LOTNISKO

 

- Poznaj różne linie lotnicze na świecie - ułatwia to wyszukiwanie najlepszych połączeń

azworldairports

 

 

- Poznaj lotniska - czasami przy tranzycie przejście z terminalu A do terminalu B zajmuje godzinę - trzeba to uwzględnić przy kupowaniu biletu. Wydrukuj sobie plany lotnisk, łatwiej potem znaleźć bramki. Plany możesz   też często znaleźć w czasopismach linii lotniczych dostępnych w samolotach.

airwise

 

 

- Jeśli masz Wi-Fi (z reguły dostęp do internetu na lotnisku jest płatny), spróbuj uzyskać połączenie w pobliżu saloników klasy biznes - sygnał często dociera na zewnątrz.

 

- Gdy planujesz zakupy na lotnisku późnym wieczorem, sprawdź godziny otwarcia sklepów. Znajdziesz je na stronie lotniska. Na przykład sklepy duty free na lotnisku w Monachium czynne są zaledwie do godziny 21.00

 

- Rozważ przystąpienie do programu Priority Pass, jeśli dużo podróżujesz i często zdarza ci się czekać godzinami na następne połączenie. Za 99 dolarów otrzymasz ważną rok kartę uprawniającą do korzystania z ponad 600 saloników klasy biznes na lotniskach całego świata. Co prawda korzystanie z nich jest odpłatne (24 euro za osobę), ale w zamian możesz korzystać przez nieograniczony czas z wygodnych foteli, dostępu do internetu, bezpłatnych napojów (również alkoholowych) i przekąsek. Więcej informacji na prioritypass

 

- Sprawdź na stronie internetowej linii lotniczej, ile możesz wziąć bagażu. Zważ go przed wyjazdem na lotnisko, bo opłaty za nadbagaż są wysokie.

 

 

- Sprawdź przy odprawie bagażu, czy na pewno został on nadany tam dokąd lecimy (ważne zwłaszcza przy podróżach z przesiadkami) - na walizce powinna zawisnąć naklejka z kodem docelowego miasta (np. Warszawa to WAW, Lima - LIM itp.).

 

 

SAMOLOT

 

Szukając połączenia, wykorzystaj kayak. Ma najbardziej wyrafinowaną wyszukiwarkę - możesz dokładnie określić, w jakich godzinach chciałbyś wystartować, ile może trwać podróż, o której chciałbyś wylądować, a o której zacząć lot powrotny. Wadą kayaka jest to, że nie przeszukuje tanich przewoźników. Jeśli lecisz w kierunku, gdzie jest szansa na połączenia realizowane przez tanie linie, po sprawdzeniu kayaka skorzystaj z serwisu specjalizującego się w takich właśnie przewoźnikach (np. wegolo).

 

 

 

Inne:

 

momondo.com

aero.pl

air.pl

biletylotnicze.pl

tanielatanie.pl

lataj.pl

terminala.com

lastminute.com

 

- Jeśli rozważasz kilka wariantów podróży, sprawdź, który z nich, statystycznie, będzie najbardziej bezpieczny. Na stronie airsafe znajdziesz wszystkie możliwe dane liczbowe związane z przewoźnikami i dodatkowo mnóstwo użytecznych rad. Dowiesz się, jakie linie miały najwięcej wypadków z ofiarami, kiedy wydarzył się ostatni z nich, ile wynosi stosunek liczby śmiertelnych ofiar do liczby pasażerów ogółem itd. Podobne statystyki znajdziesz dla różnych typów samolotów.

 

Możesz również sprawdzić, które ze znanych osób leciały samolotem, który miał wypadek, kiedy wypadek miał miejsce i co się wydarzyło. Na liście jest m.in. Barack Obama, Sandra Bullock, Harrison Ford i Patrick Swayze.

 

- Szukaj połączeń przez główne porty przesiadkowe (tzw. huby) dla danych obszarów, czyli lecisz z Warszawy, a tam masz duży wybór lokalnych przewoźników.

Są nimi: Dubaj i Moskwa dla bliskiej Azji, Singapur, Hongkong, Macau i Bangkok dla dalekich rejsów do Australii i Oceanii oraz okolicznych państw azjatyckich, Johannesburg dla Afryki Południowej, Addis Abeba lub Nairobi dla Afryki Wschodniej, Dakar i Accra dla Afryki Zachodniej, Miami dla Ameryki Południowej.

 

- Wybierając linię lotniczą, warto wiedzieć, jak jej usługi oceniają inni pasażerowie i jak linia została oceniona przez Skytrax - niezależny brytyjski instytut badawczy zajmujący się oceną komercyjnych linii lotniczych i lotnisk. Skytrax przydziela gwiazdki - od jednej do pięciu. Tylko sześciu przewoźników zdobyło najwyższą ocenę, zaś Air Koryo przyznano jedną gwiazdkę. LOT ma 3 gwiazdki, Lufthansa i British Airways po 4. Wśród obecnych w Polsce przewoźników, którzy zasłużyli jedynie na dwie gwiazdki, znajduje się ukraiński AeroSvit oraz irlandzki Ryanair. Więcej na stronie airlinequality

 

 

- Potwierdź swój bilet w liniach lotniczych na 72 godziny przed odlotem. Część linii lotniczych sprzedaje bilety na niepotwierdzone miejsca.

 

- Przy długich trasach warto zarezerwować możliwie najlepsze miejsce. A najlepsze miejsca w klasie ekonomicznej to te w rzędach przy wyjściu awaryjnym. Często jest tam mniej foteli, zawsze więcej miejsca na nogi. Problem polega na tym, że miejsc w tych rzędach nie można zarezerwować przez internet ani przez biuro sprzedające bilety. Zawsze przydzielane są dopiero na lotnisku (osoba przydzielająca miejsce musi widzieć, kto będzie siedział na strategicznym w razie wypadku miejscu, nie może to być dziecko, inwalida czy niedołężna staruszka). Dlatego warto zjawić się wcześniej na lotnisku i poprosić o te właśnie miejsca. Jeśli natomiast decydujesz się na wcześniejszą rezerwację, sprawdź, które miejsca w samolocie, którym będziesz leciał, są najlepsze, a które mają istotne wady. Te informacje znajdziesz na stronie seatguru. Niestety w serwisie nie ma małych linii lotniczych i rzadko używanych samolotów.

 

 

- Programy lojalnościowe, zwane frequent flyer (ang. dosłownie "częsty latacz"), proponują prawie wszystkie linie lotnicze. Przystąpienie do nich jest darmowe, a można z czasem zyskać, np. prawo zabrania większego bagażu, korzystania z luksusowej poczekalni na lotnisku, a w przyszłości i darmowy bilet. Nie ma też znaczenia, czy latamy na danej trasie kilka razy w miesiącu, czy to nasza pierwsza podróż. Możemy oczywiście należeć jednocześnie do kilku programów i mieć kilka plastikowych kart od różnych przewoźników, np. LOT - program Miles & More,AirFrance - program FlyingBlue.

 

- Uważaj! Mimo że masz wykupiony bilet, możesz nie polecieć, jeśli odprawiasz się np. ostatni. Jest to overbooking, czyli nadsprzedaż. Zdarza się to dość często. Linie w takiej sytuacji zaczynają najpierw szukać ochotników, którzy zgadzają się nie lecieć. Proponują im jakieś inne rozwiązania i dodatkowo - zadośćuczynienie. Jeśli takowych nie ma, nie lecą wówczas pasażerowie, którzy zgłosili się do odprawy na końcu (czyli nie warto czekać do ostatniej chwili z odprawą biletowo-pasażerską). Tym pasażerom przysługuje zwrot pieniędzy, jeśli rezygnują z podróży w ogóle, albo odszkodowanie, gdy lecą następnym samolotem. Jeśli wylot następuje z kraju należącego do UE albo linia lotnicza pochodzi z kraju Unii, sprawa jest prostsza, bo regulują to przepisy unijne. I tak można dostać:

- 250 euro przy lotach na trasach o długości do 1500 km;

- 400 euro przy lotach na trasach pomiędzy 1500 do 3500 km;

- 600 euro przy lotach na trasach powyżej 3500 km.

Linie spoza UE mają swoje przepisy i niestety bardzo różnie to wygląda, od niektórych dostać cokolwiek jest trudno.

 

 

- Wykorzystuj stopovery, czyli długie przerwy na lotniskach, mogą być jedno- albo i kilku-dniowe. Dzięki temu lecąc np. z Europy do Australii można zwiedzić dodatkowo jeszcze jakieś miasto w Azji.

 

- Lataj z Niemiec. Opłacalne może być dokupienie do biletu opcji Rail & Fly, dzięki której taniej dojedziesz od polskiej granicy do lotniska (również komunikacją miejską) i z powrotem. Informacje można znaleźć na stronie kolei niemieckich bahn

 

- Jeśli planujesz kilkumiesięczną podróż, rozważ opcję biletu RTW (Round The World). Mają je w ofercie wszystkie duże konsorcja lotnicze (Star Alliance, OneWorld, Sky Team). Te bilety pozwalają zaplanować trasę mocno ograniczoną ilością kilometrów i przystanków, ale i tak będą tańsze niż pojedynczo rezerwowane loty.

 

oneworld.com

kontynenty

 

 

HOTEL

 

- Sprawdź opinie innych o wybranym hotelu, nim dokonasz ostatecznej rezerwacji pokoju. Najlepszym źródłem informacji jest serwis tripadvisor.com, zawierający ponad 20 milionów recenzji, w większości dotyczących właśnie hoteli. Często opinie ilustrowane są zdjęciami, a nawet materiałami wideo. Recenzje dotyczą hoteli na całym świecie (niedawno otwarty Hilton w Warszawie ma ich już 69). W większości są po angielsku.

 

 

- Jeśli już masz wybrany hotel, sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej. Zacznij od dużych systemów rezerwacyjnych (np. hotels.com, expedia.com, venere.com, orbitz.com) lub skorzystaj ze strony, która za ciebie przeszuka te systemy (i dodatkowo bezpośrednio więk-szość dużych sieci hotelowych), czyli kayak.com. Następnie sprawdź ceny na stronie hotelu, a na koniec zadzwoń do telefonicznej rezerwacji w hotelu (wbrew pozorom czasami rezerwując przez telefon, możesz dostać lepszą cenę).

 

 

- Hostel - jedna literka, a już jest o wiele taniej. Są w nich przede wszystkim sale wieloosobowe, a jak chcesz wydać większą kasę, to dostaniesz i jedynkę (oczywiście nie w każdym). W hostelach od innych backpakersów dowiesz się np. co sobie odpuścić, a co koniecznie zobaczyć, jak i czym najłatwiej dotrzeć w dane miejsce, a także o wszelkich niebezpieczeństwach.

 

hostelsclub.com; backpackers.com

 

- Jeśli korzystasz z przewodników Lonely Planet, pamietaj, że hotele z ich listy są często zajęte i jeszcze częściej podnoszą ceny. Na tej samej ulicy lub w pobliżu znajdziesz najpewniej podobny hotel, ale tańszy - reklama LP robi swoje.

 

- Jeśli płacisz za hotel z góry (zwłaszcza wytargowaną kwotę), trzymaj rachunek, aby rano nie było nieporozumień przy wymeldowaniu, bo w recepcji będzie już inna osoba.

 

- Hospitality Club - bezpłatne noclegi - ty proponujesz nocleg u siebie, ktoś inny gości cię na drugiej półkuli, ale może to być zupełnie inna osoba niż ta, u której byłeś ty.

hospitalityclub.org

 

 

 

SAMOCHÓD

 

- Pamiętaj, że przy wynajęciu auta czasami oprócz prawa jazdy ważny jest też staż kierowcy - minimum roczny, a przy niektórych typach samochodów - nawet dłuższy. Potrzebny jest też paszport lub dowód. Większość wypożyczalni ma też wymagania wiekowe - przeważnie jest to 21 lat, przy niektórych autach (np. terenowych) - 25 lat.

 

- Upewnij się, czyli wpisz w dokumentach, że prowadzić samochód będą mogli też inni ludzie z twojej grupy (dopisanie kolejnych kierowców najczęściej dodatkowo kosztuje), nie stracisz przez to ubezpieczenia.

 

 

- Przy wynajmie samochodu w większości renomowanych firm niezbędna jest karta kredytowa. Sprawdź, czy twoja karta kredytowa nie daje ci uprawnień do zniżek.

 

- Zawsze wraz z wynajęciem samochodu wykup ubezpieczenie, które będzie cię chronić, gdyby przydarzył ci się wypadek, kradzież lub uszkodzenie auta.

 

 

- Wypełnij dokładnie dokumenty, w których opisujesz stan samochodu w chwili jego odebrania lub oddania wypożyczalni. Zaznacz wszystkie, nawet najmniejsze wgniecenia, zadrapania itd. Jeśli takiego dokumentu nie ma, to o niego poproś. Zachowaj sobie te dokumenty lub ich kopie.

 

- Sprawdź, co wyłącza ubezpieczenie - w różnych krajach jest bardzo różnie i zaskakująco.

 

- Sprawdź, czy w umowie nie ma zastrzeżenia o maksymalnej liczbie kilometrów, które możesz pokonać, czy to ci wystarczy i jakie są konsekwencje, gdy przekroczysz limit. Warto też sprawdzić tzw. ograniczenia geograficzne. Większość wypożyczalni nie pozwala na wyjazd do innego kraju, a w USA niektóre firmy zabraniają opuszczania stanu, w którym wynajęto auto.

- Sprawdź, co z paliwem. Jeśli w umowie zapisano, że musisz oddać auto z pełnym bakiem, zatankuj przed zwrotem - inaczej wypożyczalnia obciąży cię za brakujące paliwo po swoich o wiele wyższych cenach niż na stacji benzynowej.

 

 

- Sprawdź, czy w aucie wolno palić, a przed oddaniem wyczyść je - czyszczenie i "odsmradzanie" samochodu przez wypożyczalnie sporo kosztuje.

 

- Jeżeli możesz, to wypożyczaj auto od soboty do soboty. Tak zazwyczaj jest najtaniej. Już w wypożyczalni możesz zapytać jej pracownika, czy nie ma w tej samej cenie innego bardziej atrakcyjnego modelu samochodu lub prawie nowego egzemplarza.   

 

 

Tekst: Bożena Makowska i Adam Dobrzyński

Zdjęcia: Shutterstock, materiały promocyjne

 

 

Zobacz też na Logo24:

 
  Poręczny podręczny 

Jeśli kupiłeś bilet w klasie ekonomicznej, na pokład samolotu możesz zabrać jeden 8-kilogramowy bagaż, walizkę, torbę albo plecak o wymiarach: 55x40x23 cm (wys., szer., głęb.) Podróżującym w klasie biznes wolno mieć dwa bagaże, ale drugi tylko 4-kilogramowy o wymiarach: 57x54x14 cm. Dodatkowo przysługują ci m.in. parasol, laska, aparat fotograficzny i laptop.

 
  Spokojnie to tylko awaria - lotniskowy survival

Niezawodny sposób na zepsute wakacje? Polecieć do Madrytu albo Wenecji i na miejscu się dowiedzieć, że przewoźnik zgubił twój bagaż. Strach pomyśleć, prawda? Razem z "Logo" zabezpieczysz się przed taką sytuacją i zobaczysz, jakie prawa ci przysługują, jeśli pojawi się perspektywa urlopu nawet bez pary skarpetek na zmianę.

 
 

Klasa superbiznes - Gulfstream 

Duży dom, limuzyna, jacht i kolekcja złotych zegarków to już banalne insygnia zamożności. Prawdziwi krezusi kupują sobie prywatny odrzutowiec, najchętniej legendarnego gulfstreama.

 
  Wytworny bądź jak Ritz 

Gdyby rzecz się działa w Stanach Zjednoczonych, powiedzielibyśmy: oto prawdziwy American dream. Chłopiec, który pasł owce, stał się królem. Może nie całego świata, ale na pewno świata hoteli. Nie ma chyba w tym świecie marki bardziej prestiżowej niż Ritz.