- Michale, z Twoim penisem wszystko w porządku! Powszechnie znany jest fakt, że członek kurczy się na skutek oziębienia, na przykład po kąpieli w zimnej wodzie. Wykorzystują ten fakt w dowcipach i opowieściach od wieków.

Ale przecież to nie jedyna sytuacja, w której może się coś takiego przytrafić, przy czym warto wiedzieć, że niektóre penisy potrafią skurczyć się naprawdę spektakularnie, bo o ok. 5 centymetrów.

Nie należy w takiej sytuacji panikować. Co najwyżej, jeśli jesteś taki wrażliwy, przyswój sobie spis sytuacji, w których może Ci się przytrafić chwilowy zanik tych kilku centymetrów i tu pewna ciekawostka: do zmniejszenia może dojść zarówno po bardzo udanym, ponadnormatywnie satysfakcjonującym, jak i po kompletnie nieudanym kontakcie seksualnym.

Przemęczenie także powoduje czasem takie objawy - i mówimy tu nie o przemęczeniu erotycznym, ale zwyczajnym, z nadmiaru zajęć, z wysiłku, po treningu z dużym obciążeniem. Co ciekawe, długotrwałe pobudzenie dać może ten sam efekt.

Twój członek prawdopodobnie kurczy się także gdy masz grypę, ale wtedy się źle czujesz, więc nie patrzysz. I to jest właśnie najlepsza rada na wszystkie te sytuacje: Nie patrz. Wtedy i Ty i Twój penis szybciej wrócicie do normy.

Chcesz poznać historię penisa? Przeczytaj "Boskie przyrodzenie" >>