?Social jet lag? - oczywiste skojarzenie z wyrażeniem jet lag, czyli rozregulowaniem organizmu przy zmianie strefy czasowej po locie samolotem - to nowe pojęcie. Oznacza, że twój zegar biologiczny pracuje w zupełnie innym tempie niż musisz pracować ty. Dom, praca, odebrać dziecko, zakupy, dom, sen, praca, i tak w koło Macieju. A organizm mówi: stop.

Poranna pobudka? Trudno cię wołami wyciągnąć z łóżka. Kupujesz więc coraz większe i głośniejsze budziki, a w weekend, zamiast cieszyć się życiem - odsypiasz.

Konsekwencje mogą być poważne. "Time" powołuje się na badania dr Tilla Roenneberga z uniwersytetu monachijskiego nad 65 tysiącami dorosłych osób, które spały mało i nieregularnie w ciągu tygodnia, za to długo spały w weekendy. Okazało się, że im większa różnica pomiędzy godzinami snu, tym większa skłonność do tycia! W skrajnych przypadkach - nawet trzykrotnie większa.

Mało śpisz? Będziesz gruby. Osoby, które śpią nieregularnie mają większe skłonności do jedzenia niezdrowych rzeczy, a także sięgania po używki. Niezbyt chętnie biorą się też za ćwiczenia, dieta, ćwiczenia

Czemu tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że regularnie niedosypiający ludzie jedzą nie wtedy, kiedy powinni. Jedzą mniej zdrowe rzeczy, bo są łatwiejsze do ugotowania, lub po prostu do zamówienia przez telefon. A poza tym nie chce im się ćwiczyć, natomiast chętniej sięgają po alkohol, kawę i papierosy. Poza tym nieregularny sen powoduje spowolnienie metabolizmu podczas odpoczynku. I wszystko jasne.

Jak można temu zapobiec? Trzeba starać się spać 7-9 godzin na dobę. I starać się wstawać i kłaść się spać o w miarę podobnych porach.

 

Zobacz też na Logo24:

10 aplikacji do biegania i na rower

10 aplikacji do biegania i na rower, aplikacja, android, bieganie, apple, rowery

Bajery na rowery. Super gadżety!

Trójkołowiec Gekko, rowery

Papieskie perfumy

The Pope's Cologne - perfumy według receptury prywatnej wody kolońskiej Piusa IX, perfumy

Męskie fryzury: 9 modnych trendów

Fryzury: Jean Louis David, fryzury, włosy, styl