Lightec, model 6404L

metalowy frony, plastikowe zauszniki

699 zł

2. Solano, model ST 8008

zauszniki z tytanu

250 zł

3. Lightec

model 6404L

metalowy frony, plastikowe zauszniki

699 zł

4. Gentleman

model GT2311

metalowy frony, plastikowe zauszniki

199 zł

5. Lightec

model 6378L

metal

699 zł

 

 

Soczewki

 

Oprawki to nie wszystko. Na wygląd okularów (i twój) duży wpływ mają zamontowane w nich soczewki. Wybieraj te z powłoką antyrefleksyjną, która nie tylko poprawia ostrość widzenia i podnosi kontrast obrazu, ale przede wszystkim eliminuje odbicia świateł, dzięki czemu dokładnie widać oczy. A zachowanie kontaktu wzrokowego to podstawa dobrych relacji z ludźmi. Cena szkieł z powłoką antyrefleksyjną i montażem wynosi do 200 zł.

 

 

Większość prezentowanych w materiale opraw dostępna jest w salonach Vision Express. Listę autoryzowanych sprzedawców Ray-Bana znajdziesz na stronie ray-ban. Sklepów z oprawkami marki Solano szukaj na stronie solano-sunglasses

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Konsultacja: Jarosław Widomski, Vision Express

Rysunki: Marta Szubert

Stylizacja: Ola Markowska

Zdjęcia: Łukasz Falkowski,  materiały promocyjne

 

 

Czytaj w Znam.to: Daj się skołować :)

Czytaj też na Logo24:

 

 

fryzury

Gdy cię fryzjer z nożycami gania...

...to nie ma się czego bać, bo dobrze dobrana do kształtu twarzy fryzura podkreśli to, co w rysach interesujące, a odwróci uwagę od niedoskonałości. Wykreowana nożyczkami dobrego fryzjera może zmienić twój image.

Odyseja słoneczna

W tym sezonie duże szkła są wciąż na topie. Nadal więc modne są też wariacje na temat klasycznych aviatorów czy wayfarerów oraz kanciastych oprawek w stylu lat 50.  Przed zakupem warto sprawdzić, czy nowe okulary będą dobrze chroniły oczy przed promieniowaniem słonecznym.

Gotyckie okulary za 20 tys. Euro

Jeśli zdobędziesz przeciwsłoneczne okulary firmy Chrome Hearts, możesz być pewien, że nikogo w podobnych nie spotkasz. Oprawki, wycinane laserowo z hebanu macassar lub brazylijskiego mahoniu są bogato inkrustowane platyną i drogimi kamieniami.