Chamonix

Chamonix

Tradycyjne miasto turystyczno-alpinistyczne pośród gór, ze świetną atmosferą, pięknymi widokami oraz możliwością jazdy pozatrasowej.

+ Mnóstwo bardzo trudnych terenów, zwłaszcza poza trasami

+ Niesamowita kolejka linowa do Aiguille du Midi na sławną Vallée Blanche

+ Miasto przesiąknięte alpejską tradycją

+ Łatwy dojazd samochodem, koleją lub samolotem - doskonałe miejsce na krótki pobyt, ale...

- Kilka odrębnych grup stoków - ekipy o mieszanych umiejętnościach będą musiały się podzielić

- Zła pogoda może powodować zamknięcie najlepszych tras

- Wciąż sporo starych wyciągów i kolejek w kluczowych punktach

- Mało dobrych restauracji górskich

Warto odwiedzić każdą ze stref. Praktycznie wszystkie stoki - z wyjątkiem Les Houches - znajdują się ponad granicą lasu. Narciarze narzekają na złe oznakowanie.

 

Dla zaawansowanych

Kolejka na Grands Montets gwarantuje przepiękne widoki z platformy obserwacyjnej nad górną stacją, jeżeli ma się siłę na wspinaczkę po 121 metalowych schodach. Nieratrakowane czarne trasy - Point de Vue i Pylones - są długie i emocjonujące.

 

Dla średnio zaawansowanych

Dla mniej pewnych narciarzy odpowiednia jest okolica Balme, powyżej Le Tour. Są też doskonałe, strome trasy, w dolnych partiach przez las, po północnej stronie Tete de Balme, obsługiwane przez szybkie 4-osobowe krzesełko. Niech was nie odstraszą inne trudniejsze strefy, które oprócz terenów dla ekspertów oferują też wybór niebieskich i czerwonych tras.

 

Dla początkujących

Po obu stronach Chamonix znajdują się ośle łączki, ale są niewielkie i nisko położone. Są oddzielone od innych sektorów stoków, więc przeniesienie się na dłuższe trasy jest trudne.

 

Rozrywka

Najatrakcyjniejszą restauracją jest Bergerie de Planpraz: drewniano-kamienny budynek z samoobsługą oraz obsługą kelnerską i z dobrym jedzeniem, choć bywa bardzo zatłoczony. Wiele barów wokół centrum Chamonix zapełnia się o zachodzie słońca, ale żaden tak jak bar wideo Choucas.

Wieczorem dużo się dzieje w The Pub ("przyjemna obsługa i brytyjskie oraz irlandzkie piwa") oraz Bar'd Up. No Escape to elegancki bar-restauracja. Razem z Privilege jest przeznaczony dla "wymagającej klienteli, która lubi spędzać czas po nartach w spokojniejszym tempie". Elevation 1904 ma podobny charakter, a Dérapage "jest mały, ale przytulny". Zaskakuje różnorodność nocnych klubów i dyskotek. Popularne są Choucas i Garage ("lap dancing"). W Cantina czasem można posłucha

 

Karnety Chamonix Le Pass         

Ceny w euro

 

Wiek

1 dzień

6 dni

poniżej 16

30

148

16 do 59

37

185

powyżej 60

30

148

poniżej 4; powyżej 70  

 0

0

 

Początkujący: brak

 

Uwagi

Obejmuje Brévent, Flégere, Balme, Grands Montets z wyjątkiem najwyższej kolejki wagonowej i czterech małych oślich łączek; zniżki dla rodzin.ć muzyki na żywo. W Bar Terrasse jest "rock na żywo" co noc oraz podają "dobre przekąski do godz. 22".

 

 

 

Zermatt

Zermatt

Magiczna mieszanina wszystkiego, czego można oczekiwać od narciarskiego ośrodka.

+ Spektakularna wysokogórska sceneria

+ Czarująca, stara wioska, na ogół wolna od ruchu

+ Najlepsze na świecie restauracje górskie

+ Nocne życie dla każdego, ale...

- Do głównych wyciągów trzeba podejść albo podjechać zatłoczonym autobusem lub taksówką

- To nie jest miejsce dla początkujących

- Jedne znajdroższych karnetów w Europie

Ze wszystkich stref z powrotem do wioski biegną nartostrady - jednak niektóre z nich są często nieczynne z powodu kiepskich warunków śniegowych.

 

Dla zaawansowanych

Są tu wspaniałe tereny poza trasą, ale mało znakowanych tras mogących być wyzwaniem dla zaawansowanych narciarzy. Kilka czarnych zjazdów nie zasługuje na taką klasyfikację.

 

Dla średnio zaawansowanych

Zermatt jest idealne dla żądnych przygód średnio zaawansowanych narciarzy. Wiele z niebieskich i czerwonych tras to raczej trudne zjazdy.

 

Dla początkujących

Istnieją o wiele lepsze ośrodki dla początkujących.

 

Rozrywka

Zermatt ma najlepsze na świecie restauracje górskie! Popularna Chez Vrony jest jedną z naszych ulubionych. Jeśli chodzi o rozrywki, można tu zakosztować zarówno wyszukanej, jak i nieformalnej zabawy, w obydwu przypadkach dobrze jest mieć spory zapas gotówki. Vernissage to doskonały bar, w którym wieczorem relaksujemy się przy drinku. Wyjątkowy, stylowy i nowoczesny, na górze ma salę kinową. W późniejszych godzinach gros atrakcji, od spokojnego, wygodnego baru (Papa Caesar's) przez tętniącą życiem dyskotekę (Broken), koncerty (Pink) do różnych restauracji oferuje hotel Post.

Inne atrakcje: lodowisko, saneczkarstwo, helikoptery, paralotniarstwo, wspinaczka, park przygody.

 

Karnety Zermatt             

Ceny w CHF

 

Wiek

1 dzień

6 dni

poniżej 16

35

173

16 do 19

60

294

20 do 64

70

346

powyżej 65

63

311

poniżej 9

0

0

 

Uwagi

Karnety półdniowe i jednorazowe, dostępne bilety na poszczególne wyciągi.

 

 

 

La Plagne

La Plagne

Wioski - od rustykalnych po futurystyczne - są rozrzucone na olbrzymich terenach, w większości wysoko położonych i gwarantujących śnieg.

+ Rozległe stoki o średnim stopniu trudności oraz mnóstwo doskonałych terenów poza trasą

+ Dobre ośle łączki

+ Kolejka linowa łączy miejscowość z Les Arcs oraz innymi przyległymi wioskami, ale...

- Trasy są miejscami bardzo zatłoczone

- Wciąż dużo powolnych wyciągów krzesełkowych

- Prawie nie ma zielonych tras, choć niektóre niebieskie są bardzo łatwe

- Mało komfortowych miejsc noclegowych

La Plagne ma 225 km tras na dużym obszarze, który dzieli się na siedem osobnych stref. W Plagne-Centre można jeździć w nocy na trasie slalomu.

 

Dla zaawansowanych

Zaawansowani narciarze mogą skorzystać z bogatej "pozatrasowej" oferty La Plagne. Wystarczy wynająć przewodnika. Dużo poważnych zadań czeka na zjazdach z Bellecete do Les Bauches (spadek ponad 1400 m).

 

Dla średnio zaawansowanych

Praktycznie cały obszar La Plagne to raj dla średnio zaawansowanych. Gdzie tylko nie spojrzymy, znajdziemy czerwone i niebieskie zjazdy. Dla mniej zaawansowanych narciarzy przygotowano mnóstwo szerokich, niebieskich tras w głównej kotlinie oraz długą, ciekawą drogę z Roche de Mio z powrotem do Belle-Plagne, zwaną Tunnel (biegnącą przez tunel).

 

Dla początkujących

La Plagne jest dobrym miejscem do nauki, z wieloma obiektami dla początkujących. Nie ma dłuższych, zielonych tras do doskonalenia jazdy.

 

Rozrywka

Górskie restauracje są tu wielką atrakcją: licznei różnorodne. Chalet des Verdons Sud nad Champagny oferuje doskonałe jedzenie oraz obsługę na dużym tarasie z ładnym widokiem lub w ciepłym, drewnianym wnętrzu. Mimo że poza środkiem sezonu jest tu dosyć spokojnie, w La Plagne powstało dużo barów ukierunkowanych głównie na młodszą klientelę. W Belle-Plagne najczęściej odwiedzanymi barami są Tete Inn i Cheyenne; polecany jest Ma^tre Kanter. Z kolei No BI'm Café, z wielkim telewizorem oraz okazjonalnie muzyką na żywo, to najgłośniejszy bar w Plagne-Centre. Plagne-Bellecete ma Show Time Café z popularnym karaoke. Są też kręgle i zjeżdżalnie. Popularną wieczorną rozrywkę stanowi olimpijski tor bobslejowy.

 

Karnety La Plagne          

Ceny w euro

 

Wiek

1 dzień

6 dni

poniżej 14

31

149

14 do 64

41

198

powyżej 65

31

149

poniżej 6, powyżej 72 

0

0

 

Początkujący: 12 bezpłatnych wyciągów

 

Uwagi

Obejmuje wszystkie wyciągi w La Plagne; karnety na wyciągi z wioski i półdniowe; dodatkowa opłata za wstęp do Paradiski.

 

 

 

Hintertux

Hintertux

Małe, spokojne, tradycyjne wioski, wysoko położone stoki na lodowcu, pewny śnieg oraz karnet obejmujący inne strefy.

+ W Hintertux jest jeden z najlepszych lodowców dla narciarzy

+ Kilka doskonałych zjazdów poza oznakowanymi trasami

+ Piękne wioski, które zachowały swój dawny charakter

- Brak interesującej oferty dla wielbicieli intensywnego życia nocnego i zakupów

- Niewiele łatwych zjazdów do doliny, nie spodoba się tu słabszym narciarzom

Stoki Hintertux są dość rozległe i, jak na lodowiec, wymagające. Jeden z najatrakcyjniejszych lodowców na świecie. Tu trenują zawodowcy!

 

Dla zaawansowanych

Sporo atrakcji: kilka czarnych tras na lodowcu oraz strome stoki i nieratrakowane nartostrady poniżej. Zjazdy nieoznakowane nie cieszą się popularnością, jeden z odwiedzających mówił: "Znaleźliśmy dziewiczy śnieg dwa tygodnie po ostatnich opadach".

 

Dla średnio zaawansowanych

Hinterux spodoba się sprawnym średnio zaawansowanym narciarzom. Ciekawe są długie zjazdy z Gefrorene Wand i Kaserer. Przyjemne leśne nartostrady prowadzą z Sommerbergalm i z Tuxer Joch do doliny. Średnio zaawansowani polubią też lodowiec.

 

Dla początkujących

Ośla łączka znajduje się na poziomie doliny.

Lodowiec nie jest najlepszym miejscem do szkolenia umiejętności.

 

Restauracje

W restauracjach jest tłoczno, a wielkim samoobsługowym lokalom brak uroku. Wyjątek to przepełniony "radosną atmosferą" Spannagelhaus. Piękny widok rozciąga się też ze wzniesionego na szczycie Gletscherhütte. Samoobsługowy lokal na Sommerbergalm jest "bezbarwny, ale ma przyjemny taras".

 

Rozrywka

Po nartach nie będziemy się nudzić zarówno wtedy, gdy zostaniemy na górze (w Sommerbergalm), jak i wtedy, gdy zjedziemy na dół. "Bardzo żywiołowy" Hohenhaus Tenne oferuje kilka różnych barów, Rindererhof organizuje popularne potańcówki; jest też kilka innych pubów. Choć autobus nocny kursuje między miejscowościami do 2 w nocy, Hintertux nie jest miejscem dla zapalonych imprezowiczów.

 

Karnety Zillertaler Superskipass

Ceny w euro

 

Wiek

1 dzień

6 dni

poniżej 15

18

88

15 do 18

29

141

powyżej 19

36

176

poniżej 6 

 0

 0

 

Początkujący: brak

 

Uwagi

1-, 2- lub 3-dniowe karnety obejmują lodowiec Hintertux oraz stoki Eggalm, Rastkogel i Penken; minimum 4-dniowy karnet obejmuje wszystkie wyciągi doliny Ziller; dostępne są także karnety godzinne i wejściówki dla pieszych.

 

 

 

Kaprun

Przyjemna miejscowość leżąca obok drogi na lodowiec. Dość duża, najlepiej zatrzymać się w okolicach centrum.

+ Ładne, zalesione stoki z widokiem na jezioro

+ Niezbyt uciążliwe życie nocne

+ Mnóstwo atrakcji poza stokiem

+ Zróżnicowany teren z czarnymi trasami, ale...

- Wiele hoteli daleko od wyciągów, a autobusy bywają zatłoczone

- Długie kolejki

- To nie jest najlepsze miejsce dla początkujących

15-osobowa, 2-odcinkowa gondola kursuje do Alpincenter i na główne stoki. Pierwszy odcinek biegnie równolegle do starszej 8-osobowej gondoli, a drugi do szybkiego 4-osobowego krzesełka. Główne stoki Kaprun leżą w wielkiej kotlinie nad Alpincenter, obsługiwanej przez kolejkę linową, mnóstwo orczyków oraz cztery krzesełka (w tym 6-osobowe).

 

Dla zaawansowanych

Niewiele wyzwań dla zaawansowanych (czarne trasy są raczej łagodne i ratrakowane), ale jest trochę możliwości jazdy poza szlakami.

 

Dla średnio zaawansowanych

Głównie łagodne czerwone i niebieskie trasy, świetne do spokojnej jazdy. Ciekawa czerwona wiedzie z dala od wyciągów z Alpincenter do pośredniej stacji gondoli. Jest też dobra, nieratrakowana nartostrada.

 

Kaprun

 

Dla początkujących

Są dwie ośle łączki w wiosce oraz kilka łagodnych niebieskich tras do rozwijania umiejętności.

 

Rozrywka

Jest kilka przyzwoitych restauracji. Z Gletschermühle przy Alpincenter roztaczają się "piękne widoki", ma też duży wybór dań. Krefelder Hütte poniżej to typowe górskie schronisko. Polecana jest też Häusalm niedaleko pośredniej stacji gondoli. Z Bella Vista na szczycie góry możemy podziwiać malownicze krajobrazy, a ceny są rozsądne. Rozerwiemy się w barze Baum. W Kitsch & Bitter czeka na nas "świetna muzyka na żywo i drinki". Jest też centrum sportowe z wodospadami na zewnątrz. W Sportsbar znajdziemy kręgielnię.

 

Karnety Kaprun-Zell am See     

Ceny w euro

 

Wiek

1 dzień

6 dni

poniżej 16

19

92

16 do 18

31

147

powyżej 18

39

184

poniżej 6   

 0

 0

 

Senior: brak

 

 

 

 

Livigno

Livigno

Niskie ceny i duże wysokości - kusząca kombinacja, jeśli dodać do tego przyjemną alpejską atmosferę.

+ Wysokie położenie i sztuczne naśnieżanie

+ Początkujący mogą wybierać spośród wielu łatwych stoków

+ Imponujący system wyciągów

+ Przyjemna wioska z alpejską atmosferą, ale...

- Brak trudnych przejazdów

- Trudny i czasochłonny dojazd - 5 godz. z Bergamo, niewiele mniej z Innsbrucka

- Wioska jest bardzo długa i ma rozproszoną zabudowę, autobusy przestają kursować wieczorem

- Niewiele atrakcji poza stokiem

- Wietrznie, nieciekawe położenie

Nowa, 2-etapowa kolejka gondolowa z północnego końca wioski kursuje na stoki góry Costaccia, skąd wyciąg krzesełkowy zmierza do strefy Carosello. Niebieska trasa powrotna z Carosello na szczyt Costaccii jest miejscami płaska i może wymagać odpychania się kijkami. Na Mottolino dostaniemy się kolejką gondolową z Teoli. Z obu stron szczytu zjedziemy szybkim wyciągiem krzesełkowym.

 

Dla zaawansowanych

Na mapie widnieje kilka czarnych szlaków, ale w rzeczywistości to trudne szlaki czerwone. Wkróce ma powstać strefa do jazdy poza trasą.

 

Dla średnio zaawansowanych

Do najlepszych należy długi zjazd poniżej kolejki gondolowej Mottolino. Jest także długi, niedoceniany szlak niebieski o zróżnicowanym przebiegu, prowadzący prosto do doliny. Polecamy zjazd biegnący pod linią wyciągu krzesełkowego na szczycie Costaccia.

 

Dla początkujących

Duży wybór oślich łączek, ciągnących się wzdłuż słonecznych dolnych stoków Costaccii, i pozostałe trasy dookoła doliny sprawiają, że Livigno to prawdziwy raj dla nowicjuszy, choć niektóre północne stoki są na tyle strome, by sprawiać trudności początkującym. Wiele dłuższych tras szkoleniowych.

 

Rozrywka

Gospoda M'eating Point przy ostatniej stacji kolejki na Mottolino jest przepiękna. Livigno jest spokojniejsze, niż można by oczekiwać po ośrodku w strefie wolnocłowej. Najciekawsze miejsca dzieli spora odległość, więc brakuje tu wieczornego rozgardiaszu. Tea del Vidal na dole Mottolino ożywa popołudniami, podobnie Stalet przy stacji gondoli Carosello i ogródek w centrum.

Życie nocne rozkręca się po godz. 22. Dobrym miejscem jest Pub Galli w San Antonio. Największą dyskoteką - Kokodi. Livigno oferuje niewiele atrakcji na świeżym powietrzu. Niektórzy zachwycają się jazdą psim zaprzęgiem. Popularne jest saneczkarstwo.

 

Karnety Livigno               

Ceny w euro

 

Wiek

1 dzień

6 dni

poniżej 13

29

118

13 do 59

35

171

powyżej 60

29

118

poniżej 8

0

0

 

Początkujący: karty punktowe

 

Uwagi

Obejmuje tylko Livigno; karnety półdniowe i zniżki w soboty; zniżki dla rodzin; minimum 2-dniowy karnet to 50 proc. zniżki na 1-dniowy karnet St. Moritz.

 

 

 

  

Tekst oraz ilustracje pochodzą z książki "Gdzie na narty i snowboard 2009" wydawnictwa Mediaprofit. Przewodnik ukazał się w ramach Biblioteki "Gazety Wyborczej".

Pozycja do nabycia na KulturalnySklep.pl

Zamówienia przyjmuje także firma Press Promocja pod numerem telefonu 022 825 74 29.

 

Zdjęcia: Shutterstock, materiały promocyjne 

 

Zobacz też na Logo24:

 

 
Heliskiing na szczytach Alp    
 
 
  Być jak Marc Girardelli     Mocna głowa
  Szusy w gabinecie     Gogle i... go!