1. Calvin Klein - minimalista i mistrz koloru, ale także prowokator. Jego styl jest oszczędny, prosty i pozbawiony szczegółów, zaś reklamy zwykle przesiąknięte erotyzmem.

 

Adres: 654 Madison Avenue

 

 


 

 

 

2. Marc Jacobs - ubrania i akcesoria można kupić w domach towarowych, ale też w ich własnych butikach. Ten na Bleecker Street - wręcz kultowy. Jacobs ma talent do wynajdywania i tworzenia miejsc, które potem stają się enklawą "snobistycznych" butików.

 

Ceny od 400 dol.

Adres: 403 Bleecker St

 


 

 

3. Brooks Brothers - od 1818 r. ubiera politycznych przywódców i hollywoodzkie legendy. Ubrania tej firmy nosił Andy Warhol, a na inauguracyjnej ceremonii prezydent Barack Obama miał jej płaszcz kaszmirowy i szal.

 

Ceny: marynarka 798 dol., frak 1600.

Adres: 346 Madison Avenue

 

 

 


 

 

4. Abercrombie & Fitch - ubrania sportowo-lifestyle'owe, dostępne jedynie w firmowych sklepach. Robienie zakupów w AC&F to prawdziwa przygoda - w butiku panuje półmrok, obsługa wygląda jak na wybiegach, gra głośna muzyka.

 

Cena: 80 dol.

Adres: 720 5th Avenue

 


 

  

 

5. Gap i Banana Republic - dwie siostrzane firmy. Odzież sportowa, ciekawe wzornictwo, krótkie i długie serie, częste wyprzedaże i obniżki.

 

Ceny: koszulka 35 dol., T-shirt 30.

Adres: Gap 5a: 8th & Broadway

Banana Republic 5b: 107 E 42nd St.

 


 

 

6. Club Monaco - znakiem firmowym jest czarno-biała kolorystyka. Najprostsze ubrania w wyrafinowanym stylu. Noszą je Orlando Bloom i Ashton Kutcher.

 

Ceny: spodnie 120 dol., sweter 89, koszula 89.

Adres: 160 5th Avenue

 

 


 

7. Armani Exchange - kolekcje na rynek amerykański są fantastyczne. W Europie marka jest dostępna jedynie w Wielkiej Brytanii. W ofercie ubrania i dodatki.

 

Cena: 140 dol.

Adres: 645 5th Avenue

 

 


 

  

8. Kenneth Cole - mówi się, że każdy nowojorczyk ma na sobie "coś" od Kennetha Cole'a. Najlepiej kupić buty lub coś z akcesoriów - pasek, portfel, torbę.

 

Cena: 150 dol.

Adres: Rockefeller Center, 610 5th Avenue

 


 

 

9. Barneys New York - dla superklimatu i poczucia nowojorskiego luksusu. W tym domu towarowym można spotkać gwiazdy, dla których ubrania wybierają asystenci i projektanci. Znajdziemy tu ciuchy i buty, jakich nie ma nigdzie indziej w NYC.

 

Ceny dość wysokie, ale za to przyjemność kupowania i oglądania - niesamowita.

Adres: 660 Madison Avenue

 

 


 

10. B&H - słynny sklep ze sprzętem fotograficznym (oraz elektroniką, iPodami itp. ).

 

Na bhphotovideo są ceny: możesz sprawdzić, czy chcesz się tam wybrać.

Adres: 420 9th Avenue

 

 


 

 

11. Macy's Herald Square - ten jest największy, ma superceny. Uwaga - dla obcokrajowców są zniżki - 11 proc. Trzeba iść z paszportem do tzw. Visitors' Center (na półpiętrze), tam dostaniecie "kupon" ważny przez miesiąc - wszystko, co kupicie w Macy's (poza kosmetykami i sprzętem elektronicznym), będzie objęte tą zniżką. Sumuje się z innymi promocjami, które są aktualnie w danym sklepie.

 

Adres: 151 W 34th Street

 


 

 

12. Woodbury Common - jednodniowa wycieczka do największego outletu na świecie. Jedzie się autobusem z Port Authority (około godziny).

 

Ceny bardzo fajne - tam można zrobić naprawdę wielkie zakupy: zegarki, biżuteria, buty, ubrania (Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Ralph Lauren, DKNY, Gap). A dla dziewczyny supertorby - Coach, Furla, Klein.

 

  

 

 

Adres: 498 Red Apple Court, Central Valley

 


 

 

13. Century 21 - ekstraoutlet. Lekki chaos i kolejki do przymierzalni, ale ceny to rekompensują. Warto tu kupić buty - sportowe, casual, wieczorowe; skarpetki, bieliznę, plecaki, ręczniki, torby podróżne, krawaty, piżamy, T-shirty. Można trafić niezły płaszcz, kurtkę i czasem coś eleganckiego.

 

Adres: 22 Cortlandt Street

 


 

 

Warto też przywieźć

 

  

Babeczkę z Magnolia Bakery - bardzo znane wśród nowojorczyków i gwiazd. Chodziły tam też bohaterki serialu "Seks w wielkim mieście".

 

Ceny od 3 dol.

Adres: 401 Bleecker Street

     
      

Bourbon

Amerykańska whiskey produkowana z kukurydzy i innych zbóż. Nazwa pochodzi od hrabstwa Bourbon w Kentucky. Godne uwagi: The Pappy Van Winkle 20 Years Old; George T. Stagg 15 Years Old Kentucky Straight; Rock Hill Farms Single Cask Bourbon.

 

Ceny od 30 dol. 

 

 

Czytaj również  na Logo24:

 

   
   
   
   
   

Tekst: Dorota Sekulska

 

Zdjęcia: Bulls, Shutterstock, CeeKay's Pix/flickr, Chor Ip/Flickr, Laughing Squid/Flickr, materiały promocyjne

Infografika: Wawrzyniec Święcicki