Geobacter

Prądotwórcza bakteria

 

Wyizolowana w 1987 roku bakteria jest dziś przedmiotem zainteresowania biologów i ekologów, jak również przedstawicieli sektora IT.

Mikrob ma niesamowite właściwości - nie tylko oczyszcza wodę, ale potrafi generować prąd elektryczny. Zespół naukowców z Uniwersytetu Massachusettes w Amherst pod kierownictwem profesora Dereka Lovleya przekonuje, że produkowanie przez bakterie nanoprzewody (3-5 nm średnicy) okażą się niezastąpione w procesie elektronicznej miniaturyzacji.

 

 


  

Air Multiplier

Estetyczne chłodzenie

 

Wentylator w kształcie pierścienia? Bez łopatek wprawiających powietrze w ruch? Owszem! Dla Jamesa Dysona - genialnego brytyjskiego wynalazcy, który fortunę zbił na bezworkowych odkurzaczach - nie ma rzeczy niemożliwych. Zirytowany zwykłymi wentylatorami - topornymi, trudnymi do czyszczenia i niebezpiecznymi dla dzieci - zaprojektował wydajny "mnożnik powietrza". Napędzany bezszczotkowym silnikiem i 15-krotnie zwiększający siłę pobranego powietrza, również pod kątem designerskim zdecydowanie deklasuje zwykłe wiatraki.

 


 

 

The Solar Shingle

Energochłonna dachówka

 

 

Korporacja Dow Chemicals - jeden z antybohaterów dokumentalnego filmu "Yes-Meni naprawiają świat" - wskakuje do czołówki listy wynalazków za sprawą swoich słonecznych gontów. System ma być łatwiejszy w montażu i znacznie tańszy niż standardowe panele krzemowe. Czy doprowadzi do rewolucji, w wyniku której masy będą miały dostęp do ekologicznej energii? Przekonamy się już za rok, kiedy wejdzie do sprzedaży.

 


  

 

ThruYou

Kutiman miksuje YouTube

 

 

Izraelski artysta Ophir Kutiel aka Kutiman, rocznik 1982, poszedł o trzy kroki dalej niż przeciętny użytkownik najpopularniejszego serwisu z filmikami. Setki godzin spędzonych na wyszukiwaniu i miksowaniu amatorskich nagrań opublikowanych na YouTube zaowocowały kilkoma świetnymi audiowizualnymi mash-upami - w rytmach funk, reggae, jazz i hip-hop. "Wynalazek" świetnie oddaje ducha czasów, w których coraz łatwiejszy dostęp do Internetu łączy się z rosnącą potrzebą ekstrawersji.

 


 

 

Fold n' Play

Dźwięk z tekturowego pudełka

 

Przenośny, lekki, rozkładany i ekologiczny, bo zrobiony z odzyskanego w procesie recyklingu papieru, zestaw głośnikowy. Testowany - jak widać na YouTube - w różnych okolicznościach: przyda się na plaży, w parku i podczas grillowania na dachu wieżowca. Założona przez 25-latków firma OrigAudio z Chicago stworzyła głośniczki z myślą o wszystkich, którzy bez muzyki żyć po prostu nie mogą. Dzięki uniwersalnemu minijackowi można je podłączyć i do przenośnego playera, i do notebooka. A na czas podróży elegancko rozłożyć w podręcznej torbie.

 

 

 


 

 

Project Natal

Kontrolerman

 

1 czerwca 2009 roku świat zelektryzowała prezentacja Microsoftu. Podczas Electronic Entertainment

Expo w Los Angeles firma Billa Gatesa przedstawiła Project Natal - system rewolucjonizujący (bez cienia przesady) ideę multimedialnej domowej rozrywki, dzięki któremu wszystkie myszki, pady i nunchuki pójdą wkrótce w kąt. Przygotowany z myślą o użytkownikach Xboksa 360 system ma rozpoznawać głos i ruchy graczy bez wykorzystania kontrolera. Jak będzie w praktyce - sprawdzimy pod koniec 2010 roku.

 


 

 

 

Ares

Kosmiczne wojaże

 

Ares to grecki bóg wojny, którego rzymskim odpowiednikiem jest Mars. Inżynierowie z NASA, łącząc mitologiczne postacie, dają do zrozumienia, że pracują nad lądowaniem człowieka na Czerwonej Planecie. Pierwsza rakieta Ares (ze względu na ponad-stumetrową długość pieszczotliwie nazywana "kijkiem"), oznaczona symbolem 1-X, wystartowała z przylądka Canaveral pod koniec października 2009 roku. Wzniosła się na wysokość 40 km, a jej lot trwał dwie minuty. Wystrzelenie pierwszych załogowych rakiet Ares 1 planowane jest na rok 2015.

  


 

 

Honda U3-X

Monocykl niemal kieszonkowy

 

Inżynierowie z Hondy wydali wyrok na segwaya. Ich zdaniem przyszłość należy do niewielkich rozkładanych monocykli. Gadżet waży około 10 kg, wyposażony jest w silnik elektryczny, a bateria litowo-jonowa pozwala na godzinną jazdę. Dodajmy: z zawrotną prędkością 7 km/h. U3-X może poruszać się w przód, tył i... bok. Wszystko zależy od użytkownika odpowiednio balansującego ciałem. Już dziś warto pracować nad utrzymaniem równowagi, by w dniu premiery zaimponować koleżankom z pracy. Na firmowym korytarzu.

 

 

 

 


  

 

Sikorsky X2

Helikopter błyskawica

 

 

Najważniejsza zaleta helikoptera? Możliwość startu i lądowania niemal w dowolnym miejscu. Największy mankament? Ograniczenie prędkości, uniemożliwiające przemieszczanie się w tempie samolotu. Spece z fabryki Sikorsky'ego znaleźli jednak rozwiązanie tego problemu. W testowym modelu X2 zastosowali dwa przeciwbieżne współosiowe wirniki i śmigło pchające, dzięki którym helikopter może latać z prędkością 463 km/h, czyli prawie dwukrotnie szybciej niż "normalny".

 


 

 

Walleye X-Ray Camera

Ściana zrentgenowana

 

Chciałeś zawiesić półkę, a skończyło się na przewierconych kablach w ścianie? Uszkodziłeś podczas remontu łazienki ukrytą rurę? Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i dodatkowych wydatków, zainwestuj w kamerkę, która widzi przez ściany. Firma Walleye Technologies z Massachusetts, wykorzystując mikrofale, postawiła nie tylko na jakość, ale i konkurencyjną cenę. Czy sprzęt znajdzie swoich amatorów? Przekonamy się na wiosnę, kiedy trafi do sklepów.

 


 

 

Rybne klatki Clean Seas

Tuńczyk ujarzmiony

 

  Ten gatunek wśród ryb jest jak porsche wśród samochodów: szybki, lśniący i drogi. Jego ceny na specjalnych aukcjach błyskawicznie szybują w górę. Popyt na mięso tuńczyka - wykorzystywane m.in. w sushi i sashimi - zdecydowanie przekracza podaż. Stąd pomysł na sztuczną hodowlę niepokornych ryb (mających tarliska na wodach otwartych) w klatkach morskich. Z sukcesem wcielony w życie przez australijską firmę Clean Seas. To krok nie tylko w kierunku zaspokojenia potrzeb rynku, ale przede wszystkim ograniczenia "przeławiania" tuńczyka.

 


 

 

Planetary skin

Globalny monitoring

 

Giganci w służbie środowisku. Wspólna inicjatywa NASA i firmy Cisco ma doprowadzić do stworzenia internetowej platformy gromadzącej dane z satelitów i czujników rozmieszczonych na całym globie. Na ich podstawie eksperci będą przygotowywać analizy poświęcone zmianom klimatu i środowiska naturalnego. Pilotażowy program pod hasłem "Rainforest Skin", który ruszy jeszcze w tym roku, obejmie zmniejszający się obszar lasów tropikalnych.

  

 

Tekst: Michał Karpa

Zdjęcia: PA Photos/Medium, NASA, Shutterstock, materiały prasowe (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

Najlepsze wynalazki 2008 Najlepsze wynalazki 2008

EISA. To cztery magiczne literki gwarantujące jakość produktu. Europejskie Stowarzyszenie Technik Audiowizualnych niedawno przyznało swoje wyróżnienia na sezon 2009/2010.

Ekologia i technologia

Największe targi elektroniki użytkowej w Europie