Inteligentne rozwiązania na razie wkraczają przede wszystkim w sferę rozrywki i urozmaicają nam czas wolny.

Smart telewizory dzięki połączeniu z internetem ułatwiają decydowanie, jakie programy i o jakiej porze będziemy oglądali. Nie jesteśmy już ograniczeni do ramówki proponowanej przez dany kanał.

Dzięki podłączeniu ich do wspólnej sieci domowej możemy stworzyć multimedialny system, w którym transmitujemy pliki między różnymi urządzeniami - na przykład telefonem, telewizorem, tabletem czy aparatem fotograficznym.

Smart nowinkami kuszą nas również producenci konsoli do gier. W zapowiadanej na grudzień tego roku konsoli Play Station 4 dzięki funkcji PlayRoom przestrzeń wokół gracza będzie można zamienić w holograficzny plac zabaw.

Elektroniczny trener

Zaawansowane technologicznie rozwiązania wykorzystywane są też coraz częściej podczas uprawiania sportu. Zainstalowane na naszym smartfonie programy typu Endomondo czy Nike+ Running zamieniają się w personalnego trenera.

Nie tylko mierzą pokonywany dystans, średnią prędkość czy czas treningu, ale również komunikatami głosowymi motywują nas do pokonywania kolejnych kilometrów czy uzyskiwania punktów.

Inteligentny dom

Funkcje smart to jednak nie tylko rozrywka i sport. Coraz częściej używamy ich do zarządzania naszymi domami.

Dzięki zaawansowanym inteligentnym technologiom nasz dom możemy przekształcić w system, który będzie sam koordynował działanie wybranych urządzeń, dbał o oszczędność energii, a także zatroszczy się o bezpieczeństwo mieszkańców.

- System inteligencji budynkowej pozwala na wygodne zarządzanie większością domowych sprzętów i instalacji. Dom w pewnym sensie za nas myśli - możemy go ?nauczyć? naszych przyzwyczajeń oraz tego, jak powinien reagować na nasze zachowania czy zmiany warunków zewnętrznych, na przykład temperatury, a także na sytuacje awaryjne - mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.

Funkcjonowanie inteligentnego domu można porównać do ludzkiego organizmu. Zmysłami są w nim różnego rodzaju czujniki, na przykład ruchu, temperatury, wilgotności, dwutlenku węgla, zalania czy otwarcia drzwi.

Rolę mózgu pełni centrala sterująca czynnościami wykonywanymi przez urządzenia, które regulują przepływ prądu (jak ściemniacze czy kontrolery rolet), a także włączają i wyłączają różne sprzęty.

Co ważne, takim systemem możemy sterować już nie tylko będąc w domu, ale także na odległość - dzięki specjalnym aplikacjom na smartfony i tablety. Swoje cztery kąty mamy więc zawsze w zasięgu ręki.