Jak zapinamy marynarkę i kiedy możemy ją zdjąć?

 

Marynarka dwuguzikowa powinna być zapięta tylko na jeden guzik - górny. W trzyguzikowej zapinamy górny i środkowy (zasada brytyjska) albo tylko środkowy (zasada francuska, stosowana w sytuacjach mniej formalnych).

Oczywiście, kiedy siedzimy, marynarkę rozpinamy.

Od dwóch sezonów projektanci lansują garnitur dwurzędowy, w którym zapina się wszystkie guziki oprócz dolnego prawego.

W oficjalnych sytuacjach nie należy zdejmować marynarki! W świecie polityków i dyplomatów krąży na ten temat anegdotka. Jej bohaterem jest izraelski premier Ariel Szaron, który miał się pojawić w Knesecie bez marynarki. Marszałek parlamentu, poirytowany niewłaściwym strojem premiera, próbował go strofować, a on na to: "Mnie na to pozwoliła sama angielska królowa!". Wszyscy zamarli z wrażenia, na co premier spokojnie i triumfalnie wyjaśnił, że właśnie podczas wizyty u królowej zdjął marynarkę. A królowa miała mu wtedy powiedzieć: "Panie Szaron, marynarkę to pan możesz sobie zdjąć u siebie w Knesecie!".

W wyjątkowo trudnych warunkach (np. upał, późna pora) dopuszcza się zdjęcie marynarki, ale tylko wtedy, gdy osoba wyższa rangą to zapropnuje.

Giorgio Armani.

Sezon wiosna/lato 2010

 

 

Czy pod eleganckąbiałą koszuląnosi się bieliznę?

 

W 2008 roku w lutowym magazynie "Logo" opublikowaliśmy artykuł o 13 największych obciachach w modzie. Długo i burzliwie dyskutowaliśmy nad listą modowych nieszczęść, a jedną z czołowych pozycji zajęło noszenie T-shirta pod elegancką koszulą. Niestety, ciągle się to zdarza, zarówno początkującym biznesmenom, jak i prezesom wielkich korporacji. Zatem zasada do zapamiętania - pod koszulą (noszoną do garnituru) nie nosi się T-shirtów. Przede wszystkim dlatego, że prześwitujące na przedramieniu rękawki koszulki nie wyglądają elegancko. W wariancie z rozpiętym guzikiem problemem jest również wystający fragment ściągacza. Dopuszczalny jest jedynie podkoszulek (bez rękawów) z głęboko wyciętym dekoltem. Podkoszulek dawnej spełniał dwie istotne funkcje: w klimatach zimnych było w nim cieplej, a w klimatach wyjątkowo gorących absorbował pot, zanim przeniknął do koszuli.

Dziś w czasach ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeń jest raczej zbędny.

 

Ściągacz T-shirta wystający spod koszuli i prześwitujące rękawki nie wyglądają elegancko.

 

Dopuszczalne jest noszenie podkoszuka z głęboko wyciętym dekoltem

 

 

Jeśli macie jakieś pytania bądź uwagi dotyczące zasad noszeniA oficjalnego stroju, piszcie: logo@agora.pl

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, Imaxtree (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

 

Akademia Mody

Akademia Mody

O sztywnych zasadach dobierania krawata do koszuli zapomnieli już nawet konserwatywni eleganci. Dziś modne są odważne, trudne do zdefiniowania, połączenia wzorów i kolorów.

Liczy się dobry efekt oparty na wyczuciu stylu. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie przy eksperymentowaniu z modą, skorzystaj z naszego materiału.

Niedawno dostałem od mojej dziewczyny zaproszenie do opery. Nigdy wcześniej nie byłem w takim miejscu i nie bardzo wiem, jak mam się ubrać, a nie chciałbym się ośmieszyć. Czy mógłby Pan także napisać o stroju do filharmonii, teatru, galerii itp.