Zgodnie z tradycją IFA odbyła się na początku września w Berlinie. Zaprezentowano tysiące technogadżetów, nie mniej intrygujących niż uśmiechy reklamujących je dziewcząt.

 

 

Zielony jak LED

 

Podświetlanie ekranów za pomocą diodek (RGB lub białych), rozmieszczonych za ekranem albo wokół niego, zapewnia lepszy kontrast niż "tradycyjne" LCD, głębsze nasycenie barw, "czarniejszą czerń", a do tego jest przyjazne środowisku. Takie telewizory zużywają znacznie mniej energii, co dumni producenci pokazywali, zestawiając wybrane urządzenia. Podstawowym kolorem jest dziś zieleń: wszyscy z zapałem podkreślali ekowalory swoich wynalazków. Na LED stawia m.in. firma Sharp, która chwaliła się, że w przeciwieństwie do dużej części konkurencji może używać hasła "Full LED". Diody w odbiornikach japońskiego producenta umieszczone są równomiernie za powierzchnią ekranu, co korzystnie wpływa na jakość obrazu. Na targach podziwialiśmy flagowe serie Aquos LC-LE700E oraz LC-LE600E.

 

 

Udział superekologicznych diod organicznych w tym rynku jest na razie śladowy. Być może zmieni się to dzięki LG. Koreańczycy zaprezentowali 15-calowy ekran OLED-owy. Gdy się pojawi w przyszłym roku w sprzedaży, będzie stanowił konkurencję dla 11-calowego rodzynka firmy Sony. Telewizor jest smukły (2,5 mm), a kolory są śliczne. Niestety, na pewno zaśpiewają za niego fortunę (maluszek Sony kosztuje 15 tys. zł). W dodatku to delikatna konstrukcja. Przed zbyt namiętnym podziwianiem LG ostrzegała tabliczka: "Nie dotykać!".

 

 

Bliskie spotkania trzeciego wymiaru

 

Przed stanowiskami Samsunga, Sony, Philipsa czy Panasonica kłębiły się tłumy w charakterystycznych okularach - klony Willa Smitha i Tommy'ego Lee Jonesa z "Facetów w czerni". Szukali trzeciego wymiaru. Ostatnia z wymienionych firm urządziła prawdziwe kino. W repertuarze znajdował się fragment "Avatara" Jamesa Camerona, więc kolejka nie miała końca. Telewizory 3D nieprędko trafią jednak do sprzedaży. Producenci nie ustalili nawet standardu nadawania oraz odbioru obrazu.

W hali Japończyków uwagę przyciągały też dwie plazmy: ogromna 150-calowa (pokazywana już przed rokiem) oraz prototypowa chudzina - 8,8-milimetrowa. Jeszcze szczuplejszy okazał się LED od JVC. Ich model LT-32WX50 (9000 zł) ma w talii 7 mm!

 

 

Sharp z serii LC-LE700E (40 cali - 7 tys. zł) i Samsung UE40B8090 (9000 zł). Rywalizacja na rynku telewizorów LED dopiero się zaczyna.

 

Ale gabaryty to nie wszystko. Podczas targów wręczono nagrody niemieckiego wydania miesięcznika "Chip". Digital Lifestyle Award 2009 otrzymał "aż" 26-milimetrowy, za to odświeżający obraz jak szalony (200 Hz) Samsung UE40B8090, nowy produkt serii 8, oczywiście z wyświetlaczem LED.

 

Do takiego odbiornika aż się chce podłączać źródła Full HD. Aby uniknąć plątaniny kabli, możemy skorzystać z bezprzewodowego interfejsu HDMI Philips SWW1800.

Wróćmy do trzeciego wymiaru. Do odtwarzania takich obrazów przystosowane są okulary Cinemizer Plus niemieckiej firmy Carl Zeiss. Podczepiamy je do telefonu czy iPoda, do uszu wkładamy słuchawki, zajmujemy wygodne miejsce w pociągu i rozkoszujemy się filmem. Efekt jest taki, jakbyśmy z dwóch metrów oglądali obraz na ekranie 45-calowym (640x480 pikseli). Co ważne, sprzęt ustawimy odpowiednio do ewentualnej wady wzroku. Na jednym ładowaniu pociągnie cztery godziny. Czyli w sam raz na podróż z Warszawy do Wrocławia.

 

Philips SWW1800 (850 zł) umożliwia bezprzewodowe podłączenie urządzeń HDMI.

 

Cinemizer Plus (1300 zł), czyli kino w zasięgu wzroku.

 

Czas wreszcie na specjalny aparat. Nagrodę "Chipa" IFA Hit zdobył Fujifilm FinePix Real 3D W1, który w trójwymiarze nie tylko robi zdjęcia, ale i kręci filmy! Do zobaczenia efektów - także na wyświetlaczu urządzenia - nie są potrzebne żadne okulary. Co więcej, przesunięcie warstw ustawimy według własnego gustu nawet po cyknięciu fotki. Dzięki jednoczesnemu zastosowaniu dwóch obiektywów możemy robić także dwa zdjęcia 2D - każde przy innych ustawieniach (czułość, zoom etc.). Do kompletu dokupimy trójwymiarowy papier oraz ramkę FinePix Real 3D V1.

 

 

 

 

Fujifilm FinePix Real 3D : trójwymiarowe aparat (2700zł) i ramka do zdjęć (1300 zł).

 

Ciekawą ramkę cyfrową zaprezentowała też niemiecka firma Jobo. Modelem Plano 10 Gestic (ok. 900 zł) sterujemy za pomocą ruchów rąk - machając kilka centymetrów przez urządzeniem.

 

 

W drogę!

 

Podróżnikowi XXI w. okulary filmowe i aparat do szczęścia nie wystarczą. Potrzebuje komórki. LG zaprezentowało na targach swój debiutancki telefon oparty na systemie Google'a - Etna Android. Premiera gadżetu z dotykowym trzycalowym ekranem i wysuwaną klawiaturą QWERTY nastąpi pod koniec roku. W Polsce nie doczekamy się natomiast zasilanych częściowo energią słoneczną komórek Sharpa 934SH i 936SH (5). Wiodący producent telefonów w Azji odpuszcza sobie ten segment rynku w Europie. Szkoda, bo obie komórki mają po dwa ekrany, z czego zewnętrzny, wyświetlający godzinę i datę, teoretycznie nie konsumuje energii. Sony pokazał zaś model Xperia 2, czyli pierwszy telefon z systemem Windows Mobile 6.5 na pokładzie.

Co z nawigacją? Navigon postawił na miasto - w modelach zaprezentowanych na targach zainstalowano funkcję Last Mile, którą uruchamiamy po opuszczeniu auta, by GPS prowadził nas do celu chodnikami i uliczkami niedostępnymi dla ruchu kołowego. Aby wrócić do pojazdu, wystarczy kliknąć My Vehicle - program doprowadzi do miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód. Niemiecki producent wzbogacił też ofertę informacji dostępnych "na żywo" (korki, miejsca parkingowe, funk-cja Google Local Search), np. w urządzeniu 6350 Live (1000 zł). Znając życie, w Polsce takie udogodnienia nie będą dostępne.

 

Sharp 936SH, który żywi się słońcem (cena nieznana).

 

Navigon 8410 - nawigacja fotorealistyczna (1800zł).

Najefektowniej prezentował się model 8410, wyróżniony przyznawaną przez Design Centrum Nordrhein Westfalen nagrodą Red Dot Design. Urządzenie zapewnia fotorealistyczny widok 3D - oczywiście, tylko wybranych miast - oraz możliwość zainstalowania telewizyjnej przystawki DVB-T.

Na transmisję danych nastawił się też Garmin. W Nüvi 1690 (4,3 cala, text-to-speech, Bluetooth) fabrycznie instalowana będzie karta SIM, której użytkowanie, zapewniające dostęp do najświeższych informacji o ruchu, ma być darmowe aż przez dwa lata. Cena GPS-a: ok. 1400 zł.

 

Został nam komputerek. Może 14-calowy Samsung X3, którego bateria wytrzyma 9 godz. pracy (2800zł)? Albo 11,1-calowy Sony Vaio X? Lecz zaraz. Po co targać torbę, skoro na Sharpa NetWalkera wystarczy kieszeń? To nowy koncept: już nie palmtop, a jeszcze nie netbook. Przy wymiarach 161,4x108,7x19,7 mm waży 409 gramów. Choć 5-calowy ekran jest dotykowy, obsługa tego mikrusa nie należy do łatwych. Przydadzą się tipsy i odrobina cierpliwości - touchpad jest wielkości paznokcia. Dziwny sprzęt przeznaczono na dziwny rynek azjatycki.

Za rok na targach na pewno zobaczymy urządzenia jeszcze mniejsze, jeszcze szybsze, jeszcze bardziej zielone, przy których hity 2009 będą wyglądać jak relikty minionej epoki.

 

Sharp NetWalker w realu jest niewiele większy niż na tej fotce.

      

 

 

Po prawej Miss IFA. Ognistowłosa piękność, etatowa maskotka targów. Kobieta idealna: kocha nowe technologie, a do tego ma polskie korzenie, co odkryliśmy, głośno komplementując jej... uśmiech.

 

 

 

Tekst: Łukasz Figielski

Zdjęcia: materiały prasowe

 

 

Czytaj w Znam.to: Powrót syna marnotrawnego

Zobacz też na Logo24:

 

  Telewizor na miarę

Aby kupić telewizor dostosowany do twoich potrzeb i możliwości, musisz znać odpowiedzi na wiele pytań. W naszym tekście znajdziesz informacje, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

  DVD na twardo

Jeśli nagrywarka DVD, to tylko z twardym dyskiem! Prezentujemy wszystkie urządzenia tego typu, znajdujące się obecnie w ofercie czołowych producentów. Ustawiliśmy je w kolejności: od najtańszego, po najdroższe. Dzięki DVD HDD zostaniesz domowym realizatorem transmisji meczu, organizując powtórkę akcji jednym przyciskiem na pilocie. Podczas wakacyjnych wojaży nagrasz ulubione seriale, nie martwiąc się o wymianę płyty. Przeniesiesz obraz z kamery, dokonując jego montażu. A standardowe złącze HDMI zapewni ci najlepsze audio i wideo.

  W to mi graj!
Przenośne konsole siódmej generacji i najnowsze komórki zapewniają rozrywkę podczas długich podróży.Takich ekranów, takich gier (a często i takich cen) nie powstydziłyby się "prawdziwe" komputery.
  10 razy Nawigacje na Wakacje

Przeczytaj ten artykuł, jeżeli planujesz zakup sprzętu do nawigacji satelitarnej. W ramach letnich obowiązków dziennikarskich "objeździliśmy" dziesięć najpopularniejszych na naszym rynku map GPS. Skupiliśmy się na nich, nie na samych urządzeniach. To oprogramowanie jest bowiem najważniejsze!

Najlepsze wynalazki 2008
 

Najlepsze wynalazki 2008

Amerykański tygodnik "Time" wybrał najlepsze wynalazki i odkrycia mijającego roku. Z pięćdziesięciu produktów tylko niektóre mają szansę zmienić losy ludzkości. Ale za to jak!