Plazma czy LCD? A może LED? Full HD czy HD Ready? Mały, duży czy olbrzymi? Jaki kontrast? Na ile istotny jest czas reakcji? Co to znaczy PiP? Temat zakupu telewizora potraktowaliśmy kompleksowo. Zaczęliśmy od sprawy podstawowej...

 

 

Aranżacja przestrzeni

 

Zastanów się dokładnie, w którym miejscu salonu stanie artefakt najważniejszy dla nowoczesnego mężczyzny. Zmierz odległość do kanapy. To ważne. Jeśli widz znajdzie się za blisko odbiornika, ujrzy niepożądane "techniczne szczegóły obrazu". Gdy usiądzie za daleko, nie będzie w stanie docenić wszystkich detali obrazu.

 

   Jak wyliczyć odległość? Poniżej przedstawiamy tabelkę, do której zastosowaliśmy przelicznik sugerowany przy ustawianiu telewizorów z certyfikatem THX. Charakterystyczny znaczek, znany koneserom kina domowego, znajdziesz także na zestawach audio. Nawet jeśli twój odbiornik nie ma takiego, to i tak warto skorzystać z matematycznych sugestii.

 

Są dość uniwersalne. Uwaga! Gdybyś zdecydował się na sprzęt o rozdzielczości mniejszej niż HD, minimalne oddalenie powinno być nieco większe.

 

    Kąt widzenia

 

Choć telewizję możemy oglądać praktycznie z każdego miejsca pokoju, najlepszą jakość obrazu uzyskamy patrząc pod kątem 0-30 stopni.

 

 

Zalecana odległość oglądania

 

                        odległość (w metrach)                

     

przekątna

 

minimalna

 

maksymalna

 

optymalna

32"

 

1,3

 

1,8

 

1,5

36"

 

1,4

 

2

 

1,7

40"

 

1,6

 

2,2

 

1,9

42"

 

1,6

 

2,3

 

2

48"

 

1,9

 

2,7

 

2,3

Zastosowany przelicznik: przekątna ekranu (w calach) × współczynnik (od 1,54 do 2,2) × 0,025 = zalecana odległość oglądania (w metrach)

 

Jeśli chodzi o odległości, technologia produkcji ekranu (LCD, plazma) nie ma znaczenia. Weź ją jednak pod uwagę, jeśli sprzęt zamierzasz ulokować w nasłonecznionym miejscu. Tam najlepiej sprawdzą się ciekłe kryształy, które niwelują przeszkadzające w odbiorze odblaski. Wolisz plazmę? Postaw ją w ciemniejszym pomieszczeniu.

 

 

Ewolucja rozmiaru przekątnej ekranu

Procentowy rozkład sprzedaży według przekątnej telewizora: przeszłość i prognoza; źródło: DisplaySearch

 

Rozpatrzmy ostatni już aspekt aranżacji pokoju: wbrew pozorom przy wyborze telewizora większego znaczenia nie powinien mieć parametr zwany "kątem widzenia". Wszystkie nowe urządzenia "dochodzą" do niemal 180 stopni (175-178), więc różnice są minimalne. Zresztą najlepszy obraz widzimy, obserwując ekran pod kątem 0-30 stopni.

 

 

LCD czy Plazma czy...?

 

Zasygnalizowana w poprzednim akapicie kwestia to jedno z podstawowych pytań ludzkości, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. My skłaniamy się do wywrotowego wniosku: właściwie to obojętne. Ale po kolei, najpierw zapoznajmy się z techniką. W telewizorze każdy z milionów pikseli składa się z trzech subpikseli: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Zależnie od intensywności świecenia poszczególnych kolorów dany piksel przybiera barwę, jaką ostatecznie widzimy na ekranie.

 

LCD i LED

W telewizorze LCD ciekły kryształ oświetlany jest od tyłu. Warstwa LCD działa jak przesłona czy żaluzja: zależnie od zmian polaryzacji przepuszcza więcej albo mniej światła. Najpopularniejsze wciąż jest podświetlenie kilkoma czy kilkunastoma lampami fluoroscencyjnymi (CCFL), rozmieszczonymi wzdłuż krawędzi lub na całej powierzchni ekranu.

 

Budowa piksla ekranu LCD

 

Coraz częściej wykorzystywane są jednak diody LED: białe albo ułożone w trójkolorowe (czerwony, zielony i niebieski) bloki. Liczba lampek (najczęściej 128-240) zapewnia równomierne podświetlenie, znacznie szersze spektrum barw, lepszy kontrast i mniejsze wydzielanie ciepła, a więc i mniejsze zużycie energii. Czasem diody rozmieszcza się też wzdłuż brzegów ekranu - tak jest w najcieńszych telewizorach na rynku. Minusy? Na razie cena.

 

 

Plazma

W plazmie każdy (!) subpiksel to, mówiąc w uproszczeniu, szklana komora wypełniona gazem (ksenon plus neon). Na jej końcach znajdują się elektrody. Po przyłożeniu wysokiego napięcia gaz zamienia się w plazmę, która emituje światło ultrafioletowe. Pokryte luminoforem rurki aktywują się pod jego wpływem, emitując światło widoczne dla ludzkiego oka.

 

Budowa piksla ekranu plazmowego

 

 

OLED

Ostatnio na rynku pojawiła się trzecia technologia - OLED. Uwaga, choć tu również świecą diody, niewiele łączy ją z LED-ową! "O" oznacza "organiczny". Prąd płynie od katody do anody przez warstwy polimeru, dostarczając do warstwy emisyjnej (złożonej z piksli w trzech lub czterech - z dodatkowym białym - kolorach) elektrony ukradzione z warstwy przewodzącej. Po brakujących cząstkach w tej drugiej zostają "dziury", które są "zapychane" przez

 

Budowa piksla ekranu OLED

  

nadmiarowe cząstki z pierwszej. W wyniku procesu wydziela się energia w postaci światła. Na raczkującą technologię na razie stawia Sony. Pionierski 11-calowy model XEL-1 kosztuje niemal 15 tys. zł, choć jego żywotność jest znacznie krótsza niż telewizorów LCD czy plazmowych. Na pocieszenie pozostaje fakt, że grubość urządzenia to 3 mm (sic!). Do produkcji OLED-ów nie używa się rtęci (są więc ekologiczne) i mają najlepsze parametry, jeśli chodzi o czas reakcji czy kontrast.

 

Sprzedaż różnych typów telewizorów

Źródło: DisplaySearch  

Panasonic TX-P46G10E

Cena: 4800 zł

Czas reakcji: 0,001 ms! Częstotliwość odświeżania: 600 Hz. Specyfikacja techniczna tej plazmy Panasonica imponuje. Czy jednak liczby mają aż taki wpływ na jakość obrazu...?

 

Dla zasady wypada też wspomnieć o telewizorach tylnoprojekcyjnych i klasycznych kineskopowych. Obie technologie są jednak w odwrocie i czołowi producenci dawno wycofali się z ich wytwarzania - starociami z wielkim garbem nie zawracaj sobie głowy.

 

 

Pojedynek na parametry

 

Skoro już nadgryźliśmy temat parametrów: w opisie każdego telewizora znajdziemy ich dziesiątki. Spójrzmy na najważniejsze.

 

Czas reakcji

Według standardów ISO to czas przejścia pojedynczego piksla ze stanu zapalonego (biały) do zgaszonego (czarny), a następnie ponownie do stanu zapalonego. Im mniejszy, tym lepszy, oczywiście. Zbyt długi - przy szybkiej akcji (sport, gry wideo) - może powodować efekt smużenia. W tej kategorii wygrywają plazmy, w których czas reakcji spada do 0,001 ms. W LCD ten wskaźnik to 2-4 ms. Tak naprawdę do oglądania filmu wystarczy nam czas reakcji poniżej 15 ms.

 

Sharp Aquos LC-46DH77E

Cena: 7000 zł

Ten telewizor LCD odbierze sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Oczywiście w najlepszej rozdzielczości i jakości (Advanced Super View, Pure Black Panel). Pozwoli też na obejrzenie zdjęć prosto z pamięci USB.

 

Czerń/kontrast

Ten współczynnik określa różnicę pomiędzy najciemniejszym i najjaśniejszym pikselem na wyświetlaczu, która wpływa na percepcję ostrości obrazu. Ponieważ to istotny parametr, producenci wymyślili pojęcie kontrastu dynamicznego: czyli różnicy między pikselem najjaśniejszym a najciemniejszym, jednak czysto teoretycznej, niemożliwej do uzyskania na ekranie w jednym momencie. Kiedy obraz jest raczej ciemny - lampa podświetlająca również jest przyciemniana; kiedy raczej jasny - podświetlana. Czy biel może być jeszcze bielsza? O czym tak naprawdę świadczy imponujący kontrast dynamiczny na poziomie 7 000 000:1 (Samsung 8500)? Ciężko powiedzieć jednoznacznie. Zwracaj uwagę na kontrast statyczny, czyli różnicę między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem występującymi na ekranie jednocześnie! 50 000:1 brzmi bardzo dobrze. Ale nawet te wartości są mylące, a wyniki pomiaru umiarkowanie dokładne. Najlepiej przyjrzyj się obrazowi na miejscu w sklepie. W teorii plazma jest lepsza. W takich odbiornikach czarny to "wyłączony" piksel, a nie jak w LCD - przysłonięty. Dziś różnice coraz bardziej się zacierają, zwłaszcza jeśli chodzi o telewizory ciekłokrystaliczne z podświetleniem LED.

 

Sony XEL-1

Cena: 14 750 zł

To pionierski telewizor OLED. Smukły, ekologiczny, 11-calowy, bardzo drogi.

  Częstotliwość odświeżania 

Wyrażana w hercach, informuje o tym, ile razy w ciągu sekundy wyświetlany jest obraz (tj. ekran 75 Hz odnawia obraz 75-krotnie). Nazwa parametru wywodzi się od telewizorów kineskopowych, gdzie informowała, ile razy na sekundę tzw. plamka "omiecie" cały ekran. W LCD i plazmach każdy piksel jest sterowany niezależnie, a częstotliwość oznacza de facto, jak często obraz jest "podawany" ze źródła. Oczywiście, im większa, tym lepiej, ale... W tym wypadku wyścig na cyferki też nie ma większego sensu - 100 Hz to aż za dużo.

 

Zużycie energii

Generalnie, w związku ze sposobem emisji światła, plazma zużywa więcej energii: średnio 0,34 W na cal kwadratowy (w LCD jest to 0,27 W). Jeśli jednak zestawimy dwa telewizory tego samego producenta o tej samej przekątnej - okazuje się, że nie jest to reguła bez wyjątków. LG 42PQ6000 (plazma) pobiera 175 W, a 42LH5000 (LCD)... 210 W. Dla porównania, twoje PS3 zużywa 197, Xbox - 187, a Wii - 19 W.

 

Cena

Na końcu najważniejszy z "parametrów". Plazmy są tańsze od analogicznych modeli LCD, ale istotne różnice pojawiają się dopiero przy ogromnych modelach. Plazma Panasonica TH-65PY700E (pierwsza liczba oznacza przekątną ekranu w calach; o znaczeniu pozostałych cyferek i literek przeczytasz na stronie www.logo24.pl w tekście pt. "Teleszyfry") jest o 5 tys. zł tańsza od analogicznego LCD TH-65PY700 (17 500 zł). Przy mniejszych rozmiarach ceny są prawie wyrównane. Plazma Samsunga PS42B450 kosztuje 2250 zł, a odpowiadający jej LCD LE42B450 - 2400 zł.

 

ORION TV42FX500D

Cena: 3000 zł

Niewygórowana cena jak na telewizor najnowszej generacji: duży, Full HD i dekodujący MPEG-4.

 

 

Ready for Full HD?

Czym różni się stan gotowości od gotowości? HD Ready jest smażeniem steków na kaloryferze - w ten sposób nie osiągniemy pełni smaku. Ta norma definiuje minimalne kryteria, jakie muszą spełniać telewizory, by wyświetlać sygnał HDTV - telewizji wysokiej rozdzielczości (tj. wyższej niż PAL). W praktyce określa ona urządzenia, w których liczba linii poziomych w formacie 16:9 wynosi 720 (i 1280 w pionie) - bez przeplotu, lub 1080 (i 1920 w pionie) - ale z przeplotem. Ów "przeplot" to sztuczka polegająca na tym, że w danym momencie obraz jest wyświetlany w co drugiej linii - nazwijmy je parzystymi. W kolejnym ułamku sekundy zapalają się pozostałe - nieparzyste.

 
Możemy okłamać oczy, ale nie matematykę: oglądamy obraz złożony z 590, nie 1080 pasków. Aby uzyskać 1080 linii w poziomie (i 1920 w pionie) jednocześnie, potrzebny jest telewizor Full HD. Jeśli przy rozdzielczości znajduje się literka "p", (np. 1080p) to znaczy, że sprzęt oferuje obraz progresywny - bez

przeplotu. Telewizory z przeplotem mają literkę "i" (np. 1080i).

Jakie z tego wnioski? Jeśli odbierasz sygnał z klasycznej anteny, "zwykłej" lub cyfrowej kablówki albo satelity, PS2, Wii czy DVD (tak, DVD i większość konsoli wcale nie zapewniają najlepszego obrazu), wystarczy ci telewizor HD Ready - wymienione urządzenia obsługują maks. 720x576 pikseli. Z dobrodziejstw Full HD skorzystasz tylko wtedy, jeżeli do telewizora transmitujesz przez kabel HDMI sygnał o najwyższej rozdzielczości (kablówka lub satelita HD, Blue-ray, PS3). Wkrótce sprzęt przyda się też do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.

 

 

Telewizja HD w Polsce

 

 

Aster

Toya

Inea

Jambox

Multimedia Polska

Platforma n

Vectra

Cyfra+

UPC Polska

Cyfrowy Polsat

Dialog

Canal+ Film

+

+

+

+

+

-

+

+

+

-

-

Canal+ Sport

+

+

+

+

+

-

+

+

+

-

-

Discovery Channel

+

+

+

+

+

+

-

-

-

+

+

Eurosport

+

+

-

-

-

+

+

-

-

+

-

Filmbox

+

+

+

+

+

+

-

+

-

-

-

HBO

+

+

-

+

+

+

+

+

+

+

-

History Channel

+

-

-

-

-

-

-

-

+

-

-

Luxe.TV

+

+

-

-

+

-

+

-

-

-

-

MGM

-

-

-

-

-

+

-

-

-

+

-

MTVN

+

Więcej na ten temat: telewizory, Wideo