Dżinsy szyje się z denimu. Grubość denimu określa się tradycyjnie w uncjach. Uncja to pozaukładowa jednostka masy (oz) wynosząca 1/16 funta = 28,35 g . Np. denim 14 oz oznacza, że jard (0,9 m ) tego materiału waży 14 uncji.

Im więcej uncji, tym cięższy, grubszy dżins. Standardowo dżinsy szyte są z denimu > 12 oz. Wszystkie prezentowane w materiale spodnie to modele niskouncjowe (mniej niż 12 oz). Jednak liczba uncji to nie wszystko. Ważny jest też sposób tkania materiału. Luźno tkany denim jest miękki, przewiewny i przyjemny w dotyku. Ale są też denimy cienkie (niskouncjowe), ale bardzo ściśle tkane, czyli sztywne i nieprzepuszczające powietrza. Kupując dżinsy, nie sugeruj się tylko parametrami.   

 

 

Opracowanie: Magdalena Rosłaniec

Zdjęcia: Andrzej Krasowski, Paweł Kiszkiel (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

    

Modne od ponad 100 lat - ta sztuka udała się tylko im. W kapryśnym świecie mody ciężko przetrwać dłużej niż sezon, a dżinsy od lat królują - i na wybiegach, i w naszych szafach. W tym sezonie najmodniejsze są proste fasony regular straight oraz zdezelowane modele zwane destroyed.
 

Zwyczaj "piątków na luzie" stanowi kompromis między nienagannym, biznesowym wizerunkiem w tygodniu, a bardziej luźną atmosferą poprzedzającą weekend.

Dzięki temu nawet najbardziej sztywne korporacje zyskują nowe, bardziej ludzkie oblicze.

Jeśli ktoś myśli, że krótkie spodenki dobrze wyglądają tylko na boisku piłkarskim, powinien zobaczyć aktualne propozycje największych projektantów. Bermudy są znowu bardzo modne.

Z nieprzebranej oferty T-shirtów wybraliśmy 44, naszym zdaniem, najfajniejsze, najbardziej oryginalne. Ekscentrykom z pewnością przypadną do gustu modele w neonowych kolorach, a artystom, być może, spodobają się te z zabawnymi grafikami. 

Casualowe, z nogawkami o prostym kroju, pięcioma kieszeniami, w pastelowych kolorach. Uszyte z miękkiego płótna o skośnym, zapewniającym wytrzymałość splocie, gabardyny albo uszlachetnionej grubo utkanej bawełny.

Najmodniejsze spodnie sezonu!