Jest kilka cech świadczących o tym, że buty nadają się do oficjalnego stroju.

 

Po pierwsze - wysoka jakość skóry.

 

Po drugie - cholewka. Oficjalne oxfordy mają zamkniętą przyszwę - oznacza to, że boki buta z dziurkami na sznurowadła wszyte są pod spód zewnętrznej części buta. Noski butów muszą być zaokrąglone. Noszenie modeli z ostrymi albo kwadratowymi czubami to, niestety, polska specjalność i straszny obciach!

 

Po trzecie - cienka podeszwa.

 

Po czwarte - czarny kolor.

 

Po piąte - brak ozdób. Klasyczne  buty powinny być gładkie - bez żadnych zdobień, dziurkowań, przeszyć. Jednak delikatna dekoracja na czubkach butów sprawia, że są one tylko odrobinę mniej oficjalne. Ale na wytworne okazje lepiej ich nie zakładać.

 

Od niedawna w Polsce można kupić buty najlepszych firm, takich jak Church's, J.M.Weston i Loding.

 

 

Dla wtajemniczonych

 

 

Każdy dżentelmen to wie. Eleganckie buty wiąże się tak: zaczynamy od wprowadzenia sznurówek w dolne dziurki (bliżej noska). Końcówkę każdej sznurówki wkładamy od góry do odpowiedniej dziurki i prowadzimy dołem do dziurki po przekątnej. Potem górą, po przekątnej, do następnej dziurki, i tak do końca.

 

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Jeśli macie jakieś pytania bądź uwagi dotyczące zasad oficjalnego stroju, piszcie: logo@agora.pl

Zdjęcia: Kuba Mount, Łukasz Falkowski, Imaxtree, materiały prasowe (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

witryna  

Buty dla dżentelmena

Mój nauczyciel mawiał: Jak się nie będziesz uczył, to będziesz buty robił - opowiada Stephen Etheridge. - Chyba go nie słuchałem, bo proszę, faktycznie pracuję w fabryce butów. Ale nie narzekam - Stephen jest dyrektorem generalnym Church's & Co i sprzedaje buty.

Dobrze skrojony i dopasowany garnitur to zaledwie połowa sukcesu. Aby wyglądać bez zarzutu, musisz pamiętać o odpowiednich butach.

To kropka nad i w stroju eleganckiego mężczyzny.

Niedawno dostałem od mojej dziewczyny zaproszenie do opery. Nigdy wcześniej nie byłem w takim miejscu i nie bardzo wiem, jak mam się ubrać, a nie chciałbym się ośmieszyć. Czy mógłby Pan także napisać o stroju do filharmonii, teatru, galerii itp.