Waga

Sam plecak waży przeciętnie około 3 kg, ale gdy do tego dodasz 2 litry wody, trochę ciuchów, śpiwór i namiot, ani się obejrzysz i już nosisz 10 kg. A gdzie sprzęt do gotowania i jedzenie? Pamiętaj, że każdy kilogram na trasie będzie z ciebie wyciągał siły. Dlatego naucz się wybierać to, co lekkie i małe. Zastanów się, co możesz zastąpić czymś innym. Zamiast brać dużo ciuchów na zmianę, weź małe mydełko (i zrób pranie, gdy ludzie zaczną cię unikać). Zamiast ciężkich butów na zmianę, weź sandały lub coś lekkiego. Nie noś rzeczy, które możesz zorganizować sobie na miejscu. Np. zamiast ciężkich stalowych śledzi do namiotu w ciągu kilku minut wystrugasz w lesie zestaw kołków. Ale nie noś wielkiej "kosy", ostatecznie nie będziesz musiał wystrugać Arki Noego. Do prac obozowych, otwierania konserw i innych prac w zupełności wystarczy ci nieduży nóż.

Jak dopasować plecak

Jak dopasować plecakfot. Łukasz Falkowski


1. Luzujesz wszystkie taśmy pasów barkowych i pasa biodrowego.

2. Zakładasz plecak i najpierw zapinasz pas biodrowy, tak aby opierał się na wystających kościach bioder.

3. Następnie dociągasz pasy barkowe, tak aby plecak dobrze przylegał do pleców (powinien zostać mały prześwit).

4. Pasek łączący pasy barkowe przesuń, tak aby znajdował się w okolicy mostka.

5. Wszystko ma wygodnie leżeć, nawet gdy się pochylasz lub kiwasz na boki.

Pamiętaj: to plecak ma się dopasować do twojej sylwetki, a nie ona do niego.

 

Objętość

Pakowanie plecaka to walka o wagę i objętość. Odzież zawsze pakuj w worki wodoodporne o objętości 10-20 litrów. Staraj się składać wszystkie przedmioty, tak aby pokryły całe denko worka. W ten sposób spakujesz najwięcej. Wykorzystuj wszystkie puste przestrzenie, np. zawsze coś zmieścisz w pustym kubku czy bucie. Jeżeli zabierasz zapasowe buty, naucz się je pakować.

Nosek jednego do cholewki drugiego i podeszwami na zewnątrz. Możesz je ściągnąć taśmą. Pamiętaj też, że odzież wielokrotnie złożona w kostkę zajmuje dużo miejsca. Lepiej będzie, gdy zwiniesz ją w rulon. Zainwestuj w śpiwór puchowy. Jest dwukrotnie mniejszy niż syntetyk i dwukrotnie lżejszy, a także oferuje dużo większy komfort termiczny. Śpiwór puchowy waży mniej niż 1 kg i jest wielkości bochenka chleba.

Śpiwór syntetyczny o takim samym komforcie będzie ważył prawie 2 kg i miał objętość 2-3 bochenków. Albo gruba, ciepła bluza z polaru. Gdy ją włożysz do plecaka, zajmie dużo miejsca. Zamień ją na dwie cienkie bluzy polarowe. Gdy założysz je na siebie, będą równie ciepłe, jak gruby polar, ale zajmą o wiele mniej miejsca.

Typy plecaków

Zastanów się, do czego ci potrzebny plecak, i odpowiedz sobie na pytanie, jaki jesteś. Plecak będzie silnie związany z tym, jak go używasz, i z twoim charakterem.

Plecaki trekkingowe

Jeżeli cenisz komfort oraz udogodnienia i bajery, to coś dla ciebie. Zazwyczaj plecaki trekkingowe są bardzo wygodne, uszyte z dobrych komponentów i mają długą gwarancję. Mogą mieć skomplikowane regulacje i wymyślne systemy, ale taka jest cena wygody. Tego typu plecak będzie idealny dla wędrowca górskiego, miłośnika wspinaczki czy trekkingów wysokogórskich.

Plecaki military

Jeżeli jesteś facetem, który łatwo coś psuje, jeżeli źle się obchodzisz z przedmiotami i o nic nie dbasz, zdecyduj się na plecak o zacięciu militarnym. Są to plecaki proste i ciężkie, ale za to niezniszczalne. Z takim plecakiem stać cię na komfort nieuważania. Idealny na wędrówki przez chaszcze i spanie przy ognisku gdzie popadnie.

Plecaki superlekkie

Ruch "fast and light", czyli minimalistów, którzy wędrują z niewielkim bagażem i wszystko muszą mieć odchudzone do granic możliwości, zdobywa coraz więcej zwolenników również w Polsce. Atutem tych plecaków jest niska waga, ale należy pamiętać, że są przeznaczone dla bardzo ostrożnych użytkowników (w odróżnieniu od wytrzymałych plecaków military).

Zdjęcie Hi-Tec Plecak trekkingowy V-Lite Ambatha 35 Zdjęcie Klarfit heyerdahl-2014 plecak trekkingowy 85+10 litrów system x-transition ładowany od góry czerwony Zdjęcie Peme Plecak trekkingowy Tullo 35
Hi-Tec Plecak trekkingowy V... Klarfit heyerdahl-2014 plec... Peme Plecak trekkingowy Tul...
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info

ASUS