Po raz kolejny jako lokalizacja wybrana została baza BO Sport na kempingu Chałupy 3, gdzie odpowiednia infrastruktura pozwoliła na rozegranie wszystkich konkurencji na jednym akwenie.

Duża frekwencja i dobre warunki pogodowe w sobotę umożliwiły szybkie rozpoczęcie zawodów. Pierwsi w wodzie pojawili się zawodnicy Freestyle. Rozegrano pierwsze dwie rundy kategorii Open, jeden pojedynek kobiet i dwa pojedynki młodzików. Słabnący wiatr nie pozwolił niestety na wyłonienie zwycięzców, w związku z czym dalsza część zawodów została przeniesiona na niedzielę.

Równolegle z zawodami freestyle, ruszyły zawody Kite Twintip Race. Udało się rozegrać trzy wyścigi, które zdominował Tomek Janiak, wygrywając każdy z nich. Drugie miejsce zajął jego kolega z reprezentacji Polski - Maks Żakowski. Na dalszych pozycjach znaleźli się odpowiednio Tomasz Glazik, Grzegorz Łopusiewicz i Andrzej Fal.

Stały wiatr o sile 10-14 węzłów pozwolił na rozegranie dwóch konkurencji windsurfingowych. Zarówno w Formule Windsurfing i w Slalomie rozegrano cztery wyścigi. Po pierwszym dniu zawodów w obydwu kategoriach prowadził Hubert Mokrzycki. Windsurferzy mogą zaliczyć sobotę do bardzo udanych, spędzając cały dzień na regatach.

Niestety w niedzielę, mimo obiecującej prognozy pogody, zabrakło wiatru i nie udało się rozegrać konkurencji Freestyle'owych. Zawodników przywitało piękne słońce i totalna flauta, w związku z czym komisja sędziowska postanowiła zakończyć imprezę. Pierwsza edycja Japa Cup potwierdziła, że jednoczesne rozegranie konkurencji kitesurfingowych i windsurfingowych jest możliwe. Entuzjastyczne podejście zawodników reprezentujących obydwie dyscypliny pozwala sądzić, że ten event wpisze się na stałe w coroczny terminarz pucharu Polski.

Sponsorami całego cyklu zawodów są marki: North Kiteboarding i Ion oraz Aztorin, Ford Kite Cup, GoPro, a energii zawodnikom doda jak co roku Red Bull.

Kalendarz kolejnych zawodów z cyklu Pucharu Polski i Mistrzostw Polski 2016:

22-23 lipca - Rewa Aztorin Kite Challenge
11-15 sierpnia - Jastarnia Ford Kite Festival

Serdecznie zapraszamy!