Ciąża partnerki to nowy etap w życiu. Naprawdę nie jesteś jedynym facetem na świecie, który ma trudności seksualne na tym etapie związku i boi się, że coś zrobi nie tak. Od czasu gdy Demi Moore dała się sfotografować z dużym brzuszkiem, media zaczęły propagować i seks w ciąży, i piękno damskiego ciała w tym okresie. Zazwyczaj kobieta potrzebuje wówczas zbliżeń - i psychicznie, i fizycznie. Zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące z powodu hormonów, a także w okolicach czwartego, gdy mijają pierwsze dolegliwości, a wzrasta ukrwienie pochwy oraz macicy.

Rzeczywistość jest jednak zwykle bardziej skomplikowana. Nie wszystkie panie odczuwają zwiększony popęd. I nie każdy mężczyzna odczuwa wzrost zainteresowania seksualnego brzemienną partnerką. Przeciwnie.

Dla niektórych staje się ona seksualnym tabu i potrzeba specjalisty, by to odblokować. Na postawę faceta może mieć wpływ zarówno wychowanie, jak i konflikt w związku czy brak akceptacji samej ciąży, czego nie wyraził w inny sposób. A czasem chodzi po prostu o mniej lub bardziej uświadomiony lęk, że można w ten sposób spowodować poronienie lub uszkodzić płód.

 

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania w tym okresie miłości.

 

Warto poczytać trochę o fizjologii, pójść wspólnie z partnerką do jej ginekologa, by zadać konkretne pytania. On najlepiej będzie umiał na nie odpowiedzieć.

Najogólniej rzecz biorąc, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i w prawidłowo położonej macicy, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania miłości. Przeszkodami są za to ciąża zagrożona oraz ewentualnie - jeśli lekarz tak powie - dni, kiedy występowała miesiączka. Ze względu na drażliwość piersi i brzucha ważne, byście dobrali odpowiednią pozycję. Najlepiej sprawdza się boczna - kobieta leży wygodnie na boku, z nieco podkurczonymi nogami, a ty wnikasz w nią od tyłu. Można też spróbować posadzić sobie partnerkę na kolanach. Dobra jest również pozycja klęcząca. Ona przyklęka i mocno opiera się łokciami o łóżko, ty za nią. I oczywiście, jak zwykle, także w ciąży sprawdza się pozycja klasyczna. Z tym że musisz się opierać na łokciach, a nie kłaść na biednej żonie. Zawsze można wypróbować różne techniki zastępcze, na przykład stosunek między stopami. Albo poproś, by partnerka złączyła obydwie dłonie...

I pochwal się nam kiedyś dzidziusiem, tatusiu!

  

 

Maja Koniczyna, seksuolog

Rysunek: Małgorzata Ślińska

 

Zobacz też na Logo24:

 

Inne porady seksuologa  

 
Co zrobić, jak nie można tego robić?

Moja dziewczyna ma ostatnio pewne problemy natury ginekologicznej.

Czy zdołam ją doprowadzić do rozkoszy w inny sposób, omijając bolące miejsca?        

Słyszałem, że wiele kobiet nie chce się kochać, wymawiając się bólem głowy. Moja dziewczyna ma inny problem - ona bardzo lubi się kochać, ale powiedziała mi, że w momencie orgazmu naprawdę odczuwa silny, ostry ból głowy. Chciałbym wiedzieć, czy to się często zdarza kobietom, czy to ona jest wyjątkiem? Czy można jej jakoś pomóc? Może wystarczy, że wcześniej zażyje tabletkę przeciwbólową?  

 

Instrukcja obsługi kobiety

Jest taki film "Żony ze Stepford" - o miasteczku, gdzie mieszkają szczęśliwi mężczyźni. Mają idealne żony, które znakomicie gotują, wzorowo wychowują dzieci, są dobre w łóżku, a i trawnik potrafią równiutko skosić. Jednym słowem - Stepford to męski pomysł na raj.