W Hong Kongu posiadanie takiej broni bez zezwolenia zagrożone jest grzywną do 100 tys. dol. i karą do 14 lat więzienia. W Belgii i Danii mogą go używać wyłącznie policjanci, a w Holandii zakwalifikowy został do tej samej kategorii, co broń maszynowa. Polskie przepisy dotyczące używania gazów obezwładniających należą do najbardziej liberalnych na świecie.

 

 

Broń dla każdego

 

W naszym kraju gaz typu OC, CS czy CN (wyjaśnienie tych skrótów znajdziecie poniżej) dostępny jest dla każdej osoby pełnoletniej, bez zezwolenia czy nawet obowiązku rejestracji. Jedyny wyjątek stanowi gaz CR, stosowany wyłącznie przez policję. Nie istnieje także bariera cenowa, bez problemu można kupić "jakiś gaz" za 15-20 zł. Środek należy do bardzo łatwo dostępnych. Oglądając w telewizji wiadomości o rozpylaniu gazu w szkołach przez uczniów, którzy w ten sposób chcą uniknąć klasówki, dochodzimy do wniosku, że chyba nawet zbyt łatwo.

 

Kolter RMG-19

Kolter RMG-19

 

Replika pistoletu Glock, a w rzeczywistości - zwykły rozpylacz gazu w formie pistoletu (nie mylić z pistoletem gazowym). Zbiorniki z gazem (starczającym na 10 "strzałów", do wyboru OC lub CS w formie aerozolu) wsuwa się do rękojeści. Zasięg do 4 m, przy lepszej celności niż klasyczne rozpylacze. Cena: 149 zł

 

 

 

Gaz to za mało

 

Decydując się na noszenie przy sobie gazu, trzeba wziąć pod uwagę dwie istotne kwestie. Po pierwsze, zawsze istnieje ryzyko przekroczenia granic obrony koniecznej, a od konsekwencji tego nie można się ubezpieczyć. Choć zdarza się to rzadko, napastnik może cię oskarżyć o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, za co grozi grzywna. Po drugie, samo posiadanie gazu nie czyni człowieka odpornym na rozbój. W sytuacji podbramkowej nie każdy potrafi użyć go odpowiednio szybko i skutecznie. W dodatku jest to broń obusieczna. Jeśli nie uda ci się choć na chwilę obezwładnić napastnika, ryzykujesz odwet z jego strony - dotkliwe pobicie, a nawet spryskanie twoim gazem. I nie licz na to, że będzie się przejmował zachowaniem zasad bezpieczeństwa (do czego zobowiązana jest osoba, która się broni). Nieprzypadkowo policjanci wyposażeni w gaz w trakcie szkolenia sami wystawiają się na jego działanie. Dzięki temu nie czują przed taką bronią strachu i wiedzą, jak się zachować, by ograniczyć jej skuteczność. Jeśli nie masz "duszy wojownika" - a to nic wstydliwego! - lepiej nie porywaj się na zakup gazu i zaufaj polecanej przez funkcjonariuszy technice obrony zwanej "uciekaido". Zdrowie jest droższe od portfela czy komórki!

 

Smith & Wesson: Smith & Wesson:

Smith & Wesson: "pióro"

 

Przy jednakowym stężeniu takiego samego gazu jak w klasycznym spreju OC firmy S&W (patrz dalej) pióro ma mniejsze rozmiary, lecz także mniejszą pojemność (15 ml).

Cena: 25 zł

 

 

 

Zawsze pod ręką

 

Pojemnik z gazem musimy mieć przy sobie. Dosłownie, czyli nie w torbie lub plecaku. Najlepsza jest kieszeń w zasięgu prawej ręki (lub lewej - w przypadku mańkutów). Dobrym pomysłem jest wkładanie "przedmiotów obowiązkowych" (portfel, dokumenty, kluczyki od samochodu czy mieszkania) zawsze do tych samych kieszeni. Tak samo nosimy gaz. Kieszeń powinna być na tyle obszerna, by pojemnik udało się właściwie ułożyć w dłoni, jeszcze zanim go wyjmiemy.

Jeśli zdecydujesz się na obronę przy użyciu broni, pamiętaj, że potrzebujesz czasu na jej wyciągnięcie i przygotowanie do działania. W tym czasie napastnik może skrócić dystans i zastosowanie gazu nie będzie już możliwe. Dlatego wyznacz sobie "bezpieczną strefę". W przypadku gazu promień wynosi 3-4 m wokół ciebie. Obrona konieczna wyklucza "atak uprzedzający" - to napastnik musi wykonać pierwszy ruch, inaczej ty będziesz odpowiadał za napaść!

 

 

Obrona strefą

 

Po pierwsze, oczy dookoła głowy. W "ciemnej ulicy" minimum bezpiecznego zachowania to wolna ręka, którą możesz użyć gazu. Jeśli podejrzany się zbliża, włóż ją do kieszeni i ustaw pojemnik tak, by środek rozpylić w stronę napastnika, kiedy

 

przekroczy "bezpieczną strefę". Idealna odległość to 1,5-2 m. Z większej gaz może nie zadziałać, z kolei z mniejszej ryzykujesz "spóźnienie" lub trwałe uszkodzenie wzroku atakującego, co może się wiązać z odpowiedzialnością karną (przekroczenie granic obrony koniecznej). Celuj strumieniem w środek twarzy.

Jeśli bandytów jest kilku, atakuj po kolei, zaczynając, oczywiście, od najbliższego. Powiedzmy sobie jednak jasno - przy takim układzie znajdujesz się raczej na przegranej pozycji. Uciekaido!

Uciekaj także po ewentualnym rozpyleniu gazu. Nie licz na to, że obezwładnisz napastnika całkowicie. Użycie takiej broni służy wyłącznie zaskoczeniu przestępcy i zyskaniu kilku sekund przewagi. Jeśli ciągle uważasz, że gaz jest czymś dla ciebie, zapraszamy do naszego butiku.

 

 

Spreje na gaz CS

 

Wynaleziony w 1928 r. przez Bena Corsona i Rogera Staughtona (stąd jego nazwa) gaz to substancja chemiczna często używana przez policję do rozpraszania demonstracji. Po rozpyleniu silnie paruje, dlatego nie nadaje się do użycia np. w windzie - porazisz nie tylko napastnika, ale i siebie.

CS atakuje układ oddechowy oraz wywołuje łzy i gwałtowny katar. Przy dużej dawce dochodzą wymioty i brak możliwości utrzymania równowagi. Jedyną metodą neutralizacji środka jest przemycie oczu mlekiem, co przywraca normalne widzenie.

Niestety, CS nie działa na psy (ich futro chroni skórę przed podrażnieniem, a oczy mniej łzawią niż u ludzi) i słabiej od OC wpływa na osoby pijane, znajdujące się pod wpływem narkotyków, a nawet adrenaliny, czy chore psychicznie. Dlatego na rynku przegrywa z OC.

  Cannon Anti-Attack   Perfecta Stop Attack
       
  Cannon Anti-Attack
Perfecta Stop Attack
 

Rodzaj: Żel

Zasięg: 3 m

Cena: 26 zł (25 ml)

 

Rodzaj: Aerozol

Zasięg: 3 m

Cena: ok. 12 zł (40 ml)

 

Szoker dźwiękowy

 

Nowość na rynku. W dużym uproszczeniu określa się tak gwizdek "zasilany" z naboju CO2. Wydaje dźwięk o natężeniu 110 dB, co u napastnika powoduje ból uszu, a jednocześnie zwraca uwagę innych przechodniów. Skuteczność na pewno niższa niż w przypadku gazów obezwładniających, dodatkowo "razimy" również siebie. Jeśli kochamy psy i nie chcemy wyrządzić krzywdy nawet agresywnym bestiom, szoker jest jednak niezastąpiony.

 

Alarm Schrill

Alarm Schrill

 

50 użyć

Cena 39 zł

 

Gazy CN i CR

 

CN, czyli chloroacetofenon, jest substancją bardziej toksyczną niż CS. W przypadku produktów amerykańskich często określa się go "Mace" od nazwy wiodącego producenta. Działa drażniąco na śluzówkę oczu, nosa i gardła, powoduje uczucie dezorientacji i utratę równowagi. W Polsce dozwolony, ale rzadko sprzedawany - jeśli już, to na aukcjach internetowych, a nie w sklepach.

CR to dibenzoksazepina, najsilniejszy z używanych współcześnie gazów łzawiących (6-10 razy mocniejszy od CS), stosowany tylko przez policję i wojsko. Polskie prawo nie dopuszcza posiadania go przez obywateli.

 

 

Jet Protector

 

Sprzęt posiada zasobniki gazu OC (6 ml każdy) wystrzeliwane na odległość 10 m za pomocą nabojów pirotechnicznych. To ponad dwukrotnie dalej niż jakikolwiek spray żelowy czy aerozolowy, a w dodatku pocisk porusza się bardzo szybko i nie sposób się przed nim uchylić. Zasobników nie można uzupełniać, urządzenie staje się bezużyteczne po drugim wystrzale.

 

Jet Protector

Jet Protector

 

Cena: 99 zł

 

 

Spreje na gaz OC

 

  Kolter Guard Tornado   Kolter Guard RSGL-4   Kolter Guard Pro FT
           
 

Kolter Guard Tornado

 

Rodzaj: Żel

Kapsaicyna: 10%

SHU: 2 mln SHU

Zasięg: 4 m

Dodatki: Wbudowana latarka

Cena: 49 zł (40 ml)

 

Kolter Guard RSGL-4

 

Rodzaj: Aerozol

Kapsaicyna: 15%

SHU: 2 mln SHU

Zasięg: 3-4 m

Dodatki: Wbudowana latarka

Cena: 129 zł (30 ml)

 

Kolter Guard Pro FT

 

Rodzaj: Żel

Kapsaicyna: 3,5%

SHU: 2 mln SHU

Zasięg: 4 m

 

Cena: 39 zł (50 ml)

 

Skrót OC pochodzi od nazwy "oleoresin capsicum", czyli olejek z papryki chili. To właśnie kapsaicyna odpowiada za ostry smak tej przyprawy. W gazie pieprzowym (nazwa potoczna) stanowi nie więcej niż 10% objętości. Jednak samo stężenie nie wystarczy do oceny "mocy" środka. Konieczna jest jeszcze druga wartość: jednostki Scoville'a (SHU), które wyznaczają "ostrość" kapsaicyny (15 mln SHU to górny limit). W sprzedaży są też gazy OC zawierające kapsaicynę syntetyczną, oznaczone skrótem PAVA. Dawka śmiertelna dla człowieka to ok. 3,5 g czystej kapsaicyny. W USA od 1990 r. zanotowano 61 przypadków zgonów osób potraktowanych OC. Działanie gazu pieprzowego powoduje silne podrażnienie śluzówki oczu i nosa, chwilową ślepotę oraz trudności w oddychaniu. Najbardziej dotkliwe skutki zastosowania gazu odczuwane są przez pół godziny, po następnych kilku ustępują wszystkie. Największą zaletą takiej broni jest jej skuteczność zarówno wobec zwierząt (agresywnych psów), jak i napastników będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. OC dobrze sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach, bo aerozol czy żel osiada na napastniku i nie paruje. Kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego da się ją zmyć tylko mydłem lub detergentem (np. płynem do naczyń). Do przemycia oczu można użyć mleka.

 

Smith & Wesson

Smith & Wesson

 

Rodzaj: Aerozol

Kapsaicyna: 15%

SHU: 2 mln SHU

Zasięg: 4 m

Cena:

29 zł (25 ml),

45 zł (60 ml)

 

Smith & Wesson Smith & Wesson

 

Smith & Wesson

Smith & Wesson

 

 

Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy sklepowi Militaria.pl

Tekst: Andrzej Kaczmarek

 

Zdjęcia: Marcin Klaban, materiały promocyjne

Modelka: Maria Zwierzyńska, charakeryzacja: Jola Stefańska

 

Wiatrówka Anics Skif A-3000 4,5 mm - nie do zabawy! Czytaj w Znam.to