Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Exeter.

Przeprowadzili kilka eksperymentów. Jeden z nich wyglądał następująco: badani spekulowali w grze. Wygrana była wypłacana w prawdziwej gotówce. Część z nich dostała polecenie powstrzymywania się od wykonywania ruchu po pojawieniu się określonego sygnału. Pozostali mieli w tym momencie przyciskać dodatkowy klawisz.

Stwierdzono, że gracze powstrzymujący się od ruchu podejmowali o 10 do 15% mniej ryzykownych decyzji.

Podobny eksperyment przeprowadzono na 2 godziny przed grą spekulacyjną: badani również powstrzymywali się od wykonywania prostego ruchu. Okazało się, że ćwiczenie w nicnierobieniu przed grą ma taki sam, jak w poprzednim doświadczeniu, wpływ na podejmowanie ryzyka w grze.

Mimo że kontrolowanie impulsu podejmowania ryzykownych decyzji może wydawać się niezwiązane z hamowaniem ruchów fizycznych, badania coraz częściej stwierdzają, że mózg przetwarza obie te sytuacje w podobny sposób. Oznacza to, że ćwicząc jedną z tych umiejętności (nicnierobienie) udoskonalamy drugą (powstrzymywanie się od pokusy).

Opisane eksperymenty zaowocowały następnymi.

Na przykład, przeprowadzono badania na grupie duńskich studentów spożywających duże ilości piwa. W tym eksperymencie prosty trening polegający na powstrzymywaniu się od naciskania klawisza, gdy na ekranie pojawiał się obraz związany z piwem pomógł zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu o prawie 30%.

Natomiast w badaniu nadużywających marihuany, naukowcy stwierdzili, że ci, którzy byli bardziej skłonni do przyciągania joysticka do siebie, gdy na ekranie pojawiał się obraz ziela - co powiększało ilustrację i "zbliżało" narkotyk - byli bardziej skłonni do zwiększenia dawek w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z tymi, którzy odpychali joystick od siebie.

Od razu uprzedzamy: nie wiemy, czy były jakieś eksperymenty z seksoholikami.

Źródło: Time Healthland

 

 

Zobacz też na Logo24:

Panowie, czas na depilację

Panowie, czas na depilację, depilacja, pielęgnacja, pot

Skuteczne (i zdrowe) odchudzanie

Skuteczne (i zdrowe) odchudzanie, dieta, dbaj o siebie

Szczepionka dla palaczy