1. Wolfgang Joop

 

- najsłynniejszy niemiecki projektant. Bieżąca kolekcja  nawiązuje do stylistyki Bauhausu, łącząc funkcjonalność z klasyczną elegancją i prostymi, solidnymi materiałami.

 

Ceny: kurtka 558 euro.

 

Adres: największy dom towarowy kontynentalnej Europy - KaDeWe, Tauentzienstraße 4

 


 

2. Hugo Boss

 

- jedna z najpopularniejszych marek w świecie mody dla mężczyzn. Warto tu zajrzeć, bo wybór jest nieporównywalnie większy niż w polskich sklepach.

 

Cena koszul od 49 euro.

 

Adres: KaDeWe, Tauentzienstraße 4;

Galeries Lafayette (przeceny),

Französische Straße 23 2b. ;

Hugo, Rosenthalerstraße 49 2a. ;

Boss, Max-Beer-Straße 2-4 2c.

 

 

 


 

2. Kostas i Andreas Murkudis

  

- braterski duet projektancko-producencki z greckimi korzeniami. Z dużą dezynwolturą zestawiają ze sobą faktury i materiały, nie szafują za to paletą barw.

 

Ceny garniturów 2000 euro. 

 

Adres: Andreas Murkudis, AM1, AM2, AMX - Münzstraße 21 oraz 23

 


 

 

4. Adidas

 

- nie wszyscy wiedzą, że na niemieckim gruncie eksperymentuje, np. mocno łączy swoją markę z grafficiarską i streetartową sceną Berlina.

 

Ceny: bluza 80 euro, buty 120 euro.

 

Adresy: Adidas Originals Concept Store - Münzstraße 13-15 4a.;

 

Adidas Performance and Style Store, w którym można samemu 4b.

 

 


 

5. Hüftgold

 

- paski, skórzane bransolety i inne akcesoria projektowane przez młody (stworzony w 2004 r.) berliński label, który stopniowo rośnie w siłę i poszerza asortyment. Stawia na prostotę "z pomysłowym zapleczem".

 

Ceny pasków: 79 i 139 euro.

 

Adres: Galeries Lafayette, Französische Straße 23 2b.

 


 

6. Haltbar

 

- ponadczasowy design. Haltbar oznacza wytrzymałość i takie są też ubrania tej marki - również, jeśli chodzi o odporność na zmieniające się trendy. Projektanci życzyliby sobie, żeby ich produkty stały się "favorite basics".

 

Ceny: spodenki 270 euro, parka 600.

 

Adres: VorOrt, Alte Schönhauser Straße 47

 

 


 

 

7. COS (Collection of Style)

 

- nowy, bardziej luksusowy brand highstreetowej marki H&M, niedostępny w Polsce. Odważne kroje dla osób świadomych modowych trendów. Naturalne materiały, monochromatyczne zestawienia.

 

Ceny od 29 euro.

Adres: Neue Schönhauser Straße 20

 


 

8. C.neeon

 

- duet berlińskich projektantek. Dla wielbicieli asymetrycznych form, geometrycznych printów i wielowarstwowych ubrań.

 

Ceny od 80 euro.

 

Adres: Wood Wood, Rochstraße 4 8a.; Konk,

Kleine Hamburger Straße 15 8b.

 


 

  

9. Czekoladki z Fassbender & Rausch

 

- podobno najlepiej zaopatrzony czekoladowy sklep świata. Kuszą nie tylko praliny, ale także kilkumetrowej wielkości Brama Brandenburska - w całości z czekolady.

 

Cena od 2 euro/100 g.

 

Adres: Am Gendarmenmarkt, Charlottenstraße 60

 


 

 

10. Zagłębie sklepowe przy Hackescher Markt

   

Dawna wschodnia dzielnica Mitte od pewnego czasu przeżywa prawdziwy renesans - w ciągu kilku ostatnich lat okolice dworca S-bahnu Hackescher Markt stały się najmodniejszym modowym adresem Berlina.  Pole zainteresowania łowców interesujących ciuchów i akcesoriów wyznacza okręg Rosenthaler Straße - Alte i Neue Schönhauser Straße - Münzstrasse. To tu swoje sklepy mają Adidas Originals, American Apparel, Boss, Camper, Carhartt, COS, Fred Perry, Hummel, Onitsuka, Replay czy Thatchers. Wielbiciele berlińskiego stylu vintage znajdą coś dla siebie w Made in Berlin u zbiegu ulic Neue Schönhauser Straße i Münzstrasse, zaś fani designu z lat 60. i okolic - w Retrofuturism kilka domów wcześniej (Neue Schönhauser Straße 18).

Koniecznie sprawdźcie Hackeschen Höfe (na zdj.) - osiem odnowionych secesyjnych podwórzy, mieszczących m.in. kino, kabaret, rozliczne bary, restauracje i galerie.

 


 

11. Mykita

 

- nie tylko piękne, ale i funk-cjonalne produkty czwórki projektantów doczekały się już uznania ze strony jury IF Product Design Awards, jak i celebrytów - jeśli wierzyć PR-owi Mykity, ich okulary noszą Brangelina (Angelina i Brad, para znana jest z zamiłowania do Berlina), Tom Cruise, Bruce Willis czy Jason Statham.

 

Ceny od 280 euro.

 

Adres: Rosa-Luxemburg-Straße 6

 

 


 

  

12. Rike Feurstein

 

- lokalna gwiazda, jeśli chodzi o nakrycia głowy. Stylowe, minimalistyczne, odwołujące się do designu lat 40. i 60. kapelusze, czapki i kaszkiety to propozycja nie dla wszystkich.

 

Cena kapelusza 680 euro.

 

Adres: sklep firmowy Rike Feurstein Berlin przy Rosa-Luxemburg-Straße 28

 


 

13. Torby z plandek Ampelmann

 

- hit ekoświadomej mody. Lokalne wzory, zaprojektowane z myślą o współczesnych modsach, ale i... "ostalgikach", np. gadżety z podobizną ludzika ze świateł - charakterystycznego tylko dla Berlina Wschodniego.

 

Cena torby 79 euro. 

 

Adres: Hackeschen Höfe, Rosenthaler Straße 40-41 (podwórko nr 5)

 

 


 

Warto też spróbować

 

   Currywurst/Bratwurst - klasyczny berliński fastfood. Widok miejscowych biznesmenów czy studentów wcinających pokrojoną na kawałki pieczoną kiełbaskę (Bratwurst) w sosie pomidorowym z posypką z curry nie należy tu do rzadkości.

Cena: 1,80-2 euro

.
Piwo pszeniczne

(Weizenbier) - słodkawe, lekkie, wytwarzane w dwóch odmianach: "Hefeweizen" (mętne) i "Kristall" (przejrzyste). Berliner Weiße jest słabsze i bardziej kwaśne w smaku, dlatego zwyczajowo pija się je z dodatkiem syropu malinowego, cytrynowego lub ziołowego.

Cena: 2,50-3 euro.

 

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

Zakupy w Londynie    
 
Zakupy w Rzymie
  Zakupy w Paryżu     
Zakupy w wielkim mieście

 

Tekst: Agata Michalak, redaktor naczelna "Aktivista"

Zdjęcia: Agata Michalak, Pentanex Gmbh Photographer: Wolfgang Siesing, Shutterstock, materiały promocyjne)

Infografika: Wawrzyniec Święcicki