1. Dom przyszłości w komputerze
mControl v3
Ceny: 170 dol. (moduł bazowy), 25-50 dol. (moduły)

To oprogramowanie zamienia domowego PC-ta w centrum dowodzenia. System daje możliwość manipulowania wszystkim, do czego znajdziesz sterownik. I jest wygodny w obsłudze z poziomu komórki. W drodze powrotnej z randki wystarczy odpalić aplikację, by kotary poszły w dół, zapaliło się nastrojowe światło, z głośników popłynęła romantyczna muzyka, a w kuchni zapachniało świeżym espresso.

2. Systemy alarmowe
iSmartAlarm
Ceny: 200 dol. (zestaw podstawowy), 30-35 dol. (moduły)

W zestawie znajdują się czujniki ruchu oraz sygnalizujące otwarcie drzwi lub okien, a także kamera. Wszystko spina kontrolowana zdalnie jednostka o nazwie CubeOne. W razie włamania system fotografuje sprawcę, emituje pisk o natężeniu 110 decybeli - to 10 proc. głośniej niż pracujący młot pneumatyczny - dzwoni do właściciela i powiadamia resztę domowników o zdarzeniu.

3. Gniazdka elektryczne
Belkin WeMo InSight Switch
Cena: 60 dol.

Utrzymana w nowoczesnej stylistyce nakładka na gniazdo elektryczne pozwala na zdalne otwieranie i odcinanie dopływu prądu, mierzenie poboru energii elektrycznej (wyrażone np. w twardej walucie), a także programowanie harmonogramu automatycznego włączania/wyłączania.

4. Drzwi
RemoteLock
Wi-Fi Door Lock
Cena: 250 dol.

Sprytny zamek otworzysz za pomocą klucza, cyfrowego kodu albo - oczywiście! - telefonu. W szyldzie zamontowano klawiaturę numeryczną, a mechanizm spięto z routerem Wi-Fi. Z każdego miejsca na ziemi sprawdzisz, czy zamknąłeś drzwi, i w razie potrzeby "przekręcisz kluczyk" zdalnie. Albo wygenerujesz kod dla gości, sąsiadów czy sprzątaczki.

 

???grafika Kamil Małagowski

 

5. Monitoring
Belkin NetCam HD Wi-Fi Camera with Night Vision
Cena: 120 dol.

Szerokokątna kamera NetCam z czujnikiem ruchu i funkcją nagrywania w ciemnościach nie wymaga podłączenia do komputera. Można ją zainstalować w wybranym miejscu i rozpocząć transmisję w rozdzielczości 720p, z wyraźnym dźwiękiem. Z domowego Wi-Fi wprost na twój smartfon.

6. Oświetlenie
Philips Hue
Cena: 190 dol. (zestaw startowy z trzema żarówkami), 60 dol. (żarówka)
Dzięki Philipsowi możesz "telefonicznie" sterować każdą żarówką z osobna. Mowa nie tylko o natężeniu oświetlenia, ale także o jego barwie. "LED-ówka" Hue świeci z mocą odpowiadającą 60 Watom w jednym z aż 16 mln kolorów. Bezprzewodowa centralka pozwala na zapisywanie konkretnych aranżacji i ich szybkie przywoływanie. Efekt naprawdę magiczny!

7. Drukowanie
ePrint i HP All-in-One Printer Remote
Ceny: 300 zł (drukarka z ePrint, np. HP DeskJet 3050A), 1100 zł (drukarka z Printer Remote, np. HP LaserJet Pro 100)

Drukarka z funkcjami ePrint lub Printer Remote nie tylko daje możliwość sprawdzenia stanu urządzenia - ile zostało tuszu albo tonera, czy aktualnie pracuje, czy jest zacięte etc. - ale przede wszystkim drukowania przesyłanych via sieć dokumentów, np. zdjęć wykonanych telefonem. Wyślij fotkę z wakacji wprost na "hapeka" rodziców lub kolegów z pracy!

8. Okna
Filplast
Cena: zależna od zamówienia
Nie musisz szukać pilota, by zdalnie zamknąć lub otworzyć okna/opuścić lub podnieść rolety. Ten system umożliwia sterowanie okiennymi/roletowymi silnikami przez smartfona. Polska firma Fliplast oferuje także mechanizmy zarządzania drzwiami, oświetleniem, bramą, nawadnianiem ogrodu...

Rozwiązanie systemowe
Orange Inteligentny Dom
Ceny: 200-300 zł (za każdy moduł)

Bezpieczeństwo, monitoring, sieć i kontrola zużycia energii w jednym. W ramach oferty Inteligentny Dom firma Orange oferuje czujniki otwarcia drzwi i okien, dymu, zalania i ruchu, a także kamery do transmisji na żywo, nakładki na gniazda elektryczne (np. z miernikiem poboru energii), urządzenia do rozsiewania sieci komputerowej za pomocą sieci elektrycznej i wreszcie piloty do sterowania tym wszystkim, kiedy telefon się rozładuje. Całość łączy się z modemem LiveBox i może być sterowana zdalnie.