Korzystające z diod LED mobilne urządzenia to technotrend sezonu. Za ich produkcję biorą się potentaci rynku, projektorki znajdują też miejsce w aparatach i telefonach. 

Telefon, laptop, cyfrówka - jest wiele gadżetów, które można uznać za fajne i seksowne. Ale projektor? Takie urządzenia kojarzą się z szarymi pudełkami dźwiganymi z mozołem na nudną prezentację.

To stare dzieje. Nadszedł czas projektorów mini! Wyglądają niesamowicie, mieszczą się w kieszeni, działają bez podłączania do komputera, często również obejdziesz się bez gniazdka. A do tego potrafią zadziwiające rzeczy. Pokocha je każdy, kogo praca polega na częstych prezentacjach w podróży. A po godzinach możesz obejrzeć film - choćby na ścianie hotelowego pokoju.

 

Blaski i cienie LED

Prezentowane urządzenia wykorzystują w większości przypadków diody LED, a nie znane z klasycznych projektorów lampy. Producenci odkryli, że to źródło światła sprawdza się nie tylko w telewizorach i monitorach. LED (DLP lub LCoS - patrz dalej) oznacza niewielki pobór energii, mikrowymiary i ekologię (brak rtęci). Kolejną zaletą tej technologii jest czas pracy, liczony nie w tysiącach, jak w wypadku tradycyjnych żarówek, a dziesiątkach tysięcy godzin. Żeby?nie było zbyt pięknie, takie projektory dają obraz o niskiej jasności. Przez to testowane modele - szczególnie te najmniejsze - sprawdzały się jedynie w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu.

Projektor LED w odmianie DLP (Digital Light Processing) wykorzystuje system setek tysięcy mikroluster (jedno na piksel). Odbite światło (trzy wiązki: czerwona, zielona i niebieska) przechodzi przez układ optyczny, tworząc 'spójny', kontrastowy obraz. Wadą technologii bywa tzw. efekt tęczy, czyli chwilowy brak zbieżności barw.

Droższa technologia LCoS to, w dużym uproszczeniu, połączenie LCD i DLP - wykorzystuje ciekłokrystaliczne układy umieszczone na mikrolustrach. Projektory na niej oparte oferują bardzo dobre odwzorowanie barw, wzorcową spójność obrazu, głęboką czerń, wysoki czas reakcji matrycy i nie wywołują efektu tęczy.

projektor, Optoma

 

Optoma Pico 301

Cena: 1300 zł

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 854x480 pikseli

Jasność: 50 ANSI lumenów

Kontrast: 2000:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA), USB, HDMI, wejście i wyjście stereo

Funkcje: korekta zniekształceń obrazu, przeglądarka plików multimedialnych i dokumentów z kart microSD, głośnik

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze:  1,5 godz.

Wymiary: 30x120x70 mm

Waga: 250 g

Jakość i jasność

Mocniejszy z projektorków Optomy wyświetla obraz naprawdę niezłej jakości. Oraz wysokiej, jak na projektor mini, jasności. Do prezentacji w warunkach polowych jak znalazł. Choć szkoda, że najlepsza jakość nie jest dostępna, gdy używasz go na baterii. Pico 301 ma czytnik kart microSD oraz pamięci USB - odtworzysz z nich filmy, zdjęcia i dokumenty. Narzędzie pracy zalatanego biznesmena. W kieszeni marynarki się zmieści.

Plusy:

+ dobra jasność i jakość obrazu

+ praca na baterii

+ odtwarzacz plików z kart microSD i pamięci USB

+ złącze HDMI

Minusy:

- najwyższa jasność niedostępna podczas pracy na baterii

Jedynym testowanym miniprojektorem, w którym nie użyto diod LED, jest laserowy model firmy Microvision. Więcej przy opisie PicoP.

 

Z kablem lub bez

Miniaturowe projektory można podzielić na dwie kategorie: z wbudowanymi akumulatorami i bez. Pierwsze są superlekkie (100-200 g) i mieszczą się w kieszeni. Czas pracy na akumulatorach, w zależności od obciążenia urządzenia i ustawień parametrów obrazu, wynosi średnio od godziny do półtorej. Wystarczy, by obejrzeć film, dokonać szybkiej prezentacji lub uświetnić imprezę pokazem zdjęć z wakacji. Modele zasilane z sieci są większe i cięższe (ale i tak ważą mniej niż kilogram), za to oferują lepszą jasność, wyższą rozdzielczość obrazu oraz bogatsze wyposażenie.

projektor 

Acer K11

Cena: 1230 zł

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 858x600 pikseli

Jasność: 200 ANSI lumenów

Kontrast: 2000:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA/komponent), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje dodatkowe: korekta zniekształceń obrazu, przeglądarka plików multimedialnych z kart SD, głośnik

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze:  nie

Wymiary: 122x116x42,5 mm

Waga: 610 g

Minikino

Udany kompromis między niewielkimi rozmiarami a możliwościami projektora. K11 chwali się jasnością 200 ANSI lumenów, co oznacza niezłą jakość obrazu nawet gdy otoczenie nie tonie w mroku. Urządzenie nie powala designem, lecz?oferuje wiele funkcji - m.in. sprawnie odtwarza multimedia i dokumenty z dysków USB oraz kart microSD. Acer waży nieco ponad pół kilo, jednak realnie - dwukrotnie więcej. Do pracy potrzebuje solidnego zasilacza.

Plusy:

+ bardzo wysoka jasność

+ odczyt różnych plików z USB i karty pamięci

+ złącze HDMI

Minusy:

- masywny zasilacz

- widoczny efekt tęczy

 

Benq DV-S11

Cena: 750 zł

Typ: projektor DLP (LED)

Rozdzielczość: 320x240 pikseli

Jasność: 6 ANSI lumenów

Kontrast: 600:1

Złącza: HDMI, AV (kompozyt), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje: kamera Full HD, aparat cyfrowy 5 MP, czytnik kart SD (do 32 GB), dotykowy ekran LCD, funkcja latarki

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze:  nie

Wymiary: 55x108x16 mm

Waga: 190 g

Pokameruj

Biorąc do ręki tę niewielką kamerę Full HD na karty SD, odkryjesz wbudowany miniaturowy projektor LED! Dzięki niemu użytkownik może zaprezentować swe nagrania nie tylko na dotykowym ekranie, ale i na ścianie. Projektor cierpi z powodu niskiej jasności. W typowych warunkach 'akceptowalny' obraz będzie miał 25 cali przekątnej. Brawa za wyposażenie - dostajesz m.in. solidny ministatyw oraz elegancki futerał. Benq DV-S11 sprzedawany jest w różnych kolorach - czarnym, czerwonym i pomarańczowym.

Plusy:

+ bogactwo funkcji

+ solidne wykonanie

Minusy:

- niskie jasność oraz rozdzielczość

 

Microvision PicoP

Cena: 1990 zł

Typ: laserowy

Rozdzielczość: 848x480 pikseli

Jasność: 10 ANSI lumenów

Kontrast: 5000:1

Złącza: AV (kompozyt), USB, stereo minijack, iPhone/iPod

Funkcje dodatkowe:  głośnik

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze:  nie

Wymiary: 60x118x14 mm

Waga: 122 g

Laserowo

Co łączy limuzynę BMW i śmigłowiec Apache? W obu Microvision instaluje swój system wyświetlania danych na szybie pojazdu (HUD). To doświadczenie pomogło firmie stworzyć unikalny, ważący ledwie 122 g projektor, w którym zamiast diod LED obraz tworzą trzy wiązki lasera (RGB). Projekcja zawsze jest ostra i dopasowuje się do kształtu powierzchni. Wygląda to imponująco i pozwala przeboleć wady Picopa - brak wbudowanej pamięci, niską jasność i wygórowaną cenę.

Plusy:

+ obraz zawsze ostry, dopasowuje się do kształtu powierzchni

+ praca na baterii

+ złącze iPhone/iPod

Minusy:

- bardzo wysoka cena

- niska jasność  

- ubogie wyposażenie

 

Duży obraz bez komputera

Miniaturowe projektory miło zaskakują wielkością przekątnej wyświetlanego obrazu, wynoszącą średnio 60 cali. To więcej niż w przeciętnym telewizorze. Możesz stworzyć namiastkę prawdziwego kina na ścianie czy rozwieszonym prześcieradle - byle w ciemnym pomieszczeniu. Rewelacyjną funkcją, obecną w większości urządzeń, jest możliwość pracy bez podłączania zewnętrznego źródła obrazu. To zasługa wbudowanych odtwarzaczy plików multimedialnych i biurowych. W jednych modelach zapiszesz je w wewnętrznej pamięci, w innych odpalisz z karty microSD lub pamięci USB.

Miniprojektory można, oczywiście, wykorzystać także 'normalnie', tj. podłączając komórkę czy laptopa. I to na kilka sposobów. Wszystkie mają niezbędne złącza (wejścia AV cinch i komputerowe VGA), czasem też komponentowe, audio minijack oraz słuchawkowe. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na niewielkie wymiary urządzeń wejścia są najczęściej w wersjach mini i wymagają stosowania przejściówek (zazwyczaj w komplecie). Są i modele uzbrojone w złącze HDMI przydatne do podłączania odtwarzaczy Blu-ray, tunerów HDTV, PS3 czy kamer cyfrowych. Jeśli chodzi o jakość dźwięku z wbudowanych głośniczków... Jak?to mówią: lepszy rydz niż nic.

 

Mocowanie, regulacja

Wszystkie urządzenia mają standardowy gwint do mocowania na statywie i pozwalają dokonać poprzez menu przynajmniej podstawowych regulacji: korekcji kształtu obrazu oraz dostosowania wyświetlanych barw do koloru podłoża (np. ściany). Do niektórych - tych większych - dołączony jest pilot zdalnego sterowania. Projektor w kieszeń i do pracy. Albo na imprezę!      

projektor, 3M, Nobo, Samsung, LG

 

3M Mpro 150

Cena: 1200 zł

Typ: LCoS (LED)

Rozdzielczość: 640x480 pikseli

Jasność: 15 ANSI lumenów

Kontrast: 30:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje dodatkowe: korekta zniekształceń obrazu, przeglądarka plików multimedialnych i dokumentów, pamięć 1 GB, gniazdo kart MicroSD (2 GB w komplecie), głośnik

Trwałość lampy: 15 tys. godz.

Praca na akumulatorze: 2 godz.

Wymiary: 60x130x24 mm

Waga: 160 g

Do pracy

Projektorek 3M ma dość pamięci, by zachować twoje prezentacje, filmy i arkusze. Co więcej, odpalisz je, gdzie zechcesz, bo urządzenie pracuje bez zasilania dwie godziny. Pamiętaj tylko - podczas projekcji koniecznie zgaś światło, a uzyskasz kilkudziesięciocalowy, ostry obraz o naturalnych kolorach. Miło, że firma daje w komplecie miniaturowy statyw.

Plusy:

+ dobra jakość obrazu

+ długa praca na baterii

+ odtwarza różne pliki

+ wbudowana pamięć i czytnik kart microSD

Minusy:

- słaba jasność

- wysoka cena

 

Nobo M2 Mini

Cena: 1350 zł - projektor, 1520 zł - zestaw (projektor, etui i przenośny ekran)

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 854x480 pikseli

Jasność: 10 ANSI lumenów

Kontrast: 800:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje: korekta zniekształceń obrazu, przeglądarka plików multimedialnych i dokumentów, pamięć 4 GB, głośnik

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze: nie

Wymiary: 50x103x15 mm

Waga: 180 g

Dużo może

Miniaturowy, ważący ledwie 180 g projektorek do złudzenia przypomina Optomę PK102. Mają te same złącza i po 4 GB wbudowanej pamięci. Nobo został jednak podrasowany. Ma m.in. wyższą rozdzielczość - tak by sprostał wymaganiom odbiorców biznesowych. Wyświetla obraz wyraźny, z żywymi barwami - i to nawet przy częściowym oświetleniu. Warto kupić w zestawie ze składanym ekranem (format A2) i praktycznym etui. Jedno z fajniejszych urządzeń dla biznesmena. Wkrótce w sklepach pojawi się lepsza wersja: M3.

Plusy:

+ dobry obraz nawet przy częściowym oświetleniu

Minusy:

- brak akumulatora

 

Samsung Beam

Cena: 800 dol.

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 800x480 pikseli

Jasność: 6 ANSI lumenów

Kontrast: 2000:1

Złącza: wideo kompozyt, USB, słuchawkowe

Funkcje: telefon 3G, ekran dotykowy, pamięć 16 GB, aparat cyfrowy 8 MP, radio, nagrywanie i odtwarzanie filmów HD, otwieranie dokumentów Office, GPS, WLAN, DLNA, czytnik kart microSD, głośniki

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze: b.d.

Wymiary: 59x123x15 mm

Waga: 155 g

Komórka

Sądziliśmy, że nic nas już nie zaskoczy. A tu niespodzianka. Nowa komórka Samsunga ma ekran dotykowy, aparat 8 MP, 16 GB pamięci. Ot, kolejny smart-fon naśladujący iPhone'a, prawda? Otóż nie. Jest coś ekstra: wbudowany projektor! Nareszcie możesz pokazać zdjęcia z imprezy wszystkim naraz. Albo wyświetlić w pracy demotywator - choćby na drzwiach szefa. Byle nie w dzień, bo projektor słabo radzi sobie w oświetlonych miejscach. Niestety, trzeba ściągać go z zagranicy przez internet.

Plusy:

+ świetny smartfon i projektor w jednym

+ 16 GB pamięci plus czytnik kart microSD

+ odtwarza różne pliki, m.in. filmy (także DivX) i dokumenty

+ nagrywanie i odtwarzanie filmów jakości HD 720p

Minusy:

- wysoka cena

- bardzo niska jasność

 

LG HX300

Cena: 2550 zł

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 1024x768 pikseli

Jasność: 270 ANSI lumenów

Kontrast: 2000:1

Złącza: HDMI, AV (kompozyt, komponent), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje: korekta zniekształcenia trapezowego, radiowy przekaźnik dźwięku, przeglądarka plików multimedialnych i dokumentów

Trwałość lampy: 30 tys. godz.

Praca na akumulatorze:  nie

Wymiary: 160x139x57,5 mm

Waga: 800 g

Napakowany

Model o rozdzielczości XGA to faworyt testu. Jest drogi, nie schowasz go do kieszeni, ale jakością i jasnością wyświetlanego obrazu wyraźnie bije konkurencję. Do tego odtwarza pliki z pendrive'a - multimedia (także filmy DivX HD i MKV z napisami), PDF-y oraz dokumenty pakietu Office. Mając HX300, puścisz film czy prezentację PowerPointa bez komputera.

Bezcenne.

Plusy:

+ jakość obrazu i rozdzielczość

+ odczyt różnych plików z USB

+ odtwarzanie filmów HD z napisami

Minusy:

- wysoka cena

- sporadycznie efekt tęczy

 

To coś więcej niż moda. Produkcją miniprojektorów zajęły się największe firmy, a niemal wszystkie pokazywane modele bez problemu znajdziemy w polskich sklepach.

 

projektor

BenQ GP1

Cena: 1300 zł

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 858x600 pikseli

Jasność: 100 ANSI lumenów

Kontrast: 2000:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA), USB, wejście i wyjście stereo, wejście iPhone/iPod

Funkcje: korekta zniekształceń obrazu, przeglądarka plików multimedialnych i dokumentów z pamięci USB, wbudowany głośnik, rozbudowane opcje konfiguracji obrazu

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze: nie

Wymiary: 120x54x136 mm

Waga: 64o g

Kumpel iPoda

Jeden z mniejszych i lżejszych modeli bez akumulatorów. Spodoba się fanom klimatów Apple'a: nie tylko nawiązuje wyglądem do stylistyki urządzeń tej firmy, ale ma złącze do iPoda. GP1 umie uruchomić z przenośnych pamięci USB zdjęcia i niektóre filmy. Oferuje ostry, 'spójny' obraz, deklasując mniejszych rywali. Nic dziwnego, jego 100 ANSI lumenów jasności to sporo jak na modele mini. W zaciemnionym pomieszczeniu wyświetlisz obraz o przekątnej nawet 80 cali.

Plusy:

+ wymiary i waga

+ wysoka jasność

+ złącze dokujące iPhone/iPod

Minusy:

- brak obsługi filmów AVI i dokumentów

- sporadyczny efekt tęczy

 

Samsung H03

Cena: 1050 zł

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 854x480 pikseli

Jasność: 30 ANSI lumenów

Kontrast: 1000:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje: korekta zniekształceń obrazu, przeglądarka plików multimedialnych (m.in. filmów DivX z napisami) i dokumentów, pamięć 1 GB, głośnik, odłączany akumulator

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze: 1,5 godz.

Wymiary: 70x70x37 mm

Waga: 210 g

Z klasą

Ten elegancki miniprojektor mieści się w dłoni i waży 210 g. Lub jeszcze mniej, gdy odłączysz baterię.

SP-H03 ma 1 GB pamięci (powiększaną kartami microSD) i odtwarza filmy, muzykę, zdjęcia oraz dokumenty.

Projektor wyświetli obraz o przekątnej do 80 cali, lecz jego jakość może rozczarować. Warto wtedy zadbać o jak najlepsze zaciemnienie pomieszczenia lub zmniejszać przekątną aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Plusy:

+ wymiary

+ długi czas pracy na baterii

+ wbudowana pamięć

+ sprawny odtwarzacz plików

Minusy:

- wysoka cena

- stosunkowo niska jasność

 

Nikon CoolPix S1100pj

Cena: 1050 zł

Typ: LCoS (LED)

Rozdzielczość: 640x480 pikseli

Jasność: 14 ANSI lumenów

Kontrast: 30:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje: aparat cyfrowy 14 MP, nagrywanie filmów HD, dotykowy ekran, czytnik kart SD

Trwałość lampy: 15 tys. godz.

Praca na akumulatorze: 1 godz.

Wymiary: 100x63x24 mm

Waga: 175 g

Fotoprojekcja

To już druga generacja aparatu cyfrowego Nikona (14 MP) z wbudowanym miniprojektorem.

Oferuje jasność 14 ANSI lumenów, co pozwala uzyskać 30-calowy obraz. Wyświetlać możesz zdjęcia i filmy z wbudowanej pamięci, jak i podłączyć np. laptopa. To także fajny sprzęt dla najmłodszych. Po ekranie dotykowym można gryzmolić dołączonym rysikiem i tym samym dowolnie ozdabiać zdjęcia.

Plusy:

+ znakomity aparat cyfrowy

+ praca na baterii

+ dobra, jak na taki sprzęt, jasność

+ funkcja odręcznej modyfikacji zdjęć

Minusy:

- wysoka cena

- niska rozdzielczość

 

Optoma Pico PK102

Cena: 800 zł

Typ: DLP (LED)

Rozdzielczość: 480x320 pikseli

Jasność: 11 ANSI lumenów

Kontrast: 1000:1

Złącza: AV (kompozyt, VGA), USB, wejście i wyjście stereo

Funkcje: korekta zniekształceń obrazu, przeglądarka plików multimedialnych i dokumentów, pamięć 4 GB, głośnik

Trwałość lampy: 20 tys. godz.

Praca na akumulatorze: 1,5 godz.

Wymiary: 50x103x15 mm

Waga: 115 g

Najmniejszy

Najmniejszy i najlżejszy projektor w teście zmieści się w kieszeni koszuli, a na baterii działa ponad godzinę. Ceną za rozmiar mini jest niska jasność - zaledwie 11 ANSI lumenów. Pico wyświetli nawet 60-calowy obraz o niezłej ostrości i żywych kolorach, ale tylko w miejscu dobrze zaciemnionym. Maleństwo Optomy zaimponowało nam aż 4 GB wbudowanej pamięci. Można skopiować filmy, zdjęcia lub dokumenty i rozpocząć projekcję. Wygodne i pomysłowe.

Plusy:

+ wymiary i waga

+ praca na baterii

+ wbudowana pamięć i odtwarzacz plików

Minusy:

- odtwarzane filmy wymagają wcześniejszej konwersji

- niska jasność 

 

Tekst: Jakub Żurek, redaktor naczelny miesięcznika 'Kino Domowe Full HD'

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, kadr z filmu 'Disco Robaczki' dystrybucja KINO ŚWIAT (montaż)

 

Czytaj też na Logo24

Po telefonach, komputerach, odtwarzaczach audio i wideo nadszedł czas na miniaturyzację projektorów. Kieszonkowe rzutniki podświetlane diodami LED oferują obraz o jasności kilkudziesięciu lumenów, rozdzielczości VGA i przekątnej do 2,5 m.

Produkcja filmów w wysokiej rozdzielczości ruszyła z kopyta. Czas rozejrzeć się za sprzętem, który w pełni wykorzysta walory High Definition. Dzięki projektorowi przekątna twojego ekranu będzie liczona w metrach, nie calach.

Wybierz sprzęt razem z nami: prezentujemy wszystkie modele dostępne na rynku

Projektor Wi-Fi

O projektorach kieszonkowych już...przez Wi-Fi. O projektorach kieszonkowych...też na Logo24 : Projektor kieszonkowy...miniaturyzację projektorów. Kieszonkowe rzutniki...Definition. Dzięki projektorowi przekątna twojego...

iProjektor

Na czerwcowych targach Computex w Tajpej zaprezentowano prototyp kolejnego gadżetu do iPoda. Tym razem jest to malutki projektor.