Po wypożyczalni samochodów spodziewaj się dobrego, tzn. sprawnego auta, podstawionego na czas w umówionym miejscu, ceny - wynegocjowanej, bez ukrytych kosztów dodatkowych. Doradzimy ci, co trzeba zrobić, żeby tak było.

 

Wypożyczanie przed wyjazdem

 

Jeśli kwestie wypożyczenia auta chcesz mieć z głowy przed wyjazdem, masz kilka możliwości. Możesz załatwić to w niektórych biurach podróży, np. TUI, de Facto, Neckermann, Twoje Podróże czy Ecco Holiday, wykupując np. wycieczkę Fly & Drive. W pakiecie znajduje się przelot do kraju docelowego, wypożyczenie samochodu oraz rezerwacja hoteli na trasie przejazdu.

Jadąc w taką podróż np. z Neckermannem, na lotnisku szukasz rezydenta Neckermanna (trzyma tabliczkę z nazwą biura). Prowadzi cię do samochodu i przekazuje w ręce przedstawiciela wypożyczalni samochodów. U niego dopełniasz wszelkich formalności - uiszczasz kaucję, opłacasz ubezpieczenia. Niezbędna jest karta kredytowa (z wypukłym drukiem).

Możesz też zarezerwować samochód sam, w najbliższym biurze międzynarodowych wypożyczalni. Taka usługa jest bezpłatna. Ale najłatwiej zrobić to, nie ruszając się z domu - przez ich strony internetowe. Z reguły na stronach głównych znajdują się oferty specjalne, najlepsze promocje, rabaty i okazyjne oferty. Największe wypożyczalnie to: AVIS (www.avis.pl), Europcar (www.europcar.pl), Hertz (www.hertz.pl) i Budget (www.budget.pl). Samo rezerwowanie jest bardzo proste: wypełniasz rubryka po rubryce internetowe formularze, klikasz i już. W formularzu rezerwacji zaznaczasz rodzaj karty kredytowej oraz jej numer. Na lotnisku przy odbiorze auta blokowana jest na karcie kaucja za samochód. To z tych pieniędzy biuro ściągnie równowartość ewentualnych uszkodzeń. Jednak samą zapłatę za wynajem uiszczasz dopiero przy zwrocie samochodu.

Jeśli chcemy, by samochód czekał nie na lotnisku czy dworcu, gdzie firma ma przedstawicielstwo, tylko we wskazanym miejscu, to robiąc rezerwację w internecie, korzystasz z opcji ?Na zapytanie". Wówczas samochód podstawiany jest pod konkretny adres. Czasem zdarza się, że zamiast wybranego samochodu czeka auto o klasę wyższe.

W takim wypadku cena za wynajem, jeśli była ustalona wcześniej, z reguły nie zmienia się. Ale lepiej się upewnić.

 

Wypożyczanie na miejscu

 

Jeśli nie zrobiłeś rezerwacji auta przed wyjazdem, bez trudu załatwisz to na miejscu. Wypożyczalnie są obecne na każdym międzynarodowym lotnisku, dworcu i w hotelach. Czasem warto jednak poszukać małych lokalnych wypożyczalni niedaleko od twojego hotelu czy pensjonatu. Nie musisz wówczas dopłacać za usługę podstawiania auta pod wskazany adres. Małe wypożyczalnie mają również niższe ceny.

 

Ile to kosztuje

 

Zależy od: klasy auta i czasu, na jaki się je wypożycza oraz rodzaju ubezpieczenia. W dużej firmie można trafić na promocję, w małej można się potargować. Uważaj jednak - zbyt niska cena wypożyczenia samochodu może oznaczać, że dostaniesz go bez ubezpieczenia. Nie ryzykuj. Jeśli z autem coś się stanie, wszystkie koszty obciążą ciebie.

Zanim odjedziesz, przy przedstawicielu firmy obejrzyj dokładnie pojazd - zwróć uwagę, czy nie ma żadnych uszkodzeń, wgnieceń, czy wyposażenie jest w komplecie. Jeśli zauważysz jakąkolwiek usterkę, zwróć się do pracowników biura. Wówczas te usterki zanotują w papierach wozu. Jeśli wyjedziesz bez ich zgłoszenia, przy odbiorze pracownicy biura mogą wystawić ci rachunek za te straty.

 

Koszty dodatkowe

 

Podstawienie samochodu pod wskazany adres kosztuje od kilkunastu do nawet 100 euro! A czasem to jeszcze nie koniec. Niektóre firmy obciążą cię dodatkowymi kosztami, jeśli się spóźnisz z odebraniem auta, bo twój samolot się spóźnił. Na przykład, jeśli na lotnisku Charlesa de Gaule'a w Paryżu samochód z firmy Avis będzie czekał na ciebie już po urzędowych godzinach pracy biura, czyli między 24 a 6, to za pierwszą godzinę dopłacisz 17,94 euro, powyżej dwóch godzin - aż 53,82 euro!

W wypożyczonym samochodzie za kierownicą ma prawo siedzieć tylko osoba, na którą auto jest wypożyczone. Jeśli chcesz mieć zmiennika, za drugiego kierowcę należy wnieść dodatkową opłatę - zazwyczaj nie przekracza ona 100 euro.

 

Ubezpieczenia

 

Koszty podstawowych ubezpieczeń: CDW i TP, a czasem jeszcze dodatkowo PAI (patrz ramka) są w cenie wynajmu samochodów z dużych wypożyczalni. Znacznie zmniejszają one odpowiedzialność za szkody, ale, niestety, tylko do określonej kwoty, która zależy od kraju oraz wypożyczanego samochodu i jest wpisana w umowie. Jeśli chcesz być w 100 proc. zwolniony od wszelkiej odpowiedzialności, musisz dokupić tzw. wersję Super

Na przykład w Hiszpanii wynajmując samochód w Avisie z ubezpieczeniem typu CDW i TP, jesteś zwolniony od odpowiedzialności za straty do 619,04 euro, natomiast w Hertzu za CDW i TP przy dwutygodniowym wypożyczeniu zapłacisz w sumie 118 euro, co zwalnia od odpowiedzialności za straty do 660 euro. Natomiast za 120 euro można dokupić PAI. Dodatkowo jest możliwość dokupienia za 235 euro SCDW i TP. Należy jednak pamiętać, że dostępne jest ono jedynie dla osób powyżej 25. roku życia i nie obejmuje przypadków takich, jak: zniszczenie lub zagubienie kluczyków, uszkodzeń spowodowanych dolaniem złego paliwa. W innych przypadkach, nawet jeśli samochód rozpadnie się na kawałki, nikt nie pociągnie cię do odpowiedzialności finansowej.

 

Karty kredytowe

 

Przy samym przekazywaniu samochodu formalności jest już niewiele. Przede wszystkim należy okazać kartę kredytową. Czasem, przy lepszych modelach samochodów, wymagane są dwie karty kredytowe. Na karcie blokowana jest kaucja.

Jeśli np. wypożyczasz samochód z grupy ?C" na 2 tygodnie, to kaucja zabezpieczająca wyniesie (w przeliczeniu) mniej więcej 3-4 tys. zł.

W dużych renomowanych wypożyczalniach nie ma możliwości wynajęcia samochodu bez zabezpieczenia kartą kredytową. Na-leży okazać również prawo jazdy (ważne w kraju, w którym wypożyczasz samochód) oraz paszport. Na szczęście na terenie Unii Europejskiej wszystkie polskie prawa jazdy są uznawane.

 

Prawo jazdy

 

Na ogół wymaga się, aby ważne było przynajmniej od roku, a kierowca nie powinien mieć mniej niż 21 lat. Wiele biur dolicza również tzw. young driver fee. Jest to dodatkowa dzienna dopłata za wynajem dla kierowców poniżej 25. roku życia, np. we Francji młody klient Avisu będzie musiał dopłacić 22,50 euro dziennie. Spotkać można również ograniczenie wiekowe na bardziej luksusowe modele samochodów. Czasem jest to 25, 28, a nawet 30 lat.

 

Dodatkowe akcesoria

 

Do samochodu można zamówić dodatkowe wyposażenie. W ofercie zawsze znajduje się fotelik dla dziecka. Z innymi akcesoriami rozmaicie bywa - na przykład we Włoszech na pewno można zamówić bagażniki na narty, łańcuchy na koła. Za takie dodatkowe gadżety płaci się różnie - wszystko zależy od kraju i od firmy.

Czasem za dodatkowe wyposażenie płaci się za każdy dzień, czasem jest to jednorazowa, stała opłata. Na przykład w sieci Budget za fotelik dla dziecka zapłacisz jednorazowo 40,43 euro bez względu na liczbę dni, a w Avisie - 6,33 euro za dobę.

 

Telefon alarmowy

 

Przed wyruszeniem w drogę należy zapoznać się z papierami, które na odchodnym przekazał agent z wypożyczalni. Na jednej z kartek znajduje się numer telefonu do biura, z którego wypożyczasz samochód. Wykręcasz go w razie wypadku, kradzieży czy uszkodzenia samochodu i to zanim wezwiesz policję. Wówczas pracownicy powiedzą, co należy zrobić, i w razie potrzeby sami wkroczą do akcji.

 

Przekraczanie granic

 

Warto również zapoznać się z ograniczeniami dotyczącymi przekraczania granicy. Zazwyczaj biura nie robią problemów z podróżami po krajach dawnej unii europejskiej. Musisz się również przygotować na to, że biura raczej nie zezwalają na przejazdy promami. Nawet, jeśli nie pokonujesz przy tym żadnych granic.

 

Oddajesz - zatankuj

 

Warto dowiedzieć się, czy jest możliwość odstawienia samochodu w innej filii wypożyczalni - na terenie kraju, w którym wypożyczałeś auto albo nawet poza jego granicami. Z reguły można. Jeśli zamierzasz oddać samochód do innego biura, ale w obrębie tego samego miasta, dopłatę nalicza się od kilometrów dzielących obydwa miejsca. Więcej zapłacisz, jeśli chcesz oddać samochód w innym kraju - dopłata może wynieść nawet 1000 euro.

Oddaje się samochód zatankowany. W przeciwnym razie za brakującą benzynę zapłacisz z własnej kieszeni (często również opłatę manipulacyjną). I to dość słono. Na przykład w Hiszpanii klient Hertza będzie musiał za każdy brakujący litr zapłacić 11,6 euro!

 

tekst | Dorota Chojnowska

 

Ubezpieczenia

 

CDW (Collision Damage Waiver)  - od uszkodzenia samochodu

TP (Theft Protection) - od kradzieży

PAI (Personal Accident Insurance) - ubezpiecza wszystkie osoby podróżujące samochodem od skutków wypadku, do określonej kwoty

Super CDW (SCDW) - redukuje odpowiedzialność klienta do minimum. Ubezpieczenie to jest do nabycia w chwili wynajmu samochodu

Super PAI (SPAI) - ubezpieczenie dodatkowe do kwoty wyższej niż PAI

Super TPW (STPW) - redukuje lub znosi całkowicie udział własny w przypadku kradzieży samochodu lub jego części

WUG - ubezpieczenie obejmuje koła, podwozie i szyby. Przeważnie jest wliczone w koszt ubezpieczenia podstawowego

VRF - opłata rejestracyjna

 

Prydatne adresy

www.budget.pl - wynajem samochodów; gigantyczna liczba punktów obsługi klienta prawie na całym świecie, także w Polsce.

www.ebookers.com - strona z licznymi promocjami. Za jej pośrednictwem można zarezerwować nie tylko pojazd, ale również lot czy hotel w wielu państwach europejskich.

www.avis.pl - zalety: ogromny wybór miejsc, w których możesz wypożyczyć auto (nawet na Sri Lance!) oraz pełna gama samochodów (nawet limuzyny).

www.economycarhire.com - auta na terenie Portugalii, Włoch i Hiszpanii (również Baleary, Wyspy Kanaryjskie, Sardynia, Sycylia, Madera). Korzystając z tej strony, zapłacisz 5% mniej, niż gdybyś wypożyczał na miejscu. Firma ma ponad 200 biur w wymienionych krajach.