Kurtka

 

  

Musi spełniać trzy podstawowe wymagania: chronić przed deszczem i wiatrem oraz nie magazynować wewnątrz potu. Zapewniają to tkaniny ze specjalną membraną. Najbardziej znaną jest gore-tex. Oprócz niego na rynku jest wiele innych "teksów" i nowoczesnych tkanin (np. sympatex, aquatex, hydrotex, thermoactive, triplepoint). Wybierz kurtkę dość luźną, która umożliwi włożenie pod spód dodatkowych warstw odzieży. Przed "hulaniem" pod kurtką wiatru ochronią ściągacze: na końcach rękawów, na dole i w pasie. Dwa ostatnie pozwalają stworzyć coś w rodzaju poduszek powietrznych, które, jak w termosie, chronią przed utratą ciepła. Zapięcia to strategiczne miejsca kurtki. Powinny być przykryte nakładką z tkaniny, przytrzymywaną jeszcze przez rzep. Praktyczny jest kaptur chowany w kołnierzu. Szwy w kurtce, która ma zapewniać wodoodporność, muszą być podklejone.

 

 

 

 

 

 

 

 

McKinley/Intersport, kurtka, gore-tex, 699,99 zł

 

Berghaus, spodnie, 199 zł

 

Meindl/Horyzont, buty vibram, gore-tex, 199 zł

 

 

Spodnie

 

Powinny być przede wszystkim wygodne. Prawdziwym udogodnieniem są liczne kieszenie. Dzięki nim wszystko, czego potrzebujesz - komórka, dokumenty, scyzoryk - możesz mieć zawsze na wyciągnięcie ręki. Zwróć uwagę, czy kieszenie są solidnie zamykane, najlepiej na suwak, i osłonięte nakładką - żeby woda nie mogła dostać się do środka.

 

  

Merrell, kurtka, 389 zł

 

Adidas, spodnie, 399 zł

 

HiMountain, buty, vibram, goretex, hydro 20K, 299zł

 

 

 

 

 

 

Jack Wolfskin/Horyzont, kurtka, goretex, vent pro system, 799,90 zł

 

Adidas, spodnie, 999 zł

 

Aku/Horyzont, buty, vibram, gore-tex, air 8000, 599,90 zł

 

 

 

Jak dziaŁa Polar?

 

 Schemat działania materiałów Polartec Classic i Polartec Thermal Pro

 

Polartec wykonany jest z dobrze oddychającego i szybko schnącego poliestru. Świetnie sprawdza się jako druga warstwa ubioru sportowca, bo pot, odparowany przez termiczną bieliznę, swobodnie przedostaje się do membrany kurtki.  

 

Schemat działania materiału Windbloc

 

 

 

Windblock (i inne windstoppery) oprócz właściwości izolacyjnych (zatrzymujących ciepło) ma oddychającą membranę poliuretanową, odporną na wiatr i wodę. To materiał bardzo wytrzymały i trwały. Nie szeleści, nie gniecie się, jest elastyczny i dobrze uzyskuje z powrotem swój pierwotny kształt.

 

 

The North Face,

kurtka, 599 zł

 

Milo/Horyzont,

spodnie, extendo, 259 zł

 

HiMountain,

buty, vibram, hydro 10K,

269 zł 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berghaus,

 kurtka, gore-tex, 999 zł

 

 Milo/Horyzont,

 spodnie, extendo,

249,90 zł

 

Jack Wolfskin/Horyzont,

 buty, vibram, 499,90 zł

 

 

Stylizacja: Klara Mayzel-Racławska

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, Shutterstock

 

Czytaj w Znam.to: Mój mały elektroniczny przyjaciel

Zobacz też na Logo24

 

 

LED prowadzi do celu  

Świecące rozgrzanym włóknem żarówki powoli znikają z latarek. Powiększa się za to oferta urządzeń wykorzystujących diody LED. Z takim sprzętem możemy bezpiecznie przemierzać lasy i góry nocą, nie narażając się na koszmary z filmu "Blair Witch Project".

 

10 razy Nawigacje na Wakacje

rzeczytaj ten artykuł, jeżeli planujesz zakup sprzętu do nawigacji satelitarnej. W ramach letnich obowiązków dziennikarskich "objeździliśmy" dziesięć najpopularniejszych na naszym rynku map GPS. Skupiliśmy się na nich, nie na samych urządzeniach. To oprogramowanie jest bowiem najważniejsze!  

Śpiwór 

 Noc na szlaku 

Z tymi śpiworami i namiotami możesz dać się złapać zmierzchowi nawet w kompletnej dziczy.

"Logo" poleca sprzęt na letnie wyprawy trekkingowe.

Niezbędnik włóczykija - gadżety turystyczne
Pomysłowe, niezniszczalne i praktyczne - współczesny wędrowiec nie obędzie się bez kilku gadżetów. Ułatwią ekspedycję, ale nie popsują zabawy. Wciąż będzie to włóczęga w starym, dobrym stylu.
Na wybiegu
Lekkie, oddychające materiały, płaskie klejenia zamiast obcierających szwów oraz pełna gama długości rękawów i nogawek - w ciuchach do biegania najbardziej liczy się to, żebyś w ogóle nie musiał zwracać na nie uwagi.