Oksytocyna - wiedzę oczywiście podkradliśmy z Wikipedii - jest bardzo seksualna. Uczestniczy z wami w akcie płciowym i zapłodnieniu, wywołując u kobiety skurcze macicy podczas orgazmu (co ułatwia transport nasienia do jajowodów). Aby uwolnić w partnerce tytułowy hormon, należy drażnić jej sutki, szyjkę macicy lub pochwę. Brzmi jak seks.

Chłopakom oksy najłatwiej podawać wprost do nosa, o czym poniżej. Wzór strukturalny neurotransmitera przypomina trochę narząd płciowy zarówno żeński, jak i męski, zależnie od stanu niedojrzałości emocjonalnej - ta teoria ma sens. Dobra, a co z tą wiernością? Otóż oksytocyna się nie elektryzezuje "napędza uległość, ufność, zazdrość, szczodrość, protekcjonizm czy współpracę". U płci obu. Wylęga się na początku wielkiej miłości, a w udanych związkach - rozwija.

Jak wykazały badania przeprowadzone na uniwersytecie w Bonn (bardziej szczegółowe opracowanie tutaj), niuchnięta przez heteroseksualnych samców z gatunku homo sapiens sapiens rodzaju niemieckiego - oksytocyna powstrzymuje chuęć obcowania z anonimową samicą. Wynik zaskoczył naukowców, którzy spodziewali się, że będzie dokładnie na odwrót. Oto, jak doszli do odkrywczych wniosków.

1. W trakcie laboratoryjnego eksperymentu intoksynowani nakazywali atrakcyjnej nieznajomej, by zatrzymała się w odległości ~73 cm. Tak wyznaczali swą strefę intymną: długość ręki z hakiem. Faceci, którzy zamiast sześciu strzałów oksy dostali placebo, stopowali kobietę 20 cm bliżej duszy. Na dotknięcie.

2. W drugiej części zabawy sami się do seksownej modelki zbliżali - różnice w odległościach były podobne (czyli czyści pochodzili bliżej, skażeni stawali dalej).

3. Facetom pokazano także zdjęcia lasek na komputerze. Czyści zoomowalii, intoksynowani - mniej chętnie (że niby nie są zainteresowani).

4. Do testowego samca zbliżał się również inny samiec - i tu już reprezentanci obu grup trzymali go na podobny dystans.

Analogicznych badań na samicach nie przeprowadzono.

Pointa jest taka: jak się dostanie, gdzie powinna (do przysadki), oksytocyna przypomina żonatemu heterykowi, że inne kobiety to zło! Tak więc Cys-Tyr-Ile-Gln-Asp-Cys-Pro-Leu-Gly w nos i koniec z niewiernością! Gdzie się to kupuje?

miłość, seks