W czasach I wojny światowej, gdy kokpity samolotów wojskowych były otwarte, piloci narażeni byli na bardzo niską temperaturę (nawet minus 50oC). Noszone wcześniej długie skórzane płaszcze były mało praktyczne, postanowiono więc skrócić je do wysokości pasa, ściągnąć mocno w talii i dodać futrzaną bądź wełnianą podszewkę. Tak powstał kolejny ikoniczny element męskiej garderoby. Za klasyczny fason lotniczej kurtki odpowiedzialny jest niejaki Leslie Leroy Irvin - kaskader w raczkującym przemyśle filmowym w Kalifornii, który swój pierwszy skok ze spadochronem wykonał w wieku 14 lat. Wiedząc, jak zimno może być tam na górze, zajął się produkcją ciepłych kurtek z owczej skóry. To właśnie jego firma zaopatrywała pilotów brytyjskiej Royal Air Force podczas II wojny światowej.

Ze względu na swe praktyczne zalety, ale także dlatego, że kojarzone były z walecznymi pilotami bohaterami, kurtki lotnicze zyskały ogromną popularność. W latach 80. o bomberach rozpisywały się liczne angielskie magazyny lifestyle'owe, przez co zapełniły się nimi modne wówczas kluby Londynu. W latach 90. z kolei kurtki te, głównie w wersji bardziej nowoczesnej - z syntetycznych, połyskliwych materiałów - zyskały ogromną popularność wśród amerykańskich hiphopowców.

I w ten sposób moda na bomber jacket trwa nieprzerwanie do dziś.    

 

 

Tekst: Ola Wiechnik

Zdjęcia:  Jacek Połonecki, materiały prasowe (montaż)

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

 
Nadal modny jest kolor szary oraz wszystkie odcienie ziemi, gliny, beżu i bieli. postaraj się, by Twoje dodatki miały kolor bordowy, fioletowy, czerwony lub granatowy. Absolutnym "must have" nadchodzącej jesieni jest marynarka w kratkę glencheck z miękkiej wełny, wygodna niczym sweter. modniejsze są bawełniane spodnie z pięcioma kieszeniami (tzw. five-pocket) oraz chinosy o dość wąskim kroju. Koszula biznesmena, uszyta z niegniotącego się materiału, powinna przylegać do sylwetki.

Bawełniane bluzy z suwakiem lub bez suwaka to doskonały wynalazek: są lekkie i wygodne.

Modele śliskie i błyszczące tylko wyglądem przypominają poczciwe poliestrowe wdzianka z lat 80. Prezentowane tutaj uszyte są z nowoczesnych "oddychających" tkanin.

Co wiemy o Szkotach? Są skąpi - raz. Chodzą w spódnicach - dwa. Grają na dudach - trzy.

Ale mało kto wie, że produkują też najlepsze kurtki świata. Takie, w których mężczyzna wygląda stylowo, nawet gdy za towarzyszy ma tylko strzelbę i psa.

Mowa, oczywiście, o kurtkach marki Barbour.

Rewolucji nie będzie. W modzie casualowej najsilniejszy jest "styl na robotnika" - z rozchełstaną koszulą w kratkę i wytartymi dżinsami. Garnitur w dalszym ciągu ma być skrojony blisko ciała i mieć wąskie klapy. Powraca moda ma brytyjskość, czyli tweedowe marynarki i bawełniane spodnie zamiast sztruksów i dżinsów.