Zdziwiliśmy się, gdy zaczęliśmy liczyć telewizory oferujące dostęp do internetu. Sony ma w Polsce prawie sto takich modeli, Samsung i Panasonic po kilkadziesiąt. W grze są też LG i Philips, a lada chwila dołączy Sharp. Funkcja przestała być gadżetem, w który producenci wyposażają jedynie egzemplarze z najwyższej półki. Nastąpił wysyp internetowych odbiorników!

 

 

Internet, czyli co?

 

Trzeba powiedzieć to wyraźnie - internet w telewizorze to nie jest przeglądarka WWW i bezprzewodowa klawiatura trzymana na kolanach. Producenci odrobili lekcję webTV (niewielkie pudełko zamieniające telewizor w monitor do przeglądania stron) i wiedzą już, że na odbiorniku TV witryn nie ogląda się zbyt fajnie. Nawigacja za pomocą pilota jest męcząca, a niewielkie czcionki trudno odczytać z odległości kilku metrów - nawet na dużym ekranie. Łatwiej wstać z kanapy i usiąść przy biurku. Albo sięgnąć po laptopa.

Dlatego dziś internet w telewizorach to dostęp do wybranych witryn, opakowanych w formę przyjaznych do oglądania na dużym wyświetlaczu i kontrolowania za pomocą pilota aplikacji (widżetów). Prognoza pogody, newsy, aktualizacje z Facebooka - skrawki informacji, które w założeniu możesz przyswoić przy śniadaniu albo kolacji.

Inna kategoria to multimedia - zdjęcia i wideo. Internetowe telewizory dają dostęp do YouTube'a i sieciowych albumów, takich jak Picasa albo Flickr. Niedawno pojawiła się trzecia opcja: wideorozmowy Skype.

Do korzystania z nich będziesz potrzebował najnowszego modelu telewizora i dodatkowej (specjalnej) kamerki. Internetowe telewizory nie mają zastępować komputerów, a raczej je uzupełniać, wyświetlając multimedia ładniej niż twój laptop.

 

 

Usługi internetowe dostępne w telewizorach poszczególnych producentów

 

Samsung

Internet@TV

Sony Bravia

Internet

Sony Bravia

Internet Video

LG Netcast

Newsy

Gazeta.pl, Onet.pl

Yahoo!News

-

-

Pogoda

AccuWeather

Weather Widget

-

AccuWeather

Biznes

Gazeta.pl, Onet.pl

-

-

-

Sport

Onet.pl

-

-

-

Serwisy

społecznościowe

Facebook, Twitter

Facebook, Twitter

-

-

Zdjęcia

Picasa

Flickr,

Frame Channel,

Yahoo!Frame

-

Picasa

Wideo

YouTube,

Dailymotion

-

YouTube, Dailymotion,

Deutsche Welle,

blip.tv i inne

YouTube

Muzyka

Tuba FM

-

-

-

Komunikatory

Skype**

-

-

Skype**

Inne

Google Maps,

repertuar kin

(Gazeta.pl),

dostęp do sklepu

z aplikacjami

Samsung Apps

-

Odcinki wybranych

seriali AXN,

powtórki

z mistrzostw świata

w piłce nożnej

z ostatnich 76 lat

-

 

Katalog dostępnych treści jest zwykle zamknięty i dość ograniczony. Widżety są przygotowywane przez producenta telewizora i jego partnerów. Nie licz na dostęp do NK albo Wrzuty. Niektóre firmy nie zadają sobie trudu, by dostarczać treści w języku polskim, ale np. na odbiornikach Samsunga możesz przeglądać newsy z Gazety.pl i Onetu oraz słuchać radia Tuba FM. Sony udostępnia niektóre seriale AXN, a Panasonic powtórki z Eurosportu - w obydwu przypadkach z polskim lektorem. Wiele może się zmienić wraz z uruchomieniem sklepów z aplikacjami przeznaczonymi dla telewizorów (artykuł powstaje w przeddzień premiery pierwszego tego rodzaju miejsca: Samsung Apps).

Różni producenci, różne nazwy Aquos Net, Internet@TV, Bravia Internet, Netcast, VieraCast - to różne nazwy mniej więcej tej samej technologii. Internetowe telewizory rożnych marek mają bardzo zbliżone funkcje. Do kanonu należą widżety pogodowe, newsowe i prezentujące kursy akcji (zwykle na giełdzie nowojorskiej...). Wszyscy poza Sharpem udostępniają też możliwość oglądania filmików z YouTube'a.

 

Panasonic

Internet Video

Sharp

Aquos Net*

Philips

NetTV

Toshiba

Newsy

Bild.de

Msnbc.com

-

-

Pogoda

The Weather Channel

WeatherBug,  AccuWeather

MeteoGroup

-

Biznes

Bloomberg

Nasdaq

-

-

Sport

Eurosport

NBC Sports, rallypoint

-

-

Serwisy

społecznościowe

Twitter

Twitter

Netlog

-

Zdjęcia

Picasa

Aquos Gallery

Myalbum.com

-

Wideo

YouTube, Dailymotion,

Tagesschau

-

YouTube

YouTube

Muzyka

-

-

Tunin.fm

-

Komunikatory

Skype**

-

-

-

Inne

-

-

-

-

*W momencie zamykania tego numeru "Logo" ostateczna lista usług Aquos Net na rynku europejskim nie była jeszcze znana. Dane dotyczą rynku amerykańskiego.
**Wybrane modele telewizorów, po dokupieniu dodatkowej kamerki.

 

Wspomniany już Skype jest dostępny w wybranych modelach telewizorów Panasonica i Samsunga, a wkrótce także LG. W przypadku Sony internet w telewizorze to dwie osobne usługi - Bravia Internet i Bravia Internet Video. Jak nietrudno zgadnąć, ta pierwsza to widżety informacyjne, a ta druga - możliwość odtwarzania filmów z najpopularniejszych serwisów internetowych (YouTube, Dailymotion). Widżety znajdziemy tylko w kilku modelach, ale już wideo występuje w niemal stu różnych telewizorach tej marki.

Funkcji internetowych przybywa cały czas. Ci, którzy kupili sieciowe telewizory Panasonic z roku 2009, mogą liczyć na automatyczne poszerzanie listy dostępnych usług. Jeśli decydujesz się na Samsunga, wybierz egzemplarz tegoroczny - starsze odbiorniki tej firmy nie pozwolą na korzystanie ze sklepu Samsung Apps.

 

 

Klawiszologia i kabelkologia

 

W większości przypadków do nawigowania wśród widżetów służy pilot. Niekiedy, jak u Panasonica, można też podłączyć zwykłą klawiaturę komputerową - przydaje się do ustawiania statusów na Twitterze i wysyłania wiadomości na Skype'a. Przed zakupem warto przetestować wybrany model w sklepie i sprawdzić, jak producent poradził sobie z zadaniem skonstruowania wygodnego i szybkiego systemu nawigacji. Technologia internetu w telewizorze jest ciągle bardzo młoda, a projektowanie interfejsów sprawnie działających w telewizyjnym środowisku to trudna sztuka.

Znacznie prościej jest z zapewnieniem łączności. Większość internetowych telewizorów ma zwykłe gniazdka sieciowe (ethernet). Niektóre mają również kartę bezprzewodową (Wi-Fi) lub występuje ona jako opcja - dostępna po dokupieniu odpowiedniego akcesorium. W takim przypadku nie obędzie się bez routera w domu .

Prezentujemy dziesięć ciekawych telewizorów z funkcjami internetowymi. Część z nich to solidnie przetestowane, nagradzane konstrukcje. Inne to obiecujące nowości. Przy selekcji braliśmy pod uwagę rekomendacje najlepszych: brytyjskiego miesięcznika "Sound and Vision" oraz opiniotwórczych witryn www.whathifi.com, www.hdtvorg.co.uk oraz www.hdtvtest.co.uk.   

 

 

Internet z pudełka

 

Aby korzystać z widżetów i internetowych usług wideo, nie musisz zmieniać telewizora. Na rynku są odtwarzacze Blu-ray oferujące te same funkcje. Ich ceny nie odbiegają znacznie od cen standardowych modeli.

Np. Sony BDP-S370 z Bravia Internet Video kosztuje ok. 500 zł (ciekawostka: w przypadku tego odtwarzacza pilota może zastąpić iPhonem albo iPodem Touch). Panasonic DMP-BD65 z VieraCast - poniżej 700 zł. Wystarczy podłączyć takie urządzenie do telewizora (za pomocą kabla HDMI) oraz do sieci lokalnej (ethernet).

 

 

 

Sony KDL-40EX500

 

Cena: 2900 zł

 

Przekątna ekranu: 40 cali

Technologia wyświetlania: LCD 100 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, USB, wejście PC, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube, Dailymotion, Deutsche Welle i inne

Widżety informacyjne: brak

Komunikatory internetowe: brak

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: opcja

 

Punktacja What Hifi?: 5/5*

Punktacja HDTV Org: 93 proc.*

Rekomendacja HDTVtest: polecany*

 

 

W tym przypadku internet to tylko serwisy wideo. Na szczęście jest ich naprawdę dużo, a sporą część materiału stanowią nagrania w rozdzielczości HD. Jak wynika z testów, KDL-40EX500 radzi sobie z nimi bardzo sprawnie i bez zacięć. A poza tym według What Hifi? oferuje najlepszą jakość obrazu w swojej klasie cenowej.

*Testy bliźniaczych modeli przeznaczonych na inne rynki.

 

 

 

Philips 40PFL9704

 

 

Cena: 7200 zł

 

Przekątna ekranu: 40 cali

Technologia wyświetlania: LED 200 Hz

 

Złącza cyfrowe: 5xHDMI, USB, wejście PC, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube

Widżety informacyjne: nie

Komunikatory internetowe: nie

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: tak

 

Punktacja What Hifi?: 5/5

Punktacja HDTV Org: 93%

Rekomendacja HDTVtest: brak testu

Nie ma wprawdzie widżetów informacyjnych, ale za to - jako jeden z nielicznych - może się pochwalić wbudowaną przeglądarką WWW. W menu Philipsa znajdziemy też internetowe radio Tunin.fm. W prasie fachowej bywa stawiany za wzorzec w kwestii jakości obrazu.

 

 

LG Infinia 50PK950

 

Cena: 5000 zł

 

Przekątna ekranu: 50 cali

Technologia wyświetlania: plazma 600 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, 2xUSB, wejście PC, Bluetooth, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube

Widżety informacyjne: brak

Komunikatory internetowe: brak

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: tak

 

Punktacja What Hifi?: 5/5*

Punktacja HDTV Org: brak testu

Rekomendacja HDTVtest: brak testu

 

Unikalny design (supercienka obudowa) i mnóstwo funkcji - nie tylko internetowych. Wbudowany Bluetooth pozwala na łatwe wyświetlanie zdjęć zrobionych telefonem oraz na używanie bezprzewodowych słuchawek stereo. Recenzenci chwalą LG za wyjątkowo udany interfejs użytkownika.

*Test bliźniaczego modelu przeznaczonego na inne rynki.

 

 

 

Samsung UE40C7000

 

 

Cena: 6000 zł

 

Przekątna ekranu: 40 cali

Technologia wyświetlania: LED 200 Hz 3D

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, 2xUSB, wejście PC, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube, Dailymotion i inne

Widżety informacyjne: Gazeta.pl, Onet.pl i inne

Komunikatory internetowe: Skype

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: opcja

 

Punktacja What Hifi?: 5/5

Punktacja HDTV Org: 92%

Rekomendacja HDTVtest: brak testu

Jeden z pierwszych telewizorów 3D na naszym rynku, a jednocześnie jeden z najlepiej wyposażonych odbiorników internetowych. Dla tych o największych wymaganiach i najgłębszych kieszeniach. Sam w sobie nie jest tani, a żeby wykorzystać wszystkie jego możliwości, musisz dokupić odtwarzacz Blu-ray 3D (2000 zł), okulary 3D (od 360 zł za parę), kamerkę do Skype'a (640 zł) i moduł Wi-Fi (350 zł).

 

Freetalk TV for Samsung TALK-7180


Cena: 640 zł


Kompatybilność: telewizory LED Samsung z serii C7000 i C8000
Rozdzielczość: 720p

 

 

 

 

Panasonic TX-P42G20E

  

 

 

 

 

Cena: 3300 zł

 

Przekątna ekranu: 42 cale

Technologia wyświetlania: plazma 600 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, 2xUSB, wejście PC, wyjście audio, slot kart pamięci

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube, Dailymotion i inne

Widżety informacyjne: Bloomberg i inne

Komunikatory internetowe: Skype

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: opcja

 

Punktacja What Hifi?: 4/5

Punktacja HDTV Org: 92%

Rekomendacja HDTVtest: mocno polecany

Niezła plazma za rozsądne pieniądze. Bogaty zestaw funkcji internetowych - jeden z najtańszych telewizorów mogących służyć do wideokonferencji Skype. Bardzo dobra czerń(jak to w telewizorach plazmowych) i solidny dźwięk.

 

 

 

LG Infinia 42LE8500

 

Cena: 4900 zł

 

Przekątna ekranu: 42 cale

Technologia wyświetlania: LED 200 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, 2xUSB, wejście PC,

Bluetooth, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube

Widżety informacyjne: brak

Komunikatory internetowe: brak

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: tak

 

Punktacja What Hifi?: brak testu

Punktacja HDTV Org: brak testu

Rekomendacja HDTVtest: brak testu

 

Bardzo oryginalna konstrukcja - mimo zastosowania podświetlania Full LED z lokalnym wygaszaniem (lepszy kontrast niż w przypadku podświetlania krawędziowego LED) ma obudowę o grubości tylko 3,5 cm. Według Flatpanelshd to najciekawszy telewizor LCD, jaki pojawił się na rynku w tym roku.

 

 

 

Samsung LE40C650

 

 

Cena: 2500 zł

 

Przekątna ekranu: 40 cali

Technologia wyświetlania: LED 100 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, USB, wejście PC, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube, Dailymotion i inne

Widżety informacyjne: Gazeta.pl, Onet.pl i inne

Komunikatory internetowe: Skype

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: opcja

 

Punktacja What Hifi?: brak testu

Punktacja HDTV Org: brak testu

Rekomendacja HDTVtest: polecany

Dowód na to, że telewizor z funkcjami internetowymi nie musi być drogi. LE40C650 to nie tylko bogaty katalog usług Internet@TV, ale i i doskonała czerń - HDTVtest twierdzi nawet, że lepsza niż w niektórych plazmach.

 

 

 

Samsung PS58C6500

 

Cena: 7200 zł

 

Przekątna ekranu: 58 cali

Technologia wyświetlania: plazma 600 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, 2xUSB, wejście PC, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: YouTube, Dailymotion i inne

Widżety informacyjne: Gazeta.pl, Onet.pl i inne

Komunikatory internetowe: Skype

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: opcja

 

Punktacja What Hifi?: brak testu

Punktacja HDTV Org: brak testu

Rekomendacja HDTVtest: brak testu

 

Kolejna nowość w naszym zestawieniu. 58-calowa plazma Samsunga jest - już tradycyjnie dla tej marki - wyposażona w bardzo bogaty pakiet funkcji internetowych. Dzięki czujnikowi oświetlenia automatycznie regulującemu jasność obrazu zużywa mniej prądu niż inne telewizory plazmowe o tak dużych ekranach.

 

 

 

Panasonic TX-L37V20E

 

 

 

 

 

Cena: 5000 zł

 

Przekątna ekranu: 37 cali

Technologia wyświetlania: LED 100 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, 2xUSB, wejście PC,

wyjście audio, slot kart pamięci

Dostęp do internetowych serwisów wideo:

YouTube, Dailymotion i inne

Widżety informacyjne: Bloomberg i inne

Komunikatory internetowe: Skype

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: tak

 

Punktacja What Hifi?: brak testu

Punktacja HDTV Org: brak testu

Rekomendacja HDTVtest: brak testu

Jeden z nowych modeli Panasonica - nie doczekał się jeszcze zbyt wielu recenzji, ale te, które się pojawiły, są bardzo pozytywne. Według ekspertów ma jeden z najlepszych ekranów LED na rynku.

 

Panasonic TY-CC10W

 

Cena: 500 zł

Rozdzielczość: 720p

Kompatybilność: telewizory Panasonic z serii VT, V20, G20 i niektóre z D28

 

 

 

 

Sharp Aquos LED LC52LE824E

 

 

Cena: b.d.

 

Przekątna ekranu: 52 cale

Technologia wyświetlania: LED 100 Hz

 

Złącza cyfrowe: 4xHDMI, USB, wejście PC, wyjście audio

Dostęp do internetowych serwisów wideo: brak

Widżety informacyjne: Nasdaq, NBC Sports

Komunikatory internetowe: brak

Łącze przewodowe ethernet: tak

Łącze bezprzewodowe Wi-Fi: brak

 

Punktacja What Hifi?: brak testu

Punktacja HDTV Org: brak testu

Rekomendacja HDTVtest: brak testu

W naszym zestawieniu pojawił się trochę na wyrost - do sklepów trafi dopiero we wrześniu, a więc nie dysponujemy jeszcze żadnymi wynikami testów (ani nawet oficjalną ceną). Nowy Sharp dostał kredyt zaufania, bo to pierwszy internetowy telewizor tej firmy, który będzie sprzedawany w Polsce.

 

 

 

 

Tekst: Michał Młynarczyk

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)