Wymagający użytkownicy kręcą nosem i wytykają mankamenty. Że kolory nieprawdziwe, że szybki ruch powoduje smużenie, że pod większym kątem nic nie widać. Jednak nawet malkontenci z zazdrością spoglądają na smukłe konstrukcje i duży panoramiczny format monitorów LCD.

 

 

Estetyka i zdrowie

 

Niewątpliwie największymi zaletami ekranów ciekłokrystalicznych są gabaryty oraz wygląd. Zajmują niewiele miejsca, a producenci prześcigają się w coraz wymyślniejszych formach. Monitor przestał być szpetnym klamotem. Teraz stanowi ozdobę mieszkania! I w przeciwieństwie do kineskopu - nie emituje szkodliwego promieniowania.

 

 

Białość bieli, czerń czerni

 

Ekrany LCD charekteryzują się też dobrym kontrastem. Wartość ta wyraża, ile razy biel jest jaśniejsza od czerni - przy danej mocy oświetlenia. Im biel jest bielsza, a czerń czarniejsza, tym kontrast jest wyższy, czyli tym lepiej. Wielu producentów podaje informacje o kontraście dynamicznym. Biały mierzony jest tu przy największej mocy lampy, a czarny - przy najmniejszej. Ten stosunek wygląda dobrze, bo idzie w dziesiątki tysięcy,  ale dla użytkownika nie ma większego znaczenia. Jednak tradycyjnie - lepiej jak jest więcej.

 

 

Rozdzielczość i plamka

 

W przypadku monitorów kineskopowych problem rozdzielczości praktycznie nie istniał - jej zmiana nie wpływała w istotny sposób na jakość obrazu. Jednak w wyświetlaczach LCD rozdzielczość nominalna i wielkość "plamki" to bardzo ważne parametry. Ten pierwszy, określony liczbą pojedynczych pikseli w pionie i poziomie, ma związek z proporcją boków monitora. Tradycyjny format 4:3 odchodzi do lamusa i zastępuje go panoramiczny 16:10 (wide). Ten z kolei za sprawą filmów HD wypierany jest przez 16:9 (HD Ready - 1280x720, 1366x768 oraz Full HD - 1920x1080). Pamiętaj: nominalna rozdzielczość zawsze jest najlepsza. Każda zmiana, choć możliwa, powoduje pogorszenie jakości obrazu.

Jeśli chodzi o plamkę, oznacza ona odległość pomiędzy pikselami. Za najlepszą, czyli niemęczącą wzroku, uważa się 0,294 mm.

 

 

Czas reakcji i smużenie

 

Czas reakcji matrycy to okres niezbędny do zmiany stanu piksela, np. z czarnego na biały i z powrotem. Mierzony jest w milisekundach. Im ta wartość jest większa, tym gorzej monitor będzie się sprawował w szybkich sekwencjach wideo i grach. Ma to wpływ na smużenie, które może powstać np. w momencie, gdy oglądamy na ekranie rozpędzoną piłkę. Czy to oznacza, że im krótszy czas reakcji, tym lepiej? Niekoniecznie. Tak naprawdę smuży bowiem nasz mózg, który nie nadąża za wyświetlanymi obrazami. Aby się o tym przekonać, wystarczy szybko zakręcić się wokół własnej osi - mózg nie da rady przetworzyć szybko zmieniającego się otoczenia. Podobnie jest w przypadku ekranu LCD. Zbyt długi czas reakcji: źle, za krótki - też niedobrze. Można przyjąć, że 5-8 ms to wartości idealne. Niższe są zaś rezultatem zabiegów speców od marketingu, którzy podają czas przejścia czarny-biały-czarny. Tak naprawdę efekt smużenia zależny jest od czasów przejść różnych kolorów.

 

 

Matryce i powłoki

 

Najczęściej spotykane są matryce TN (Twisted Nematic), stosowane w tańszych monitorach. Z uwagi na krótki czas reakcji wykorzystuje się je również w monitorach dla graczy. Oczywiście, nie są pozbawione wad - mają mały kąt widzenia i słabo odwzorowują barwy. Wyświetlają jedynie 262 tys. kolorów, pozostałe zaś są emulowane (czyli uzyskiwane przez nałożenie kilku innych).

Matryce IPS (In Plain Switching) pozbawiono mankamentów poprzedniego rozwiązania. Lepiej odwzorowują barwy i mają szerszy kąt widzenia. Istnieją też jeszcze bardziej zaawansowane standardy MVA (Multidomain Vertical Alignment) i popularny PVA (Patterned Vertical Alignment).

Na matryce nakładane są powłoki. Matowe rozpraszają padające światło, a lustrzane je odbijają. O tym, które rozwiązanie jest lepsze, decydują po prostu potrzeby lub moda.

 

 

Aby była jasność

 

Czy to matowe, czy błyszczące - wszystkie matryce wymagają podświetlenia, gdyż ciekłe kryształy z natury nie świecą. W monitorach o przekątnej do 22 cali najpopularniejsze jest krawędziowe podświetlenie katodowe CCFL, potocznie zwane świetlówkami. Ponieważ źródło światła znajduje się na brzegu ekranu, całość nie jest podświetlona równomiernie. W monitorach o dużej przekątnej zastosowanie znajduje więc podświetlenie bezpośrednie. W tym przypadku stosowane są dodatkowe świetlówki umieszczone również za ekranem. Metoda jest zdecydowanie lepsza od podświetlenia krawędziowego, ale też, oczywiście, znacznie droższa. Szlagierem ostatnich lat okazało się podświetlenie za pomocą diod LED. Takie monitory mają w zasadzie same zalety - zużywają niewiele energii, są trwalsze, a przede wszystkim zdecydowanie lepiej prezentują kolory.

W naszym butiku przedstawiamy różne modele. Niektóre tanie, inne droższe od dobrego komputera.             

 

 HP DreamColor LP2480xz

 

DreamColor to monitor marzenie. Zwłaszcza dla tych, dla których kluczowe znaczenie ma kolor. Sprzęt jest efektem współpracy HP ze studiem DreamWorks (tak, tym od "Shreka"). Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o wierne odtwarzanie kolorów, nie ma sobie równych. HP DreamColor LP2480xz został wyposażony w podświetlany diodami LED wyświetlacz LCD, obsługujący ponad miliard kolorów (64 razy więcej niż zwykły monitor)! Ma również interfejs Night Vision, umożliwiający pracę w ciemnych pomieszczeniach. Jeśli jesteś grafikiem czy fotografikiem, nie masz wyboru - musisz go mieć!

 

HP DreamColor LP2480xz

Jak to działa?

W monitorze LCD ciekły kryształ oświetlany jest przez wewnętrzne świetlówki lub diody LED. Każdy piksel składa się z trzech subpikseli: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Zależnie od intensywności świecenia poszczególnych kolorów piksel przybiera barwę, jaką widzimy na ekranie. Intensywność ta jest sterowana przez ciekły kryształ, działający jak przesłona czy żaluzja.

 

Cena: 7779 zł

 

Przekątna ekranu: 24 cale

 

Rozdzielczość: 1920x1200 (16:10)

 

Czas reakcji: 6 ms

 

Jasność: 250 cd/m2

 

Kontrast: 1000:1

 

Kąt widzenia: 178°/178°

 

Pobór mocy: 42 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, DVI

 

Dodatkowo: 4xUSB


 

 

Samsung 933HD

 

Samsung przykłada wagę do wzornictwa, czego dowodem jest monitor oznaczony symbolem 933HD. Do wyboru masz nieskazitelną biel lub głęboką czerń, kolory podkreślające eleganckie kształty obudowy. Wnętrze dorównuje opakowaniu - ekran wyróżnia się dobrymi parametrami i licznymi dodatkami. Dzięki tunerowi przeistoczy się w telewizor w formacie 16:9, zaś złącze HDMI umożliwi odtwarzanie filmów HD bezpośrednio z Blu-raya. Nie zabrakło również dwukanałowych głośników, dyskretnie wkomponowanych w obudowę.

 

Samsung 933HD

 

Cena: 734 zł

 

Przekątna ekranu: 18,5 cala

 

Rozdzielczość: 1366x768 (16:9)

 

Czas reakcji: 5 ms

 

Jasność: 300 cd/m2

 

Kontrast: 1000:1

 

Kąt widzenia: 160°/170°

 

Pobór mocy: 44 W

 

Wejścia/wyjścia: analog RGB, DVI, HDMI, component TV (digital/analog)

 

Dodatkowo: głośniki dwukanałowe 3W, Wall-Mount VESA 75 mm, pilot zdalnego sterowania, tuner DTV (DVB), CI Slot


 

 

 Acer P244W

 

Najnowsza linia monitorów firmy Acer, oznaczona symbolem P4, została stworzona z myślą o zastosowaniach multimedialnych. P244W jest pierwszym ekranem 24-calowym Full HD. Format i rozdzielczość gwarantują znakomitą jakość obrazu. Z uwagi na bardzo krótki czas reakcji matrycy nie zawiodą się również fani gier komputerowych. Dzięki dwóm złączom HDMI nie będziesz miał problemu z podłączeniem DVD, Blu-raya czy konsoli do gier. Dla zapewnienia pełnej multimedialnej satysfakcji producent wyposażył monitor w technologię Dolby Virtual Speaker: zainstalowane z tyłu głośniki mogą odtwarzać 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny.

 

Acer P244W

 

Cena: 1190 zł

 

Przekątna ekranu: 24 cale

 

Rozdzielczość: 1920x1080 (16:9)

 

Czas reakcji: 2 ms

 

Jasność: 300 cd/m2

 

Kontrast: 20000:1 (dynamiczny)

 

Kąt widzenia: 160°/170°

 

Pobór mocy: 31,07 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, HDMI

 

Dodatkowo: Głośniki 2W


 

 

 

 Eizo Flexscan HD2442W

 

Dla koneserów Eizo znacza "najlepszy", zarówno pod względem parametrów, jak i jakości wykonania. Model HD2442W umożliwia wyświetlanie obrazów w trybie 1080/24p zapisanych na płytach Blu-ray. Dodatkowo został wyposażony w funkcję obraz-w-obrazie, dzięki czemu będziesz mógł surfować w internecie, oglądając jednocześnie film. W trosce o twój wzrok producent dorzucił funkcję BrightRegulator, która utrzymuje jasność monitora na optymalnym poziomie w każdych warunkach oświetleniowych.

 

 Eizo Flexscan HD2442W

 

Cena: 4300 zł

 

Przekątna ekranu: 24 cale

 

Rozdzielczość: 1920x1080 (16:9)

 

Czas reakcji: 5 ms

 

Jasność: 450 cd/m2

 

Kontrast: 3000:1 (dynamiczny)

 

Kąt widzenia: 178°/178°

 

Pobór mocy: 44 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, DVI, HDMI

 

Dodatkowo: hub USB, pilot


 

 

Dell Ultrasharp 2407WFP-HC

 

Firma Dell przeciętnemu użytkownikowi raczej nie kojarzy się z monitorami. A szkoda! Klasyczne, ponadczasowe wzornictwo, uzupełnione dobrymi parametrami technicznymi, daje znakomity efekt. Mocne atuty tego monitora to bardzo krótki czas reakcji, funkcja Pivot (umożliwiająca obrót ekranu o 90o) i złącza, dzięki którym podłączysz dowolne urządzenie cyfrowe.

 

Dell Ultrasharp 2407WFP-HC

 

Cena: 2650 zł

 

Przekątna ekranu: 24 cale

 

Rozdzielczość: 1920x1200 (16:10)

 

Czas reakcji: 6 ms

 

Jasność: 400 cd/m2

 

Kontrast: 1000:1

 

Kąt widzenia: 178°/178°

 

Pobór mocy: 40 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, DVI

 

Dodatkowo: HDCP, obraz w obrazie, USB


 

 

VisBoard VD1-19WD

 

Urządzenie nietypowe, które umożliwia bazgranie na całej powierzchni ciekłokrystalicznego ekranu. Utrzymane w klasycznej stylistyce, wyposażone w regulowaną podstawę, przypomina zamknięty w solidnej obudowie tablet. Za pomocą bezprzewodowego piórka bez problemu sporządzisz notatki, szkice czy skomplikowane schematy. Posiadaczom Windows Vista (wraz z MS Office 2007) VisBoard umożliwi podkreślanie danych, umieszczanie komentarzy czy też ręczne podpisywanie maili.

 

VisBoard VD1-19WD

 

Cena: 2499 zł

 

Przekątna ekranu: 26 cali (16:10)

 

Rozdzielczość: 1440x900

 

Czas reakcji: 5 ms

 

Jasność: 300 cd/m2

 

Kontrast: 1000:1

 

Kąt widzenia: 160°/170°

 

Pobór mocy: 40 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, DVI

 

Dodatkowo: głośniki 2 W


 

 

BenQ T2200HD

 

Nieco ascetyczna stylistyka, przyzwoite parametry i atrakcyjna cena. To pierwszy monitor Full HD w ofercie firmy BenQ i trzeba przyznać - całkiem udany. Nowy format 16:9 umożliwia wyświetlanie filmów DVD bez uciążliwych czarnych pasów na górze i dole ekranu. Krótki czas reakcji, szeroka paleta barw (16,7 mln kolorów) i wbudowane głośniki zapewniają dobre wrażenia audiowizualne.

 

BenQ T2200HD

 

Cena: 619 zł

 

Przekątna ekranu: 21,5 cala

 

Rozdzielczość: 1920x1200

 

Czas reakcji: 5 ms

 

Jasność: 300 cd/m2

 

Kontrast: 1000:1

 

Kąt widzenia: 170°/160°

 

Pobór mocy: 47 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, DVI-D

 

Dodatkowo: głośniki


 

 

LG Flatron W2252V

 

Atrakcyjna cena, modna obudowa przypominająca telewizor i dobre parametry to najkrótsza charakterystyka tego niebanalnego monitora. Wśród jego klawiszy sterujących znajdziesz Fun, który umożliwia wyświetlanie obrazu w trybie 4:3 na panoramicznym ekranie. Miłośnicy fotografii mogą się natomiast pobawić obrazem, np. w sepii. Na uwagę zasługuje również znakomity kontrast. Gdyby tak jeszcze były wbudowane głośniki...

 

LG Flatron W2252V

 

Cena: 740 zł

 

Przekątna ekranu: 22 cale (16:10)

 

Rozdzielczość: 1680x1050 pikseli

 

Czas reakcji: 8 ms

 

Jasność: 300 cd/m2

 

Kontrast: 2400:1, 10000:1 (dynamiczny)

 

Kąt widzenia: 170°/170°

 

Pobór mocy: 44 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, DVI, HDMI

 

Dodatkowo: hub USB


 

 

 

 Samsung SyncMaster T260 HD

 

Monitor HD o przekątnej 25,5 cala, stylistycznie nawiązujący do telewizorów LCD Samsunga serii 6. Kryształowa obudowa zmienia kolor zależnie od pory dnia i kąta patrzenia. Efekt jest imponujący. Podobieństwo do klasycznego odbiornika podkreśla wbudowany tuner DTV, pozwalający na odbiór cyfrowego sygnału HD. Zastosowana tu technologia obróbki dźwięku w pełni wykorzystuje możliwości współczesnych multimediów. Z uwagi na sześć gniazd będziesz się musiał mocno nagłowić, co tu jeszcze podłączyć...

 

Samsung SyncMaster T260 HD

Cena: 1139 zł

 

Przekątna ekranu: 25,5 cala

 

Rozdzielczość: 1920x1200 (16:9)

 

Czas reakcji: 2 ms

 

Jasność: 250 cd/m2

 

Kontrast: 1000:1

 

Kąt widzenia: 160°/160°

 

Pobór mocy: 55 W

 

Wejścia/wyjścia: D-sub, DVI, HDMI

 

Dodatkowo: głośniki

 

 

Przy kupowaniu monitora zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów

Jasność - do pracy wystarczy 140 cd/m2; w przypadku filmów i gier przyda się więcej.

Kontrast - ściśle związany z rodzajem matrycy; im większy, tym lepszy, lecz może negatywnie rzutować na inne parametry, jak np. jakość wyświetlanych kolorów.

VESA - standard mocowania i możliwość regulacji położenia monitora, np. obrotu w pionie o 90 stopni (tzw. Pivot).

Podświetlenie - zdecydowanie LED!

Pożyteczne złącza: D-sub, DVI i HDMI.

Wypalone piksele - oby ich nie było! Najłatwiej je znaleźć, wyświetlając jednolite tło. Wymagający mogą posłużyć się darmowym programem Nokia Test Monitor.

Rozdzielczość - jeżeli wybierzesz zbyt dużą w stosunku do wielkości ekranu, będziesz musiał mocno wytężać wzrok, aby cokolwiek dojrzeć.

 

Czytaj także w Znam.to: Monitory - recenzje użytkowników, opisy, oceny

 

Tekst: Robert Kamiński

 

Zdjęcia: materiały promocyjne