Początek 2010 roku musiał być koszmarem dla szefów Apple'a, którzy mają obsesję na punkcie trzymania swoich projektów w tajemnicy do ostatniej chwili. W połowie kwietnia popularna witryna Gizmodo pokazała jeden z najpilniej strzeżonych sekretów - prototyp nowego iPhone'a. Serwis odkupił ponoć urządzenie za 5 tys. dol. od kogoś, kto znalazł je w barze w pobliżu San Francisco. Niewiarygodna, wydawać by się mogło, historia szybko się potwierdziła. Rzeczywiście, jeden z inżynierów firmy zgubił prototyp telefonu, racząc się niemieckim piwem w pubie nieopodal siedziby koncernu. Apple zażądało zwrotu telefonu i zgłosiło sprawę do prokuratury, na której polecenie do domu wydawcy Gizmodo wkroczyli antyterroryści. Afera na 24 fajerki.

Podobna wpadka zdarzyła się Apple'owi w 2002 roku, kiedy na kilka godzin przed premierą iMaca G4 kanadyjskie wydanie tygodnika "Time" pospieszyło się z publikacją okładki ze zdjęciem nowego komputera. W sieci zawrzało z podniecenia, a Steve Jobs podczas prezentacji obrócił wszystko w żart, mówiąc: "Pewnie już gdzieś to widzieliście...". Teraz postąpił podobnie. Na domiar złego w czasie oficjalnej czerwcowej prezentacji iPhone'a 4 zawodziła łączność przez sieć Wi-Fi. Zabrakło więc zwyczajowych "ochów" i "achów". Ale to nie znaczy, że telefon nie zaskakuje.

 

 

Konstrukcja

 

iPhone 4 jest o blisko jedną czwartą cieńszy od poprzednika (9,3 mm). Nie ma zaokrąglonych "plecków", tylko dwie płaskie szklane powierzchnie, spięte metalową opaską (przypomina niektóre sonyericssony, tyle że jest bardziej płaski). Szkło wzbogacono tlenkiem glinu, dzięki czemu jest odporne na stłuczenia i zarysowania - podobno kilkudziesięciokrotnie bardziej niż plastik. Górna powierzchnia to, oczywiście, dotykowy ekran, pokryty "oleofobiczną" (czyli odporną na zatłuszczenia) substancją. Pod spodem kryje się zaś wyświetlacz ze znaną już z iPada technologią IPS (In-Plane Switching) zapewniającą szerszy kąt widzenia, oraz dwukrotnie większą gęstością pikseli (326 na cal) niż w poprzednich modelach. Przy tym samym rozmiarze (przekątna 3,5 cala) nowy ekran, nazwany "retina display" mieści 960x640 pikseli (dla porównania - iPhone 3GS ma 480x320 pikseli). Efekt jest ponoć zdumiewający: brak "pikselozy" plus większe kontrast i jasność. Na uwagę zasługuje też wspomniana opaska - poprawia sztywność konstrukcji, a przede wszystkim służy jako antena do łączności bezprzewodowej.

Na zewnątrz znajdziemy jeszcze - tak jak w poprzednich modelach - przyciski Home i inny, służący do wyciszania, regulację głośności, gniazdo na kartę SIM (microSIM), wejście słuchawkowe, złącze Dock oraz głośnik i mikrofony. Jeden na dole: do rozmów oraz nagrywania notatek głosowych, drugi na górze - do rozmów wideo, ale przede wszystkim do "nasłuchiwania" dźwięków z otoczenia i wyciszania ich, by rozmówca słyszał nas lepiej.

 

 

Dwie kamery

 

Kolejna nowość w iPhonie to drugie oko kamery. Tak jak w poprzednich modelach, jeden obiektyw znajduje się z tyłu aparatu. Druga kamera jest z przodu, obok górnego głośnika, i służy do rozmów wideo.

Technologia FaceTime - bo tak nazwało ją Apple - na razie będzie działać tylko w sieci Wi-Fi. Aby porozmawiać z innym użytkownikiem iPhone'a 4, wystarczy wybrać jego numer. Nie trzeba żadnej konfiguracji, dodawania do listy znajomych itd. Możliwością wideorozmów kuszono abonentów już kilka lat temu podczas wprowadzania sieci UMTS. Konsumenci nie rzucili się na tę nowinkę. Pytanie, czy Apple'owi uda się przekonać do niej łatwością obsługi, tak jak udało się przekonać do obsługi stron WWW dzięki technologii multitouch.

Podstawowa kamera też przeszła spore zmiany. Po pierwsze, ma rozdzielczość 5 megapikseli i pięciokrotny zoom cyfrowy. Ale ważniejsze są inne zmiany. Podświetlana od tyłu matryca pozwala robić zdjęcia nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych. Dodano lampę błyskową LED.

W trybie kamery wideo iPhone pozwala nagrywać filmy w jakości HD (720p). Można je doświetlać stałym światłem lampy. A przede wszystkim zmieniać ostrość, jak w aparacie - dotknięciem palca w odpowiedni punkt na ekranie (tap to focus).

Największą przewagą iPhone'a nad konkurencją będzie zapewne oprogramowanie do edycji filmów. W modelu GS wprowadzono proste narzędzia do przycinania materiału. Pojawiła się też zewnętrzna aplikacja ReelDirector, pozwalająca na dość zaawansowany montaż filmowy (miksowanie zdjęć, filmów, dźwięku, efekty). Teraz Apple postanowił wypuścić na iPhone'a znany z Macintosha program iMovie. Za niecałe 5 dol. będzie można więc zmienić telefon w przenośny stolik do montażu.

 

 

Pod maską

 

W iPhonie kryje się więcej zmian. Przede wszystkim znany z iPada procesor A4 (1 GHz). Układ opracowany przez Apple'a jest szybki (widać to w iPadzie) i energooszczędny. Bateria pozwoli na 7 godz. rozmów w sieci 3G (14 godz. w 2G), 10 godz. surfowania przez Wi-Fi i odtwarzania wideo, 40 godz. odtwarzania audio i 300 godz. czuwania. Pojawił się też żyroskop. W połączeniu z akcelerometrem pozwala na precyzyjniejsze określenie położenia iPhone'a. Nowe narzędzie z pewnością wykorzystają twórcy gier.

 

 

Nowy system

 

Urządzenie trafi na rynek z nowym systemem - przy okazji podniesienia iPhone'a OS do wersji 4 zmieniono jego nazwę - na iOS. iOS 4 zawiera ponad sto nowych funkcji. Najważniejsza to wielozadaniowość, czyli możliwość równoczesnej pracy kilku aplikacji. Do tego będzie można grupować aplikacje w foldery, pojawi się też znana z iPada aplikacja iBooks, pozwalająca przeglądać i kupować online e-książki oraz PDF-y. Trend czytania na ekranie zdecydowanie się rozwija!

iOS 4 jest już dostępny jako darmowe uaktualnienie dla posiadaczy starszych modeli iPhone'ów (3G oraz 3GS) oraz iPodów Touch, choć nie w każdym modelu aktywne będą wszystkie funkcje (na przykład wielozadaniowość zadziała tylko w iPhonie 3GS i iPodzie Touch 3G).

 

Ceny i dostępność

 

Nowy iPhone pojawił się w sprzedaży w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Japonii. Pod koniec lipca trafi do Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Finlandii, Hongkongu, Irlandii, Włoch, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Nowej Zelandii, Singapuru, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji oraz Szwajcarii.

Pod koniec września można się go spodziewać także u nas - oraz w 87 innych krajach.

Ile będzie kosztował? W USA z dwuletnią umową w sieci AT&T - 199 lub 299 dol. (odpowiednio: wersja 16 i 32 GB). Ceny europejskie i polskie na razie nie są znane.

Dla oszczędnych pojawi się też tania wersja iPhone'a 3GS - model 8 GB za 99 dol.        

 

 

Tekst: Dariusz Ćwiklak

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

 

scyzoryk. O tyle lepszy od takiego z nożyczkami, pilnikiem i piłką, że można dodawać do niego kolejne ostrza. Komórka zastępuje mi inne urządzenia: zegarek, kalendarz, notes, dyktafon, odtwarzacz MP3, kalkulator, GPS... Zainstalowałem dwieście aplikacji. Wybrałem swoje ulubione. A w AppStore czeka jeszcze 120 tys. innych do sprawdzenia!

Najseksowniejsze są produkty Apple. Od kilku lat sprzedaje się ponad 50 mln iPodów rocznie, a iPhone'y podbily rynek komórkowy. W pierwszym kwartale roku firma sprzedała 9 mln telefonów, czyli dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2009! Konkurencja wyczuła interes i zajęła się "przystawkami" do błyskotek Steve'a Jobsa. Z bogatej oferty wybraliśmy kilka najciekawszych. Większość kupimy przez internet.

Kompatybilna ze wszystkimi iPhone'ami, ręcznie wykonana z żywicy, dostępna w kilku kolorach, łatwa w użyciu, chroniąca przed promieniowaniem podczas dzwonienia i najzwyczajniej w świecie fajna.

Komórka z dużym wyświetlaczem, dobrym głośnikiem i odbiornikiem GPS może zastąpić tradycyjne samochodowe urządzenie do nawigacji.

Na lipcowe podróże proponujemy 33 nowiutkie telefony. Przed zakupem sprzętu koniecznie przeczytaj nasz niezbędnik!