Zamierzasz kupić odtwarzacz DVD do oglądania filmów nagranych w wysokiej rozdzielczości? Już wiadomo - najlepiej skoncentrować się na urządzeniach wykorzystujących technologię Blu-ray (chyba że jesteś bardzo ostrożny, wtedy kup LG BH100, który radzi sobie zarówno z płytami Blu-ray, jak i HD-DVD). Na polskim rynku nie ma ich na razie wiele, ale spokojnie, to dopiero forpoczta urządzeń z błękitnym laserem.

Co potrafią urządzenia Blue-ray? Przede wszystkim odtwarzają płyty BD-R, czyli nośniki zdolne pomieścić nawet 50 GB danych. Na szczęście wciąż radzą sobie z płytami DVD i CD. Niestety, o filmach w formacie DivX można na razie zapomnieć. Kłopotów można też spodziewać się przy próbach odtworzenia audiofilskich formatów DVD-Audio i SACD.

Wysoka rozdzielczość w praktyce oznacza konieczność przesłania z odtwarzacza do telewizora potężnego strumienia danych. Aby temu podołać odtwarzacze wyposażone zostały w interfejsy HDMI. Umożliwiają one przesyłanie nieskompresowanych danych audio-wideo w postaci cyfrowej. Podstawowy standard to wersja 1.2 - umożliwia przesyłanie danych z prędkością 618 Mb/s. Jednak tam gdzie trzeba obsłużyć najnowsze formaty dźwięku Dolby True HD, DTS-HD, konieczna jest nowsza wersja tego interfejsu (HDMI 1.3), dzięki której dane mogą płynąć z prędkością 1,275 Gb/s. To dużo więcej niż w tej chwili potrzeba, ale kto powiedział, że Full HD to szczyt marzeń o wysokiej rozdzielczości?

Niektóre modele odtwarzaczy (np. Pioneer BDP-LX70) pośród bogatego zestawu gniazd na panelu tylnym oferują wejście LAN. Jego obecność oznacza, że urządzenie potrafi odtworzyć strumień cyfrowy video, zdjęć i skompresowane pliki audio z komputera PC.

 

To widać i słychać

 

Standardem jest odtwarzanie filmów z prędkością "kinową" 24 klatek na sekundę. Oznacza to, że film może być odtwarzany w oryginalnym formacie, bez konieczności przetwarzania do formatu telewizyjnego (25 klatek na sekundę). Wszystkie odtwarzacze Blu-ray mają też wbudowany skaler. To oprogramowanie, które "wypełnia" niezagospodarowane piksele. W efekcie masz wrażenie, że obraz, który widzisz, ma lepszą jakość niż ten wyświetlany na starszym telewizorze pozbawionym technologii High Definition.

Film nagrany w standardowej rozdzielczości jest poprawiany tak, by mógł być bez straty jakości wyświetlony na telewizorze o wysokiej rozdzielczości. Patrząc na raczej marną ofertę filmów na krążkach Blu-ray oraz na ich ceny (ok. 120 zł) - to dobra nowina. Jeszcze długo podstawę domowej płytoteki stanowić będą krążki DVD. Na razie nawet koszt czystych nośników (o pojemności 25 GB) poraża - 30 zł. W porównaniu z groszowymi cenami DVD to ogromna różnica. Następny punkt to muzyka. Przy jej odtwarzaniu błękitny laser na niewiele by się zdał, gdyby nie dekodery, które megabajty danych zamieniają na najwyższej jakości dźwięk. Prostsze modele (takie jak Sony BDB-S300) oferują podstawowy zestaw: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS. Jeśli nie masz ochoty na kompromisy, kup model, który ma Dolby True HD i DTS-HD. Ogromna pojemność dysków BD-ROM sprawia, że obok obrazu wysokiej rozdzielczości można na nich zapisać perfekcyjnej jakości dźwięk wielokanałowy. Do jego odtworzenia potrzeba dekoderów o bardzo wysokiej przepływności (czyli takich, które w ciągu sekundy są w stanie przetworzyć dużą ilość danych). Te z oznaczeniem "HD" oferują bezproblemowe odtworzenie dźwięku w ośmiu kanałach bez żadnej kompresji.

 

Różowa przyszłość błękitnego lasera

 

Los Blu-ray nie jest jeszcze przesądzony. Nie dlatego, że konsumenci nie potrzebują filmów w wysokiej rozdzielczości (choć i takie głosy się pojawiają). Chodzi o to, że do oglądania filmów w HD już wkrótce nie będą potrzebne płyty. Kiedy czytasz ten tekst, Apple oferuje albo zacznie zaraz oferować filmy wysokiej rozdzielczości jako usługę "film na żądanie" (oczywiście za pośrednictwem wciąż niedostępnego w Polsce serwisu internetowego iTunes). Na początek ma tam być tysiąc tytułów. Koszt "wypożyczenia" nowości nie powinien przekroczyć 4 dol., a na obejrzenie filmu nabywca będzie miał 30 dni. Z drugiej strony tego typu usługi istnieją już w tej chwili, a i tak chętnie kolekcjonujemy płyty DVD. Dlatego też "Logo" wróży technologii błękitnego lasera długi żywot.

 

 

tekst | jarek michalski

 

 

 

LG Electronics BH100

 

LG Electronics BH100

 

Cena: 5500 zł

 

Odtwarzane formaty: Blu-ray Disc, HD DVD Disc, Hybrid Disc, DVD (PAL), DVD-R, DVD-RW (Video Mode), DVD+R, DVD+RW (Video Mode);

Dekodery audio: DD 2ch Down Mix, DD 5.1Ch Decoding, Dolby Digital +, DTS HD/True HD, DTS Support, DTS Decoding, Digital Audio Output

Przetwornik video: 8 bit y/27 MHz

Przetwornik audio: 24 bit y/96 KHz

Wyjścia: HDMI, component/P.Scan, A/V-Out, Service,

Audio 5.1Ch, coaxial, optyczne

Wymiary: 430x79x250

Inne: pierwszy na świecie odtwarzacz, który radzi sobie z oby- dwoma formatami High Definition: Blu-ray Disc / HD DVD Disc.

 

 

Pioneer BDP-LX70

 

Pioneer BDP-LX70

 

Cena: 5000 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-ROM, DVD-Video, DVD-R/-R DL, DVD-RW, CD-ROM, CD-R, CD-RW

Dekodery audio: Dolby Digital (5.1), Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS

Wyjścia: HDMI, cyfrowe (współosiowe/optyczne), component video, s-video, video, 2-kanałowe analogowe audio, 5.1 analogowe audio, LAN

Wymiary: 420x103x353

Inne: wyświetlanie 24 kl./s.,możliwość podłączenia do sieci LAN (odtwarza strumień cyfrowy video, zdjęć i skompresowane pliki audio z komputera PC).

 

 

Sony BDP-S500

 

Sony BDP-S500

 

Cena: 2600 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-ROM, BD-R/RE (tylko BDMV),

DVD AVC-HD 8 cm/12 cm, DVD Video Audio CD

DVD-R/-RW (format Video), DVD+R/RW, CD-R/-RW (CDDA), JPEG, MP3

Dekodery audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS,

Dolby True HD, DTS-HD High Resolution Audio

Przetwornik audio: 24 bity/192 KHz

Wyjścia: HDMI 1.3, component, S-Video, kompozytowe video, cyfrowe audio koncentryczne, cyfrowe wyjście audio optyczne, 5.1-kanałowe analogowe audio, analogowe stereo

Wymiary: 430x99x361

Inne: System 24p True Cinema umożliwiający oglądanie filmów z prędkością 24 kl./s.

 

 

Samsung BD-P1000

 

Samsung BD-P1000

 

Cena: 1700 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-ROM (film), BD-RE, BD-R,

DVD-ROM/RAM, +/-R, +/-RW (sfinalizowane), CD-Audio, CD-R/RW

Dekodery audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, DTS-HD

Przetwornik video: 12 bitów/216MHz

Przetwornik audio: 24 bitów/192KHz

Wyjścia: composite, S-Video, component, HDMI, optyczne, coaxial, 5.1, stereo

Wymiary: 430x79x325

Inne: czytnik kart pamięci: CF/MD/MS/MS Pro/MS

Duo/MS Pro Duo/SD/mini SD/MMC/RS MMC.

 

 

Philips BDP 7100

 

Philips BDP 7100 

 

Cena: 1700 zł

 

Odtwarzane formaty: CD-R/CD-RW, DVD-Video,

DVD-R/-RW, płyta CD, DVD+R/+RW

Dekodery audio: Dolby Digital, DTS, DTS-HD, Dolby

TrueHD

Przetwornik video: 12 bitów/216 MHz

Przetwornik audio: 24 bity/192 kHz

Wyjścia: HDMI, S-video, analogowe audio L/P, wielokanałowego dźwięku analogowego, composite (CVBS), koncentryczne cyfrowe, component

Wymiary: 430x79x319

Inne: wyświetlanie filmów z ?kinową" prędkością 24 kl./s.

 

 

Sharp BD-HP20S

 

Sharp BD-HP20S

 

Cena: 1650 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-ROM/R, DVD Video,

DVD-RW/R, DVD+RW/R, CD-DA/CD-RW/R

Dekodery audio: DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD

Wyjścia: HDMI 1.3, video, S-video, Sygnał Component, HDMI, analogowe audio L/P, analogowe audio 5.1, cyfrowe optyczne, cyfrowe koncentryczne

Wymiary: 430x68x335

Inne: wyświetlanie filmów z szybkością 24 kl./s., wyjątkowo smukła obudowa.

 

 

Panasonic DMP-BD10

 

Panasonic DMP-BD10

 

Cena: 1600 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-Video, DVD-RAM, DVD-R/-RW, +R/+RW, DVD-R dual layer, +R double layer, DVD-Video, DVD-Audio, CD, SVCD, CD-R/RW, MP3/JPEG również z płyt DVD-R

Dekodery audio: Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS

Przetwornik video: 14 bitów/297 MHz

Przetwornik audio: 24 bity/192 KHz

Wyjścia: HDMI, Euro (wyjście RGB), Component Video (Y, PB, PR), S-Video, video, 7.1-kanałowe wyjście audio, 2-kanałowe wyjście audio x2, cyfrowe wyjście audio (1 optyczne, 1 koaksjalne)

Wymiary: 430x85 x331,6

Inne: funkcja P4HD (Pixel Precision Progressive Processing for HD), remastering nagrań z płyt DVD/CD.

 

 

Sony BDP-S300

 

Sony BDP-S300 

 

Cena: 1500 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-ROM, BD-R/RE (tylko BDMV; wymagana jest aktualizacja oprogramowania), DVD AVC-HD 8 cm / 12 cm, DVD Video Audio CD DVD-R/-RW (format Video), DVD+R/RW, CD-R/-RW (CDDA), JPEG, MP3

Dekodery audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS

Przetwornik audio: 24 bity / 192 KHz

Wyjścia: HDMI 1.2; component cideo, S-Video, composite video, cyfrowe audio koncentryczne, cyfrowe wyjście audio optyczne, 5.1-kanałowe analogowe audio, analogowe stereo

Wymiary: 430x79x375 mm

Inne: system 24p True Cinema umożliwiający oglądanie filmów z prędkością 24 kl./s, czyli z taką samą, z jaką odtwarzane są w kinie.

 

 

Samsung BD-P1400

 

Samsung BD-P1400

 

Cena: 1200 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-ROM (film), BD-RE, BD-R, DVD-ROM / RAM, +/-R, +/-RW (sfinalizowane), CD-Audio, CD-R/RW, MP3, (HD) JPG, VC-1, H.264, MPEG2.

Dekodery audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, DTS-HD

Przetwornik video: 10 bitów/108 MHz

Przetwornik audio: 24 bity/192 KHz

Wyjścia: złącze HDMI ver.1.3, S-Video, Component,

Optyczne, Coaxial, 5.1, stereo

Wymiary: 430x79x327

Inne: wyświetlanie obrazu video 1080p w częstotliwości 24kl./s i 60kl./s. , złącze Ethernet do aktualizacji oprogramowania przez internet.

 

 

Sony PlayStation 3

 

Sony PlayStation 3

 

Cena: 1500 zł

 

Odtwarzane formaty: BD-ROM, DVD, CD

Dekodery audio: Dolby Digital, Dolby Digital True  HD, DTS

Wyjścia: HDMI, AV MULTI OUT, DIGITAL OUT (OPTICAL), LAN,

Memory Stick, SD i Compact Flash

Inne: przede wszystkim konsola do gier, ale dzięki zastosowaniu twardego dysku, najważniejszych dekoderów i wielu rodzajów wejść jest też bardzo funkcjonalnym odtwarzaczem Blu-ray.

 

 

Filmy

 

Obok prezentujemy listę filmów, które możesz kupić z polskimi wersjami językowymi. Jak widać oferta nie należy do najbogatszych.Jeśli posługujesz się płynnie językiem angielskim, będziesz miał nieco szerszy wybór. Na płytach BD ukazują się również koncerty (m.in. AC/DC, Alice Cooper, Chris Botti) - w tym przypadku można liczyć na wspaniałe doznania, nie tylko wzrokowe, ale również słuchowe. Narazie bogactwa oferty nie sposób w ogóle porównywać do starego dobrego DVD.

 

1. 13 duchów

2. 3:10 do Yumy

3. 50 pierwszych randek

4. Arlington Road

5. Bliskie spotkania trzeciego stopnia

6. Bliżej

7. Błękitna głębia

8. Casino Royale

9. Człowiek widmo

10. Drakula

11. Duża ryba

12. Dzikie żądze

13. Egzorcyzmy Emilly Rose

14. Final Fantasy: The Spirits Within

15. Gang z boiska

16. Ghost Rider

17. Gothika

18. Granice wytrzymałości

19. Helikopter w ogniu

20. Hellboy

21. Hitch

22. Hostel

23. Hostel 2

24. Klik i robisz, co chcesz

25. Krok do sławy

26. Ktoś całkiem obcy

27. Kung-fu szał

28. Linia życia

29. Ludzie Honoru

30. Łzy słońca

31. Mocne uderzenie

32. Motel

33. Na fali

34. Niewidzialny

35. Obłędny rycerz

36. Pakt milczenia

37. Papryka

38. Patriota

39. Przekładaniec

40. Rent

41. Ricky Bobby

42. Rv: szalone wakacje na kółkach

43. S.W.A.T.

44. Sekretne okno

45. Sezon na misia

46. Siedem lat w Tybecie

47. Spider man

48. Spider man 2

49. Spider man 3 (2 Blu-ray)

50. Spider man Trylogia (4Blu-ray)

51. Straszny dom

52. Szklana pułapka 4.0

53. Szkoła uwodzenia

54. Tekkonkinkreet

55. Tożsamość

56. U Pana Boga w ogródku

57. Ultraviolet

58. W pogoni za szczęściem

59. Witajcie w dżungli

60. Wojownicy nieba i ziemi

61. Wszyscy ludzie króla

62. xXx

63. Zabić wspomnienia

64. Zabójczy układ

65. Złów i wypuść

66. Żywot Briana