Okazuje się, że banalne skarpety albo pasek mogą być przyczyną problemów. Źle dobrane, psują efekt. Oto najważniejsze zasady łączenia dodatków z resztą stroju.

  

 

1. Zadbaj o ich odpowiednią długość. Nie można dopuścić do sytuacji, w której odsłonięty jest choćby centymetr gołej męskiej nogi. Wyjątek stanowią, oczywiście, mokasyny, do których w ogóle nie wkładamy skarpet. Najbezpieczniej jest więc nosić podkolanówki, ale bez przesady, wystarczą po prostu dłuższe skarpety sięgające do połowy łydki.

 

 

2. Przy doborze kolorów ogólna zasada jest taka: skarpety powinny być tak ciemne, jak buty (co nie znaczy, że w tym samym kolorze) i nie mogą kontrastować z żadnym elementem stroju. Oprócz butów należy zwrócić uwagę na kolor spodni, koszuli i marynarki.

 

Oto przykłady:

 

 -  do grafitowego garnituru i czarnych butów najlepsze będą skarpety czarne;

 

 -  do szarego garnituru i ciemnobrązowych butów odpowiednie będą skarpety ciemnoszare (patrz zdjęcie).

 

 

3. Pasek również należy dopasować kolorystycznie do butów. Brąz do brązu, czarny do czarnego. Do marynarek i garniturów nosi się wyłącznie gładkie skórzane paski z klamrą w kolorze srebra (najlepiej elegancko zmatowionego). Paski płócienne pasują wyłącznie do dżinsów i sztruksów. Rozmiar paska wybieraj, dodając do obwodu pasa 10-15 cm. Pasek zapinamy zawsze na środkową dziurkę. Po zapięciu koniec paska nie powinien zwisać.

 

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Jeśli macie jakieś pytania bądź uwagi dotyczące zasad oficjalnego stroju, piszcie: logo@agora.pl

Zdjęcia: Kuba Mount, Łukasz Falkowski, Imaxtree, materiały prasowe (montaż)

 

 

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

witryna  

Buty dla dżentelmena

Mój nauczyciel mawiał: Jak się nie będziesz uczył, to będziesz buty robił - opowiada Stephen Etheridge. - Chyba go nie słuchałem, bo proszę, faktycznie pracuję w fabryce butów. Ale nie narzekam - Stephen jest dyrektorem generalnym Church's & Co i sprzedaje buty.

Dobrze skrojony i dopasowany garnitur to zaledwie połowa sukcesu. Aby wyglądać bez zarzutu, musisz pamiętać o odpowiednich butach.

To kropka nad i w stroju eleganckiego mężczyzny.

Szalik, rękawiczki, pasek, portfel... - to dodatki, po które mężczyźnie  samemu się ciężko pofatygować. Święta to dobry czas, by uzupełnić szafę tymi całkiem przydatnymi gadżetami.
Spotkałem się z określeniem "overdressed" i "underdressed". Jeżeli nie możemy z jakiś przyczyn dopasować stroju do okoliczności, to jak lepiej sie ubrać - zbyt elegancko czy na luzie?