W Polsce bez pozwolenia można mieć wiatrówki, których "moc" (iloczyn masy śrutu i jego prędkości wylotowej) nie przekracza 17 dżuli. Dla porównania: sztucer myśliwski ma 4000 dżuli. Modeli spełniających warunek 17 dżuli jest bez liku. Jak, nie przepłacając, wybrać właściwy?

 

 

Uważaj na chiński luz

 

Unikaj produktów z Chin. - Są najtańsze, ale wykonane nieprecyzyjnie. W najprostszych konstrukcjach z łamaną lufą już po 200-300 strzałach pojawia się milimetrowy luz na zawiasie. Na dystansie 20 m daje to rozrzut pół metra, a więc znacznie większy od tarczy, która ma zwykle kilkanaście centymetrów średnicy - wyjaśnia Łukasz Matuszczak, właściciel sklepu internetowego kolba.pl.

Ale "chinki" i tak idą jak woda, bo są tanie - np. model Lider-2 można mieć już za 149 zł.

W lepszych modelach produkcji europejskiej (cena powyżej 600 zł, np. Weihrauch HW-30S) luzu można się nie obawiać. Ale jeśli chcesz mieć absolutną pewność precyzji strzału, wybierz karabinek o stałej lufie i oddzielnej dźwigni do sprężania powietrza (np. BMK-40 za 999 zł). Najwygodniejsze są karabinki PCP, które mają zasobnik sprężonego powietrza "nabijany" ze sprężarki lub butli - starcza na 50-250 strzałów bez konieczności doładowania. Jednak ich cena przekracza 1000 zł (np. BMK-50). Trwałość karabinka jest zwykle wprost proporcjonalna do ceny. Najtańsze potrafią rozlecieć się, zanim wystrzelasz dołączoną do nich paczkę śrutu, najlepsze wytrzymują 20 tys. strzałów. Pod warunkiem jednak, że po każdym strzelaniu przetrzesz lufę filcowym przecierakiem (koszt: kilkadziesiąt złotych), by usunąć pył ze śrucin, który może rysować przewód lufy. A raz do roku broń trzeba rozebrać, wyczyścić i naoliwić. Można samemu, lepiej w serwisie (kilkadziesiąt złotych).

 

KARABINKI KLASYCZNIE ŁAMANE, z dolnym naciągiem oraz PCP (zbiornikiem powietrza zasilanym z butli CO2)

wiatrówki

 

1

Logun S-16

 

Słodka szesnastka

 

Długość: 1002 mm

Masa: 4,1 kg

Zasilanie: PCP

Prędkość początkowa śrutu: 280 m/s

 

Mimo wysokiej ceny popularny wśród osób, które cenią wiatrówki z militarnym designem. Zintegrowany z lufą tłumik oszczędzi kłopotów z tymi, którym przeszkadzają strzały. Dzięki lunecie i składanej dwunożnej podpórce można łatwo strzelać na dłuższe dystanse.

2

Lider-44

 

Z dolnym naciągiem

 

Długość: 1050 mm

Masa: 3,3 kg

Zasilanie: ręczne sprężanie powietrza

Prędkość początkowa śrutu: 240 m/s

 

Najtańszy karabinek z dolnym naciągiem, a więc precyzyjniejszy od odpowiadających mu ceną karabinków łamanych.

       
3

Umarex 850 magnum

 

PCP

 

Długość: 1040 mm

Masa: 2,6 kg

Zasilanie: kapsuła CO2

Prędkość początkowa śrutu: 270 m/s

 

Przeładowanie zamkiem a la sztucer Mausera. Magazynek mieści 8 śrucin. Łoże z tworzywa sztucznego o wysokiej odporności.

4

BMK-20

 

Klasycznie łamany

 

Długość: 1074 mm

Masa: 3,06 kg

Zasilanie: ręczne sprężanie powietrza

Prędkość początkowa śrutu: 280 m/s

 

Łoże wykonane z drewna orzechowego. Regulowany spust umożliwia precyzyjniejsze strzelanie. Bezpiecznik i możliwość rozładowania karabinka bez konieczności oddania strzału.

       
5

Lider-2

 

Klasycznie łamany

 

Długość: 1090 mm

Masa: 2,8 kg

Zasilanie: ręczne sprężanie powietrza

Prędkość początkowa śrutu: 230 m/s

 

Jeden z najtańszych modeli na rynku. Sprzęt w sam raz do wesołego miasteczka.

6

BMK-40

 

Z dolnym naciągiem

 

Długość: 1050 mm M

asa: 4,2 kg

Zasilanie: ręczne sprężanie powietrza

Prędkość początkowa śrutu: 280 m/s

 

Topowy model firmy BMK. Profesjonalny kształt kolby ułatwia strzelanie. Spora masa ograniczy odrzut wynikający z dużej prędkości wylotowej. Dla amatorów tłuczenia butelek.

       
7

Norica Wild Life

 

Klasycznie łamany

 

Długość: 960 mm

Masa: 4,0 kg

Zasilanie: ręczne sprężenie powietrza

Prędkość początkowa śrutu: 300 m/s

 

Połączenie awangardowej stylistyki z polimerowym (a więc bardziej odpornym od drewnianego) łożem i kolbą. Duża masa pomaga opanować karabinek o dużej prędkości początkowej śrutu.

8

Daystate Air Ranger

 

Dla prawdziwych twardzieli

 

Długość: 1085 mm

Masa: 4,76 kg

Zasilanie: wewnętrzny zbiornik powietrza (250 atm.)

 

Najmocniejsza wiatrówka na rynku, o energii wylotowej 100 dżuli - wymaga rejestracji na policji w ciągu 4 dni od zakupu.

Mocna nie znaczy lepsza

 

Wiatrówka to nie samochód - większa moc (prędkość wylotowa i energia śrutu) wcale nie oznacza, że strzelanie będzie łatwiejsze. Przeciwnie: odrzut utrudni trafianie, a do przeładowania trzeba użyć dużej siły. Podobnie z kalibrem - najpopularniejszy to 4,5 mm (lepszy na większy dystans), ale znajdziesz też wiatrówki na śrut 5,5 mm (leci wolniej, ale potrafi dosłownie rozerwać puszkę po piwie czy jabłko).

Do wyboru są też lufy gwintowane i gładkie. Gwintowane powinny być celniejsze, bo obracający się śrut leci stabilniej. Ale wiatrówka z dobrze gwintowaną lufą będzie dużo droższa. W modelach tańszych niż 1000 zł w zupełności sprawdzi się gładka lufa.

 

Daystate MK3 FT

 

 

Profesjonalny karabinek

 

Długość: 950 mm

Masa: 3,41 kg

Zasilanie: PCP

Prędkość początkowa śrutu: 280 m/s

Daystate MK3 FT

 

Profesjonalny karabinek, którego pracą steruje elektronika. Elektrospust gwarantuje precyzję strzału i zminimalizowany do zera odrzut. Elektroniczny licznik strzałów i ciśnienia w zbiorniku powietrza. Specjalny kluczyk zabezpieczający.

 

 

Strzelaj bezpiecznie

 

Śrut może zranić nawet z 300 m, dlatego tarcze dobrze jest wieszać na ścianie budynku lub ściance z desek (nie sklejki!). A najlepiej na specjalnym uchwycie do tarcz z pojemnikiem, do którego wpada śrut, gdy tylko trafisz w tarczę.

Jeśli kogoś papierowa tarcza nie satysfakcjonuje, może zakupić "cele reaktywne", czyli sylwetki ludzi i zwierząt, które kładą się po trafieniu. Strzelanie "na dziko", w lesie lub na jakichś opuszczonych fortach jest absolutnie wykluczone - nigdy nie wiadomo, kto (lub co) może się pojawić na linii strzału, a co gorsza odgłos strzałów zawsze przyciąga ciekawskich. Najbezpieczniej jest korzystać ze strzelnic sportowych. Jeśli masz własny sprzęt, koszt wynajęcia stanowiska strzeleckiego nie przekroczy 30 zł za godzinę. Niektóre strzelnice wymagają strzelania z zakupionego na miejscu śrutu, który jest oczywiście droższy niż w sklepie.

 

PISTOLETY

PISTOLETY

 

1,6

Umarex

 

Smith & Wesson 586

 

Długość: 1 - 280 mm, 6 - 330 mm

Masa: 1 - 1,25 kg, 6 - 1,4 kg

Zasilanie: kapsuła CO2

Prędkość początkowa śrutu: 160 m/s

 

Coś dla wielbicieli Brudnego Harry'ego - replika legendarnego amerykańskiego rewolweru. W odróżnieniu od oryginału, do bębenka wchodzi 10 śrucin. W zestawie walizeczka transportowa. Występuje w dwóch wersjach - modele różnią się tylko długością lufy.

2,3

Walther

 

CP99 Compact

 

Długość: 165 mm

Masa: 0,71 kg

Zasilanie: kapsuła CO2

Prędkość początkowa śrutu: 130 m/s

 

Wierna replika następcy sławnego Walthera PPK. Zamek działa jak w oryginale - automatycznie przeładowując pistolet po strzale. Dzięki temu 15-nabojowy magazynek można wystrzelać w 4 sekundy. Ale coś za coś - pistolet ma spory odrzut utrudniający strzelanie. Dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej i czarnej.

       
4,5

Umarex

 

Colt M1911

 

Długość: 220 mm

Masa: 1 kg

Zasilanie: kapsuła CO2

Prędkość początkowa śrutu: 160 m/s

 

Replika kultowego pistoletu armii amerykańskiej M1911. Duże rozmiary i masa (podobnie jak oryginału) pasują najlepiej do męskiej dłoni. Dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej i czarnej.

7

Blow Air Power

 

 

 

Długość: 321 mm

Masa: 0,96 kg

Zasilanie: ręczne sprężanie powietrza

Prędkość początkowa śrutu: 150 m/s

 

Jednostrzałowy pistolet produkcji tureckiej. Broń typowo sportowa - co docenią osoby, których nie kręci militarny wygląd. Sprzedawany z wygodną walizeczką transportową.

       
8 Umarex Desert

 

Eagle Compact

 

Długość: 208 mm

Masa: 0,41 kg

Zasilanie: kapsuła CO2

Prędkość początkowa śrutu: 140 m/s

   

 


Replika pistoletu Desert Eagle w wersji 9 mm. Mały, lekki, ma standardową szynę umożliwiającą zamontowanie dodatkowych przyrządów celowniczych (np. znacznika laserowego, czyli popularnej czerwonej kropki).

 

 

Dobra postawa - celny strzał

 

Tak strzela się z karabinku:

 

Tak strzela się z karabinku:

 

 

Z pistoletu można strzelać w dwóch postawach:

 

Z pistoletu można strzelać w dwóch postawach:

 

 

 

Sklepy

 

Salon Firmowy portalu Bron.pl - Warszawa, Janki, ul. Krakowska 22a (0 22 715 69 98)

Pentagon - Katowice, ul. Młyńska 19 (0 32 253 93 91)

Onyx - Łódź, ul. Brzezińska 27/29 (CH M1) (0 42 679 60 87)

Magnum - Kraków, al. Pokoju 44 (CH Plaza) (0 12 290 91 62)

Hubertus - Poznań, ul. Garbary 41 (0 61 852 38 85)

Safari - Szczecin, ul. Jagiellońska 77 (0 91 484 61 56)

Czapla - Gdańsk, ul Matejki 6 (0 58 347 02 40)

Secpol - Wrocław, ul. Gwarna 13 (0 71 341 92 49)

 

Sklepy internetowe:

 

akhobby.pl

bron.pl

kolba.pl

militaria.pl

 

Czytaj w Znam.to: Wiatrówka Anics Skif A-3000 4,5mm - wiatrówka nie do zabawy

 

Tekst: Andrzej Kaczmarek

 

Zdjęcia: Paweł Słomczyński, Łukasz Falkowski