Soczewki kontaktowe to dobry sposób na korekcję wad wzroku, szczególnie gdy są duże i różnią się w obu oczach. Ich powszechna dostępność sprawia, że wiele osób stosuje je zbyt swobodnie, a to może być groźne. Zły dobór albo nieodpowiednie używanie soczewek grozi nieodwracalnymi zmianami w rogówce, rozwijającymi się bezobjawowo. Soczewki to produkt medyczny i powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza (wizyta przynajmniej raz w roku).

Typ, moc, średnica, krzywizna soczewki muszą być dobrane przez okulistę albo optometrystę*.

* Optometrysta to autonomiczny, nauczany zawód należący do systemu ochrony zdrowia. Optometrysta bada wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność) i diagnozuje choroby oczu. Dobiera soczewki okularowe i kontaktowe, projektuje okulary, oprawki okularowe. (źródło: Wikipedia)

 

Typy soczewek

Miękka soczewka kontaktowa to cieniutka warstwa zaawansowanego technologicznie żelowego materiału, który po założeniu pływa po oku i jest praktycznie nieodczuwalny. Dostępne na rynku soczewki można podzielić na dwa typy ze względu na materiał z którego są wykonane:

hydrożelowe - mocno uwodnione, cieniutkie i bardzo elastyczne (przez co trudniej się je zakłada),

sylikonowo-hydrożelowe - mniej uwodnione, ale o zwiększonej przepuszczalności tlenu. Oba materiały są bezpieczne i komfortowe w noszeniu.

Ze względu na czas noszenia kontakty dzielimy na:

jednodniowe - najbardziej higieniczne i najczęściej polecane przez lekarzy. Ich jedyną wadą jest nieco wyższa cena. Rekomendowane zwłaszcza do pływania, ale zaraz po wyjściu z basenu należy je zdjąć i wyrzucić, by nie mieć w oczach ?nośnika? chloru czy innych bakterii występujących w wodzie.

dwutygodniowe i miesięczne - najbardziej popularne w Polsce, ale niestety łatwiej z nimi grzeszyć, nosząc zbyt długo, po terminie gwarantującym bezpieczeństwo użytkowania (robi to co trzeci Polak).

 

Do zadań specjalnych

Nowoczesne soczewki ułatwiają życie nie tylko krótkowidzom. Na rynku dostępne są również specjalne dla astygmatyków, tzw. toryczne, w których stosuje się technologię stabilizacji - dzięki niej soczewki nie przesuwają się i trzymają ostrość przy każdym mrugnięciu oka.

Od kilku lat można też kupić kontaktowe soczewki progresywne dla osób, które innych szkieł używają do patrzenia w dal, a innych do czytania.

Zarówno soczewki toryczne, jak i progresywne trudniej się zakłada oraz nosi, dlatego wymagają szczególnej opieki okulistycznej.

Soczewki to nie zabawka i warto o tym pamiętać, decydując się na zakup modeli zmieniających kolor tęczówki i dających efekty specjalne w oku (np. dolar, gwiazdka, Myszka Miki...). Kontakty z kategorii ?fun? mają gorszą przepuszczalność tlenu, w związku z czym dłuższe ich stosowanie grozi powikłaniami chorobowymi oka. Można je stosować tylko okazjonalnie.

 

BHP soczewek

Najprostsze w obsłudze są te jednodniowe - wystarczy je rano założyć, a wieczorem zdjąć i wyrzucić.

Do pozostałych potrzebny jest specjalny płyn, w którym je myjemy i przechowujemy.

Przed każdym założeniem należy umyć ręce, w zagłębieniu dłoni położyć soczewkę, nalać trochę płynu i delikatnie, opuszkiem palca oczyścić jej powierzchnię z obu stron. Podobnie robimy po zdjęciu. Czyść mechanicznie soczewki, nawet jeśli zdecydowałeś się na stosowanie płynu typu ?no rub? (bez pocierania) - tylko wtedy masz gwarancję utrzymania ich w czystości.

Co i za ile

soczewki kontaktowe, soczewki, ACUVUE

ACUVUE OASYS / soczewki dwutygodniowe / 6 szt./62,99 zł, koszt dzienny 1,50 zł (bez płynu)

 

soczewki kontaktowe, soczewki, ACUVUE

1 DAY ACUVUE TruEye/ soczewki jednodniowe / 30 szt./67,99 zł, koszt dzienny 4,53 zł

 

soczewki kontaktowe, soczewki, AIR OPTIX

AIR OPTIX Night&Day /soczewki miesięczne / 6 szt./139,99 zł, koszt dzienny 1,54 zł (bez płynu)

Soczewki kontaktowe mają datę ważności. Kupując - zwłaszcza w internecie - koniecznie zapytaj sprzedawcę o ten termin.

soczewki kontaktowe, soczewki, iWEAR

iWear All in 1 Supreme / płyn do pielęgnacji / 360 ml/29,99 zł

 

soczewki kontaktowe, soczewki, iWEAR

iWEAR XR SUPREME / soczewki miesięczne /6 szt./73,99 zł, koszt dzienny 0,82 zł (bez płynu)

 

Ceny z internetowego sklepu visionexpress

soczewki kontaktowe, soczewki,

Na rynku dostępne są soczewki typu day & night - do noszenia przez całą dobę. Jednak lekarze są zgodni - jeśli masz możliwość higienicznego zdjęcia kontaktów, zrób to, szanuj swoje oczy i pozwól im swobodnie pooddychać w nocy, podczas snu.

 

Ciekawostki

W laboratoriach największych producentów soczewek naukowcy pracują nad modelem o właściwościach leczniczych - superwynalazek miałby walczyć z krótkowzrocznością.

Trwają również prace nad stworzeniem specjalnych soczewek rozjaśniających - do patrzenia w nocy.

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Konsultacja: Andrzej Piotrowski, Optometrysta, Dyrektor dS. szkoleń w Vision Express

Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe (montaż)

 

Czytaj też na Logo24:

pielęgnacja dla mężczyzn

Oko na miarę - laserowa operacja oczu

Nie każdy jednak okularnik (z przymusu, nie wyboru) akceptuje okulary. Nie wszystkich też przekonują soczewki. Rozwiązanie jest wówczas w zasadzie tylko jedno: operacyjna korekcja wzroku.

Czas na przegląd stanu zdrowia

Czas na przegląd stanu zdrowia

Pora zerwać ze stereotypem twardziela, który do lekarza idzie dopiero wtedy, gdy poważnie na coś zachoruje. Może właśnie omijanie badań profilaktycznych jest przyczyną tego, że mężczyźni żyją krócej od kobiet.

Uśmiech high definition

Mylisz się, jeśli myślisz, że dobrze dbasz o swoje zęby, bo szczotkujesz je dwa razy dziennie przez trzy minuty. Poprawna pielęgnacja jamy ustnej to również nitkowanie, płukanie i dokładne czyszczenie języka.

Zimowe odżywianie skóry

Zimą na naszą cerę wpływają przede wszystkim gwałtowne zmiany warunków. Na zewnątrz temperatura powietrza jest bardzo niska, tymczasem w intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach jest po prostu ciepło