W Polsce - i większości krajów - do korzystania z PMR-ów (private mobile radios) o mocy 500 mW ze zintegrowaną anteną zezwolenie nie jest potrzebne (stosowanie anten zewnętrznych i modyfikacje są prawnie zabronione!). Takie urządzenia pracują w "cywilnym" paśmie 446 MHz, podzielonym na osiem kanałów - jeśli kolidujesz z kimś na jedynce, przeskakujecie z kolegą na dwójkę itd. Aby "się słyszeć", oba radia muszą mieć zakodowany ten sam ton CTCSS (jeden z 38) - warto wiedzieć, jeśli korzystacie z krótkofalówek, które nie zostały kupione w komplecie. W wielu modelach zapisano osiem kombinacji dodatkowo, czyli mają "zdwojoną" liczbę kanałów (16).

Zezwolenie potrzebne jest na dwukrotnie mocniejsze PMR-y pracujące w paśmie 154 MHz. Wniosek dostępny jest tylko dla podmiotów gospodarczych (a więc nie indywidualnych zajawkowiczów) na stronie Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej - musisz zgłosić m.in. "założenia techniczno-organizacyjne sieci".

Testy i oceny

Test A: 3 km w linii prostej, łysy teren na obrzeżach miasta.

Test B: 1 km w linii prostej, tuż obok PKiN-u - gęsto od fal! W obu testach urządzenia jako tako "widziały się": nie zasłaniały ich budynki (ale mogły zasłaniać auta i drzewa).

Skala ocen: 0-10, gdzie 0 to "Nic nie słychać, nawet lampka nie miga", 10 - "Słychać wszystko i wyraźnie". Noty są uznaniowe, to test... obywatelski. Miejsce końcowe nie wynika tylko z sumy punktów, pod uwagę braliśmy też inne czynniki, głównie łatwość obsługi i cenę.

Podział na amatorów i profesjonalistów jest umowny - ci drudzy kosztują 1000-2000 zł i są sprzedawani pojedynczo, nie w kompletach. Przykładaliśmy równą miarę do wszystkich urządzeń, czyli motorola za 325 zł działa według nas lepiej od HYT-a za tysiaka. Trzeba zaznaczyć, że nie sprawdzaliśmy jakości działania funkcji dodatkowych. Przeciwnie: staraliśmy się je dezaktywować.

Różnostki

Czas działania: Podajemy deklarowany (a nie testowany) czas działania. Producenci przyjmują, że standardowy cykl pracy to 5% nadawania, 5% odbioru, 90% czuwania. W ramach oszczędności baterii wiele PMR-ów przechodzi samoczynnie w tryb uśpienia po ustalonym czasie nieustannego nadawania (fukcja TOT: time-out timer).

Odporność: Wszystkie urządzenia są odporne na deszcz i pył. Niektóre deklarują, że są jeszcze twardsze.

Regulacja głośności: Obecna w większości modeli - najwygodniejsza w postaci gałki, mniej komfortowa w formie przycisków. Niektóre z krótkofalówek mają w komplecie lub jako opcję do kupienia słuchawko-mikrofony (gniazda są niestandardowe, nie skorzystasz z własnych słuchawek).

Solo i w duecie Tańsze krótkofalówki sprzedawane są w parach. Te bardziej profesjonalne kupujesz pojedynczo - dlatego w polu "cena" piszemy: "×2".