Za okrągły brzuch u piwoszy nie należy winić tylko samego piwa. Chociaż sam alkohol też jest kaloryczny (1 gram zawiera 7 kcal), tak naprawdę prawdziwym złem są nieodzowne przy jego spożywaniu przekąski oraz brak ruchu. Nie oszukuj się, gdy zaraz po przyjściu z pracy do domu masz w zwyczaju otwierać pierwsze piwko, raczej rzadko starcza ci chęci na wieczorne bieganie lub na małą sesję na rowerze treningowym. Nie u wszystkich amatorów złotego trunku brzuch rośnie jednak z tą samą intensywnością.

 

- Za odkładanie się tłuszczu w konkretnej części ciała odpowiada typ sylwetki danej osoby - wyjaśnia Marta Wysocka, dyplomowany dietetyk z poradni Yáns?. - Można wyróżnić dwa typy sylwetek występujących wśród ludzi: gynoidalny (potocznie zwany gruszką) oraz androidalny (inaczej jabłko). Ten pierwszy jest charakterystyczny dla kobiet, natomiast drugi dla mężczyzn - dodaje.

 

Na nasze nieszczęście, właśnie typ androidalny cechuje się zwiększonym odkładaniem tłuszczu w części brzusznej ciała. Jest to tak zwana tkanka tłuszczowa trzewna (wisceralna), która stanowi u mężczyzn 20 proc. odkładanego w organizmie tłuszczu, podczas gdy u kobiet to jedynie 5-8 proc. Tkanka tłuszczowa jest ogólnie aktywna metabolicznie, a odkładająca się dookoła narządów wewnętrznych tkanka trzewna jest aktywna w sposób szczególny. Jakie to ma znaczenie dla zdrowia? 

 

- Nadmiar tkanki wisceralnej (trzewnej) może się przyczynić do rozwoju wielu zaburzeń w organizmie - mówi Marta Wysocka. - Wydziela ona w dużych ilościach wolne kwasy tłuszczowe (WKT), hormony i adipokiny. Kwasy WKT przyczyniają się do obciążenia wątroby, która zaczyna produkować triacyloglicerole oraz adiponektynę-B. Te z kolei powodują odkładanie się blaszki miażdżycowej - wyjaśnia.

 

Dodatkowo pod wpływem WKT trzustka zaczyna produkować w dużych ilościach insulinę, co prowadzi do mocnego zużycia się tego narządu i rozwoju cukrzycy typu drugiego. 

 

- Na osłabienie reakcji organizmu na insulinę i powstawanie blaszki miażdżycowej u osób z ?mięśniem piwnym? wpływa także podwyższone stężenie wcześniej już przeze mnie wspomnianych adipokin - wskazuje Marta Wysocka. - Stymulują one także reakcje zapalne w organizmie oraz wzrost krzepliwości krwi. Ma to negatywny wpływ na pracę mięśnia sercowego oraz funkcjonowanie układu krążenia - dodaje.

 

Jak można najskuteczniej pozbyć się ?mięśnia piwnego?? - Należy zastosowań dietę odchudzającą, charakteryzującą się lekkim deficytem energetycznym. Radzę jeść produkty bogate w węglowodany złożone oraz te bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne, masło czy margaryna - red.). Ważna jest też aktywność fizyczna, która wspomoże spalanie tłuszczu oraz przyczyni się do obniżenia insulinooporności - radzi dietetyk z Yáns?.