Przy zakupie butów najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Karolina Pawłowska, menedżerka marki Clarks w Polsce, podkreśla, że dobrze dobrane buty to takie, w których od razu czujemy się komfortowo. Nie należy zakładać, że ciasny but rozejdzie się podczas chodzenia. Oczywiście, skóra pracuje i nieco się wyrobią, ale kluczowe jest tu słowo "nieco". Oprócz długości ważna jest też tęgość buta i kształt stóp.

Tęgość buta to jego szerokość. Wiele firm oferuje dwie tęgości - standardową "G" dla stóp o średniej, przeciętnej szerokości oraz "F" dla stóp wąskich (lub opcjonalnie "H" - dla szerszych).

 

Podbicie normalne

Podbicie normalne

 

Podbicie stopy. Może być normalne, niskie lub wysokie. Żeby wiedzieć, które z nich przypisane jest tobie, warto zrobić test na mokro i odcisnąć ślad stopy na podłożu. Prawidłowo wysklepiona zostawi ślad, w którym strona wewnętrzna jest nieco "wydrążona". Stopa o niskim podbiciu odciśnie się "na płasko", jak przy płaskostopiu. Ta o wysokim podbiciu będzie z kolei wyżłobiona za bardzo - na wierzchu stopy zauważalne jest zaś charakterystyczne wybrzuszenie.

 

Podbicie niskie

Podbicie niskie

Przy niskim podbiciu mamy do czynienia z nadpronacją - stopa za bardzo przesuwa się w obuwiu przy wykonywaniu kroku.

 

Warto zaznaczyć, że na niskie lub wysokie podbicie "pracujemy" często sami, nosząc nieodpowiednio dobrane buty. Podbicie stopy ma znaczenie zwłaszcza przy doborze butów sportowych. Maciej Skrzycki z firmy Nike stwierdza, że nie ma obuwia sportowego "uniwersalnego", odpowiedniego do uprawiania każdej dyscypliny. Powinniśmy wziąć więc pod uwagę, do jakiej dyscypliny poszukujemy obuwia (chodzenie, bieganie, koszykówka) oraz jak często chcemy z niego korzystać.

 

Podbicie wysokie

Podbicie wysokie

Przy wysokim podbiciu mamy do czynienia z supinacją - stopa nie przesuwa się wystarczająco w momencie wykonywaniu kroku.

 

Przykład: osoby biegające będą poszukiwać rozmiaru o pół numeru większego (podczas biegania stopa przesuwa się we wnętrzu buta), zaś wspinające się - nawet o dwa numery mniejszego, koncentrując się na lepszej wyczuwalności podłoża. Źle dobrane obuwie może skutecznie zniechęcić do ruszania się. Osoby o niskim podbiciu potrzebować będą właściwej stabilizacji stopy (bardzo szybko niszczą buty, "wyślizgując" wewnętrzne wkładki), zaś te o wysokim - amortyzacji (zagrożeniem są dla nich zbyt twarde buty). Zasada ta może być przydatna nie tylko w odniesieniu do obuwia sportowego, ale także w przypadku butów eleganckich - można bowiem poszukiwać takich, które mają wbudowane wewnętrzne wkładki amortyzujące wstrząsy.

 

 

Jak mierzyć buty?

 

1. Stopy nie są symetryczne - różnią się minimalnie w długości i szerokości, dlatego zawsze mierzymy parę butów (nie jeden but) i decydujmy się na rozmiar, w którym lepiej czuje się większa stopa.

 

2. Nigdy nie mierz butów, jedynie siedząc!

W butach trzeba trochę pochodzić.

 

3. Warto pytać o "połówki". Różnica pomiędzy pełnymi numerami wynosi około 8 milimetrów, a między połówkami - odpowiednio około 4-5 milimetrów.

 

4. Najlepiej udać się na zakupy po południu, kiedy stopy są najbardziej "zmęczone" - w ciągu dnia nieco się powiększają.

 

 

USA

UK

EUR

JPN

6,5

5,5

39

24,5

7

6

40

25

7,5

6,5

40,5

25,5

8

7

41

26

8,5

7,5

42

26,5

9

8

42,5

27

9,5

8,5

43

27,5

10

9

44

28

10,5

9,5

44,5

28,5

11

10

45

29

11,5

10,5

46

29,5

12

11

46,5

30

12,5

11,5

47

30,5

13

12

47,5

31

13,5

12,5

48

31,5

14

13

49

32

14,5

13,5

49,5

32,5

15

14

50

33

Producenci stosują cztery podstawowe rozmiarów ki - europejską, brytyjską, amerykańską i japońską. Czasem na wewnętrznej stronie języka butów można znaleźć odpowiedniki rozmiarów. Jeśli często robisz zakupy za granicą, warto byś miał przy sobie przelicznik rozmiarów,na przykład ten, który publikujemy.

 

 

Tekst: Małgorzata Szwed-Kasperek

Rysunki: Wawrzyniec Święcicki, materiały prasowe (montaż)

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

W latach 70. Australijczyk Andrew Raggat wymyślił obuwie, które miało ogrzewać zmarznięte stopy surferów trenujących po kilkanaście godzin dziennie. Tak powstały buty Emu. Dziś chodzi w nich cały świat. Wcale nie z powodu ich niezwykłej urody.

Cushe to marka, którą Amerykanie polubili przede wszystkim za oryginalny (ale nie awangardowy) design i wygodę.

Cechą charakterystyczną butów sygnowanych znaczkiem "ludzika" jest mocna i elastyczna podeszwa przystosowana do różnych nawierzchni oraz wzmocniony czubek chroniący palce.

Spanie pod gołym niebem, mielonka na śniadanie, obiad i kolację, pięć herbat z jednej torebki - w czasie wędrówki oszczędzać można prawie na wszystkim.

Tylko nie na butach.

Premiera września

W latach 20. ubiegłego wieku firma palladium zajmowaŁa się produkcją opon dla przemysłu lotniczego.

Po II Wojnie Światowej, kiedy spadło zapotrzebowanie na opony, wykorzystując doświadczenie w łączeniu płótna z gumą, zaczęła robić buty.