Ile to kosztuje? Wybielanie nakładkowe 1200 zł (nakładki + żel wybielający + wizyty) wybielanie gabinetowe 1600 zł (plus 40 zł pasta bez fluoru do stosowania po zabiegu).

Pokazywanie uzębienia jest jednym z najczytelniejszych sygnałów wysyłanych przez drapieżniki i ssaki naczelne, które chcą zademonstrować przeciwnikowi wściekłość, siłę i gotowość do walki o terytorium, pożywienie, samicę.

W państwach, w których ludzie od dawna żyją, we współczesnej odmianie dżungli, kult - bo tak trzeba to nazwać - zdrowego, ładnego uzębienia, eksponowanego przy każdej okazji, jest dalekim, atawistycznym echem tych odruchów. Silna konkurencja, stres z tym związany, adrenalina - wszystko to pobudza rejony w mózgu, mówiąc w wielkim skrócie - zwierzęce.

Człowiek pozostaje jednak człowiekiem, więc sygnały te przetwarza na swój własny, ucywilizowany sposób. Szczerzenie kłów zostało sprowadzone do prezentacji zadbanego uzębienia, które stało się atrybutem siły. To jest jak powiedzenie konkurentowi: zobacz, stać mnie na doskonałość, jestem zdrowy, silny, wykształcony, rozszarpię bez trudu każdego, kto wejdzie na mój teren. Choć może się to wydawać nieco dziwaczne, niektórzy uczą się mówić i uśmiechać tak, żeby w trakcie tych czynności widać było jak najwięcej zębów, i fotografują się z ustami tak odciągniętymi, żeby na temat stanu ich uzębienia nie było żadnych wątpliwości.

Pierwsze kontakty, w czasie których następuje nieświadoma rejestracja najróżniejszych cech partnera, obejmują też stan jego uzębienia. Zwierzęca część kobiecego mózgu chce wiedzieć, czy wydać sygnał pobudzający do seksu, a wydaje go chętniej, gdy zarejestruje więcej sprzyjających cech. Stan uzębienia sygnalizuje, czy ewentualny partner dobrze rokuje jako obrońca terytorium i karmiciel stada, czy będzie w stanie wygrać walkę, czy da radę rozszarpać ofiarę. Dodatkowo jest to rejestrowane jako jeden z kilku szczegółów podświadomie wpływających na ocenę zdrowia.

Współczesny mózg kobiecy przerabia to na myśl typu: jak miło, że o siebie dba, jest taki ładny! Kobieta przysłaniająca lekko usta dłonią w czasie rozmowy z mężczyzną - flirtuje i namyśla się nad następnym krokiem. Podobny gest u mężczyzny odbierany jest jako sygnał niepewności, zakłopotania, niechęci do kontaktu.

I w końcu to, co najważniejsze - uśmiech. Ułatwia kontakty i prywatne, i służbowe, pomaga szybciej nawiązać znajomość, jest sygnałem porozumienia i wspólnoty. Ale musi być szczery. Uśmiechy nie odzwierciedlające pozytywnych emocji nie wywołują reakcji. Spontaniczny i szczery uśmiech podciąga policzki i brwi do góry, marszczy kąciki oczu, usta mogą być rozchylone lekko, ale za to na całej szerokości szczęki. Niestety, to właśnie podczas tych najbardziej pożądanych, umilających i ułatwiających życie prawdziwych uśmiechów najczęściej widać stan uzębienia.

CZY WYBIELANIE BOLI? SPRAWDZAMY

Jarek, 40 lat: - Ale żóóółte - drwiły dzieci. - Zrób coś z tym, wyglądają jak u palacza z 30-letnim stażem - wierciła dziurę żona.

Gdy wreszcie uległem i wylądowałem na fotelu w klinice Periodent, usłyszałem od pani stomatolog... "Ma pan zęby Polaka, koloru lodówki nie osiągniemy, ale będzie dużo lepiej".

Grzecznie otworzyłem buzię, by zmieścił się tam "poszerzacz uśmiechu". Dzięki temu żółte zęby Polaka były gotowe na przyjęcie cudownej substancji, która miała odmienić moje życie. Jak smakuje, nie wiem - pierwsze przykazanie brzmi: nie dotykaj językiem, bo będzie bolało.

Każdy posmarowany ząb naświetlany jest przez pół minuty laserem. - Boli? - pyta z troską pani higienistka. Możesz tylko skinąć na "tak" lub "nie", bo poszerzacz uśmiechu robi z ciebie niemowę. I tak przez ponad godzinę, bo są aż cztery serie smarowania i naświetlania. - Boli - dopytuje pani higienistka. Kilka razy poczułem tylko ciepło lasera, ale są tacy, którzy mają mniej szczęścia. Wtedy lepiej przerwać zabieg i dokończyć np. za tydzień. Są jednak i tacy desperaci, którzy dla śnieżnej bieli każą znieczulić się zastrzykami.

Ja po czterech seriach czułem się zadziwiająco dobrze. Nie cierpiałem też zbytnio na nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, która niektórym może dokuczać nawet kilka dni. A "biała dieta", której trzeba przestrzegać co najmniej 48 godzin, to najmniej uciążliwy problem (co to za wyrzeczenie zamienić czerwone wino na białe). - Ale biaaałe - nie, tego od dzieci nie usłyszałem, choć szczerzyłem się do nich jak nigdy. Kumple też niczego nie zauważyli, ale przecież faceci nie znają się na kolorach. Żona była zachwycona.

ZDANIEM EKSPERTA:

Monika Stachowicz / PeriodentMonika Stachowicz, fot. Gordana Sermek

Lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie Periodent.com.pl:

- Współczesna stomatologia estetyczna oferuje kilka metod przywrócenia bielszego koloru zębów. Przed przystąpieniem do zabiegu zęby należy wyleczyć (uzupełnić ubytki) oraz ocenić stan dziąseł i wykonać higienizację (piaskowanie i scalling). Usunięcie osadów i pozbycie się kamienia daje wyraźne rozjaśnienie uśmiechu, jednak spektakularne efekty można osiągnąć, decydując się na jedną z metod wybielania: tzw. gabinetową aktywowaną światłem albo nakładkową.

Wybielanie nakładkowe to metoda domowa, ale konieczna jest wizyta u dentysty w celu wykonania odcisków do przygotowania nakładek na zęby i doboru mocy żelu wybielającego. Nakładki z preparatem nosi się kilka godzin w ciągu dnia lub, ze słabszym żelem, w nocy, przez dwa tygodnie. Metoda jest bezpieczna i bardzo skuteczna (wybiela o 5-6 tonów według skali VITA). Wybielanie gabinetowe ma jedną zasadniczą przewagę nad domowym - trwa zaledwie godzinę. Stomatolog zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem, a na zęby nakładany jest żel z substancją aktywną.

Dodatkowo na zęby kieruje się specjalnie spolaryzowane światło lampy lub lasera, które aktywuje proces wybielania. Jeżeli pacjent ma wrażliwe zęby, można je znieczulić, tak jak do borowania. Na koniec zalecany jest zabieg fluoryzacji, żeby wzmocnić zęby, lub terapia laserem biostymulacyjnym, który wspomaga procesy regeneracyjne.

W wykazie gwarantowanych świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ wybielania nie znajdziesz, ale raz w roku przysługuje ci usunięcie kamienia w obrębie całego uzębienia.

PASTY WYBIELAJĄCE (ZAJRZYJ DO GALERII)

Warto regularnie odkamieniać i usuwać osad w gabinecie, a na co dzień stosować pasty, które skuteczniej niż inne pozwalają utrzymać zęby w czystości. Warto również wiedzieć, że realnie wybielają jedynie pasty zawierające nadtlenek wodoru albo nadtlenek karbamidu. Pozostałe, nawet jeśli mają w nazwie "whitening", nie wybielają, ale oczyszczają zęby z osadów, działając przez ścieranie. Czasem to wystarczy, by mieć zdrowy, piękny uśmiech.

WARTO WIEDZIEĆ

Istotnym parametrem past jest współczynnik ścieralności dla szkliwa oznaczany symbolem RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Optymalne RDA dla past do codziennego użytku to 30-70. Wyjątek stanowią pasty dla palaczy, które charakteryzują się wysoką ścieralnością, RDA powyżej 100 (Smokers, Clinomyn). Do zębów nadwrażliwych poleca się pasty, których RDA nie przekracza 40 (Sensodyne - RDA 38, Elmex Sensitive Plus - RDA 30).

Past z wysokim RDA (od 70 do 150) nie powinniśmy stosować częsciej niż dwa razy w tygodniu, bo moga powodować nadmierne wycieranie szkliwa (Colgate Advanced Whitening, Colgate MaxWhite, Sensodyne Whitening). Pasty tego typu są niewskazane u osób z odsłoniętymi szyjkami zębów (część zęba niepokryta szkliwem).

Informacja o wartości RDA powinna znajdować się na etykiecie, jednak kiedy RDA rośnie powyżej 100, to producenci zwykle nie zamieszczają takich informacji na opakowaniu. Lepiej wtedy zrezygnować z zakupu pasty.