Im dłużej gotowany, tym więcej zawiera łatwo przyswajalnego likopenu - silnego przeciwutleniacza, działającego przeciwnowotworowo i chroniącego m.in. przed zawałem serca, wylewem, chorobami neurologicznymi czy cukrzycą.

Likopen z pomidorów przetworzonych wchłania się dużo lepiej niż z surowych.

Według badaczy z uniwersytetu w Neapolu likopen odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołu krokowego. Wysokie spożycie likopenu może zmniejszyć nawet o 21-53 proc. ryzyko zachorowania na raka prostaty*.

Kupując keczup, koniecznie przeczytaj jego skład. Zdrowy to ten z koncentratu albo sosu pomidorowego. Niestety, niektóre keczupy, zamiast pomidorów, mają bogaty bukiet barwników, zagęstników i ulepszaczy smaku.

 

* "Czy wiesz, co jesz?" Katarzyna Bosacka, dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Zdjęcia: Shutterstock (montaż)

 

Czytaj też na Logo24

Naukowcy twierdzą, że afrodyzjaki są przereklamowane i cudów nie zdziałają, ale włączone na stałe do diety na pewno, choć dopiero po pewnym czasie, poprawią sprawność seksualną. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz wierzy w działanie afrodyzjaków. Swoim klientom, profilaktycznie lub wspomagająco, poleca na przykład dania z selera i porów, potrawy z orzechami i miodem spadziowym.

W pigułce o pigułkach - suplementy diety

Na polskim rynku znajduje się obecnie 8 tys. leków bez recepty. Mieszkańcy USA mają do wyboru aż 54 tys. takich preparatów i przyjmują je nałogowo.

Tomaty w tomacie (na słodko)

Czy w kraju, w którym tradycja domowych przetworów jest tak silna i, na szczęście, w wielu domach trwała, jest sens sprowadzać z daleka coś tak zwyczajnego jak dżem? Właściwie jest to działanie kompletnie pozbawione sensu. Chyba że będzie to coś niezwykłego. I właśnie z takim pomysłem wystartowała seria hiszpańskich słodyczy La Vieja Fabrica.

Pyszna polpa

Czy już wspomniałem, że jestem uzależniony od soku pomidorowego? Tak? Powiem więc jeszcze raz: uwielbiam ten sok. Choć mój znajomy P. jest lepszy: nie wyjdzie rano z domu, jeśli nie wypije co najmniej pół litra. Soku oczywiście.