Cabernet sauvignon to prawdziwy obywatel świata. Trudno dziś znaleźć winiarski kraj, w którym nie uprawia się tego szczepu. Jest podstawą słynnych win bordoskich z Lewego Brzegu, powstają z niego wielkie i drogie supertoskany, potężne wina w kalifornijskiej Napa Valley, a w Chile trudno o winiarnię, która nie robiłaby z niego wina odmianowego.

 

Młody, a już sławny

 

Przez długie lata pochodzenie cabernet sauvignon owiane było tajemnicą. Ze względu na swą dawną nazwę, bidure, wiązano go ze starożytną odmianą biturica opisaną już w I w.  n. e. przez Pliniusza. Badania DNA przeprowadzone pod koniec lat 90. ubiegłego wieku nie pozostawiają jednak złudzeń, że szczep jest powstałą samoistnie krzyżówką cabernet franc i sauvignon blanc. Przed laty krzewy różnych odmian uprawiano obok siebie w jednej parceli i szczepy mogły krzyżować się spontanicznie. Cabernet sauvignon to odmiana dość młoda. Na poważnie zaczęto go uprawiać dopiero w końcu XVIII wieku w Bordeaux. Ponieważ już wtedy ten region wyznaczał winiarskie trendy, cabernet szybko trafił do innych krajów europejskich i Nowego Świata.

 

Zestarzeć się pięknie

 

Międzynarodowy sukces zawdzięcza łatwości, z jaką przyjmuje się w różnych warunkach. Odmiana wprawdzie nie lubi chłodu, z drugiej jednak strony jest dość odporna na choroby i pod każdą szerokością geograficzną zachowuje niepowtarzalny charakter. Ciemna suknia, aromaty czarnej porzeczki, papryki i zielonego pieprzu, ale też cedru, mięty i eukaliptusa są typowe dla win zarówno z Bordeaux, Napa Valley, jak i z Australii Południowej. Cabernet słynie ze swej taniczności, co sprawia, że wina z tej odmiany potrafią być długowieczne. Szczep świetnie znosi też starzenie w dębowej beczce dodającej mu nut czekoladowych, tak bardzo lubianych przez wielu miłośników wina. Łatwo łączy się z innymi odmianami - zarówno w klasycznym kupażu z miękkim merlot, aromatycznym cabernet franc i pikantnym petit verdot, jak i z odmianami lokalnymi - sangiovese we Włoszech, shiraz w Australii, malbec w Argentynie. Każda z tych mieszanek tworzy nową jakość, zachowując to, co dla cabernet sauvignon najbardziej charakterystyczne: siłę i doskonałą strukturę wina.

 

Dla każdego smakosza

 

Cabernet sauvignon jest dziś bez wątpienia najlepiej rozpoznawanym szczepem na świecie - jego nazwa nie jest obca nawet tym, którzy po wino sięgają okazjonalnie. Ta popularność odbiła się, niestety, na jakości. Najwięksi krytycy ukuli nawet powiedzenie ?ABC" (anything but cabernet, ang. wszystko, tylko nie cabernet). Na szczęście jednak smakosze nie odwrócili się od tych win, zaś ambitni winiarze nie zrezygnowali z poszukiwań takich sposobów uprawy, fermentacji i starzenia, by dawać światu co roku doskonałe cabernety - i to zarówno te z najwyższej półki, jak i takie, na które stać każdego. Obok prezentujemy właśnie te ostatnie: 10 dobrych cabernetów w cenie do 50 zł.

 

tekst | Tomasz Prange-Barczyński

 

 

 

Cabernet Sauvignon Reserve 2002

Oriachovitza, Menada (Bułgaria)

 

Cabernet Sauvignon Reserve 2002

 

 

 

 

 

 

| cena ok. 23 zł

| importer: Domaine Menada

| do kupienia: Carrefour, Geant, Selgros, E'Leclerk, Piotr i Paweł

 

Bułgarskie winiarstwo przechodzi rewolucję. Dawne państwowe kombinaty trafiają w prywatne ręce, a nowi producenci starają się wykorzystać naturalny potencjał kraju. Lekki, przy tym treściwy i pełen nut owocowych cabernet z winiarni Menada powstaje w Regionie Południowym, w apelacji Oriachovitza, w pobliżu Starej Zagory. Świetna relacja jakości do ceny.

 

 

 

 

Oveja Negra Cabernet - Syrah 2004

Central Valley, Via Wines (Chile)

 

Oveja Negra Cabernet - Syrah 2004

 

 

 

 

 

 

| cena ok. 25 zł

| importer: Sunny Wines

| do kupienia: Albert, Geant, MokPol, Selgros, stacje Lotos

 

Zdecydowany, z charakterem, pełen ciała, południowy w stylu kupaż, w którym mocną i zdecydowaną strukturę cabernet sauvignon zaokrąglono soczystymi niuansami syrah. "Czarna owca" pochodzi z rozległych winnic Doliny Centralnej w Chile. Oveja Negra jest winem bardzo nowoczesnym w stylu, ale o wyrazistej kwasowości, co sprawia, że świetnie sprawdza się jako partner mięsnych potraw.

 

 

 

 

 

Cabernet Sauvignon 2005

Mendoza, Trapiche (Argentyna)

 

Cabernet Sauvignon 2005

 

 

 

 

 

 

| cena ok. 29 zł

| importer: Centrum Wina

| do kupienia: Alma, Bomi, Makro Cash, Piotr i Paweł

 

Klasyczny, dobry cabernet z Nowego Świata - intensywny, z wyraźnymi, dobrze wyczuwalnymi słodkimi nutami pochodzącymi od starzenia wina w dębie. Wino zrodzone w Mendozie - w krainie słońa i jednym z najwyżej na świecie położonych regionów winiarskich. Dobrze znana w Polsce winiarnia Trapiche należy do czołówki producentów argentyńskich.

 

 

 

 

Cabernet Sauvignon 2004

DO Penede`s, René Barbier (Hiszpania)

 

Cabernet Sauvignon 2004

 

 

 

 

 

 

| cena ok. 35 zł

| importer: Centrum Wina

| do kupienia: Alma, Piotr i Paweł

 

René Barbier przywiózł do Katalonii francuską tradycję winiarską, nie dziwi zatem obecność w jego portfolio czystego cabernet sauvignon - wina o intensywnych nutach papryki i czereśni, słodkim aromacie i wyrazistych garbnikach. Najlepiej sprawdzi się przy suto zastawionym stole. Wino pochodzi z dynamicznie rozwijającego się i ważnego regionu Penedes w okolicach Barcelony.

 

 

 

 

Dogajolo 2004

IGT Toscana, Carpineto (Włochy)

 

Dogajolo 2004

 

 

 

 

 

| cena ok. 40 zł

| importer: Winexpress

| do kupienia:  winexpress.com.pl

 

Wino dla tych, którzy supertoskanów nie kojarzą wyłącznie z superskoncentrowanymi monstrami - mieszanka sangiovese (80 proc.) z cabernet sauvignon dojrzewająca we francuskim dębie. Młoda, intensywna, świeża, z akcentami stajennymi, nutą przypalonego mleka i miłym krzemiennym posmakiem na podniebieniu. Carpineto to jeden z najbardziej cenionych producentów słynnego toskańskiego Vino Nobile.

 

 

 

 

Norwood Shiraz Cabernet Sauvignon Merlot 2003

South Australia, Salomon Estate (Australia)

 

Norwood Shiraz Cabernet Sauvignon Merlot 2003

 

 

 

 

 

 

| cena ok. 45 zł

| importer: Mielżyński Wina

| do kupienia: sklepy Mielżyński Wina

 

Połączenie shiraz, głównego szczepu Australii, z klasyczną parą bordoską (cabernet sauvignon i merlot) daje mocne, szczodre, bogate wino w klimacie korzennym o nutach wanilii, żurawiny i malin. Warto na nie poczekać godzinę po otwarciu butelki. Norwood produkuje austriacka firma Salomon, która zainwestowała w słynnym regionie winiarskim w Australii.

 

 

 

 

Château Tour Prignac Cru Bourgeois 2001

AOC Médoc(Francja)

 

Château Tour Prignac Cru Bourgeois 2001

 

 

 

 

 

 

| cena ok. 45 zł

| importer: Castel Fréres

| do kupienia: Bomi, Geant, Makro Cash, Piotr i Paweł

 

Medokańskie wino o wyrazistym, nieco rustykalnym charakterze i charakterystycznych dla regionu taninach. Tour Prignac jest od lat gwiazdą średniej półki polskich supermarketów - nie bez kozery - status Cru Bourgeois przysługuje tylko producentom utrzymującym wysokie standardy. Klasyczny bordoski kupaż z przewagą cabernet sauvignon i merlot.

 

 

 

 

 

A Few Good Man Cabernet Sauvignon 2001

Swartland, Riebeek Cellars (RPA)

 

A Few Good Man Cabernet Sauvignon 2001

 

 

 

 

 

| cena: ok. 48 zł

| importer: Waldipol

| do kupienia: Bomi, Piotr i Paweł

 

Republika Południowej Afryki uchodzi za kraj produkujący wina łączące style Starego i Nowego Świata. Nie inaczej jest z Riebeek Cellars i serią win ?A Few Good Man". Cabernet jest mocne, zdecydowane, pełne południowego ciepła, ale i europejskiej elegancji. Dystrykt Swartland (Czarny Ląd) na północ od Kapsztadu to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów winiarskich RPA.

 

 

 

 

 

Woodbridge Cabernet Sauvignon 2002

California, Robert Mondavi (USA)

 

Woodbridge Cabernet Sauvignon 2002

 

 

 

 

 

 

| cena: ok. 48 zł

| importer: Partner Center

| do kupienia: Bomi, Piotr i Paweł

Wiekowy Robert Mondavi, pionier kalifornijskiego winiarstwa, przeszedł ostatnio na emeryturę. Pozostały po nim wina - wśród nich seria Woodbridge, w ramach której powstają odmianowe wina w klasycznym, kalifornijskim stylu, takie jak garbnikowy, pełen owocu, wyrazisty cabernet sauvignon, czyli, jak mawiają Amerykanie, cab.

 

 

 

 

 

Villa Chio`pris Cabernet Sauvignon 2004

DOC Grave, Livon (Włochy)

 

Villa Chio`pris Cabernet Sauvignon 2004

 

 

 

 

 

 

 

| cena ok. 45 zł

| importer: Bodega Marques

| do kupienia: sklepy Bodega Marques

 

Swoiście lekki, zrobiony z dużą kulturą, solidny, paprykowo-tytoniowy, wyraźnie pieprzny i mineralny cabernet od jednego z potentatów we Friuli w północno-wschodnich Włoszech. Livon to firma z tradycjami, a wina z serii Villa Chiopris uchodzą za jedne z najlepszych, biorąc pod uwagę relację jakości do ceny.

 

 

 

korki 

 

Minisłowniczek

 

apelacja - system norm i przepisów obowiązujących wina z różnych regionów; francuski system apelacji to AOC, hiszpański - DOC, a włoskie to DOC i DOCG

 

kupaż - mieszanka win różnych rodzajów, np. cabernet sauvignon i merlo ta suknia (również szata, widok, wzrok) - to oko wina, czyli jego barwa i przejrzystość

 

supertoskany - wina z włoskiej Toskanii produkowane od lat 60. XX wieku wbrew tradycyjnym stereotypom i normom włoskiej apelacji DOCG

 

taniczność - zawartość garbników, czyli taniny; im więcej taniny, tym wino bardziej cierpkie w smaku i odporne na starzenie

 

wino odmianowe - przeciwieństwo kupażu, czyli wino z jednej odmiany winorośli