Rodzaje skór

 

Skóra licowa - wyprawiona skóra zwierzęca z zachowaniem jej  wierzchniej (licowej) strony.

 

Nubuk - wyprawiona skóra, poddana dodatkowej obróbce - barwiona, szlifowana i polerowana od licowej strony w celu uzyskania aksamitnej, matowej powierzchni. Nubuk charakteryzuje się krótkim meszkiem. Jest dość odporny na zaplamienia i wilgoć.

 

Zamsz - skóra pozbawiona w procesach wyprawy strony licowej. Żeby osiągnąć efekt meszku z dłuższymi włoskami, szlifowaniu poddaje się wewnętrzną stronę skóry. Zamsz jest miękki, nasiąkliwy, podatny na zabrudzenie i zniszczenie, a odporny na czyszczenie.

 

 

Pielęgnacja zamszu

 

Jeśli zdarzy ci się zamoczyć zamszowe buty, zrób tak: wypełnij je szczelnie miękkimi gazetami i postaw w ciepłym, suchym pomieszczeniu. Naturalne suszenie sprawi, że zachowają pierwotny kształt.

Nigdy nie stawiaj butów blisko grzejników. Pamiętaj też,  by buty zawsze dobrze wysuszyć. Nawet delikatnie wilgotna skóra łatwo ulega deformacji.

 

Do czyszczenia skór zamszowych i nubukowych używaj specjalnych preparatów (sprejów, pianek). Tradycyjne pasty w płynie albo z puszki zawierają tłuszcz i mogą zniszczyć i nubuk, i zamsz.

 

Do konserwacji i czyszczenia zamszu warto mieć specjalną szczotkę z gumowymi wypustkami, które w trakcie przecieranie podnoszą włoski meszku, co oczyszcza i odświeża skórę.

 

Przed pierwszym wyjściem w butach zamszowych zaimpregnuj skórę specjalnym preparatem, który możesz kupić w każdym lepszym salonie obuwniczym.

 

 

Trzewiki należy wkładać do spodni z dość krótkimi i wąskimi nogawkami, bo zakryte w dwóch trzecich stracą urok.

 

 

 

Opracowanie: Magdalena Rosłaniec

Zebrała: Klara Mayzel-Racławska

Zdjęcia: Łukasz Falkowski (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

witryna

Buty dla dżentelmena

Mój nauczyciel mawiał: Jak się nie będziesz uczył, to będziesz buty robił - opowiada Stephen Etheridge. - Chyba go nie słuchałem, bo proszę, faktycznie pracuję w fabryce butów. Ale nie narzekam - Stephen jest dyrektorem generalnym Church's & Co i sprzedaje buty.

Zwane również miejskimi, casual, smart.

Krzyżówka eleganckich pantofli z wygodnymi butami sportowymi. Największą zaletą crossów jest ich uniwersalność: pasują i do sportowej marynarki, i dżinsów z modną kraciastą koszulą.

Oto najciekawsze modele sezonu.

Buty o typowo sportowym charakterze ciągle nie wychodzą z mody. Co lepsze, niektórzy, tak jak Justin Timberlake, noszą je nawet do garnituru.

Co łączy Buffalo Billa, Elvisa Presleya, Marlona Brando i Ronalda Reagana? To jasne - nie żyją. Choć co do Elvisa wciąż są wątpliwości. Ale jest jeszcze jedna odpowiedź, mniej oczywista. Wszyscy oni są częścią legendy, która ukształtowała Dziki Zachód. Lubili nosić kowbojskie buty.

Dobrze skrojony i dopasowany garnitur to zaledwie połowa sukcesu. Aby wyglądać bez zarzutu, musisz pamiętać o odpowiednich butach.

To kropka nad i w stroju eleganckiego mężczyzny.