A może całkiem inaczej? Szlak trudny, górski albo bardzo wąski, a rzeka pozagradzana powalonymi drzewami, czyli zwałką. Nie ma mowy o leniwym upajaniu się krajobrazami. Trzeba się sprężyć i nagimnastykować. Może być zimno, bo przecież kajakiem nie pływa się tylko latem.

A może na morze? Jak twierdzą koneserzy, nic nie równa się z pływaniem po nim. Obok piękny klif czy wysepka, a przed nami - niezmierzona przestrzeń.

Czym wybrać się na taką wyprawę? Po pierwsze: nie ma kajaka uniwersalnego. Pewne jest tylko to, że im kajak jest krótszy, tym lepiej skręca. Ale jednocześnie - im krótszy, tym wolniej pływa i mniej można w niego zapakować.

W Polsce na popularnych szlakach turystycznych królują jednokokpitowe dwójki. Takie, które można wypożyczyć np. na spływ Krutynią. Ich konstrukcja uniemożliwia jednak założenie fartucha chroniącego przed falą czy deszczem. O poważnej turystyce nie ma więc mowy. Budowa dwukokpitowa umożliwia zapięcie fartucha, a w przypadku podróży solo łatwo można zasłonić jeden otwór, wykorzystując go jako bagażnik.

 

 

Kajak morski (laminat) Aquarius Sea Razor 540 szer.: 52 cm, dł.: 540 cm 3090-5100 zł (w zależności od wersji)

 

 

Kajak rekreacyjno-wędkarski jednoosobowy Point 65°N Nemo szer.: 63 cm, dł.: 350 cm / 2100 zł

 

 

Kajak wyprawowy podwójny Prijon Poseidon szer.: 68 cm, dł.: 518 cm / 5540 zł

 

 

Turystyczny kajak podwójny, jednokokpitowy Perception Vista szer.: 82 cm, dł.: 485 cm / 2790 zł

 

 

Turystyczny kajak pojedynczy Perception Carolina 13.5 szer.: 57 cm, dł.: 415 cm / 2490 zł

 

Kajakowe optimum to dobrze dopasowana jedynka. Sprzęt dający poczucie największej swobody. Turystyczny standard to długość około 4,5 m. Krótsze kajaki, poniżej 3 m, służą do rekreacji, wędkowania, a przy nieco innym kształcie kadłuba - na regularną zwałkę lub w góry. Dłuższe, powyżej 5 m, to już kajaki na dużą wodę, na morze lub wielki akwen.

Jeżeli jednak masz dużo bagażu i rodzinę, to najrozsądniejszym wyjściem jest kanadyjka. Bez problemu pomieści nawet rower albo czteroosobową rodzinę z bagażami. Napędzana pagajem jest wprawdzie nieco wolniejsza, ale za to zwrotniejsza od dwójki. No i ten traperski klimat.

 

 

Współczesne kajaki konstruowane są z polietylenu lub laminatu. Ten pierwszy, to po prostu plastik, praktycznie niezniszczalny. Jest elastyczny, więc uderzony kajak na chwilę się odkształci, po czym powróci do pierwotnego kształtu. Laminat jest mniej odporny, za to sztywny i lżejszy, przez co lepiej nadaje się na kajaki dłuższe (np. morskie).

Coraz więcej zwolenników zjednują sobie kajaki pneumatyczne, czyli "dmuchańce". Bardzo stabilne i lekkie, ale wolne i mało pakowane. Przeciętny "dmuchaniec" waży kilkanaście kilo, zwykła jedynka 20-30 kg, dwójka czy kanadyjka już 30-35 kg. Można go zapakować do worka, wrzucić do bagażnika i napompować szybko nad jeziorkiem albo rzeką. Warunkiem dobrej i bezpiecznej zabawy jest jakość sprzętu. Przyzwoite kajaki pneumatyczne dostaniesz już za 1500 zł.

Przy zakupie kajaka zwróć uwagę na siedzenie. Musi być wygodne, bo to w nim będziesz spędzać długie godziny. Obowiązkowy jest też podnóżek, bo bez niego nie sposób efektywnie wiosłować.

 

 

Baczną uwagę należy zwrócić na dodatkowe wyposażenie: komory wodoszczelne, gdzie bez strachu o zalanie włożysz bagaż, linki czy siatki na pokładzie trzymające podręczne rzeczy albo skrzynkę z aparatem.

Im krótsze jest wiosło (200-210 cm), tym łatwiej za jego pomocą manewrować, ale do utrzymania prędkości efektywniejsze będzie wiosło długie (215-225 cm). Pióra wiosła turystycznego są skręcone względem siebie pod kątem 60-75 stopni. Wiosła z aluminiowym drążkiem i polietylenowym piórem są nie do zniszczenia, ale nieco ciężkawe. Warto zainwestować w droższe, ale znacznie lżejsze z laminatu.

 

 

  Rafał Gryko

Warszawski Akademicki Klub Kajakowy Habazie

 

Przy wyborze szlaku trzeba zwrócić uwagę na stopień trudności rzeki, szczególnie gdy jest to "pierwszy raz". Kłopoty ze sterowaniem i potencjalne wywrotki mogą popsuć wyjazd. Równie ważna jest uciążliwość rzeki, czyli przeszkody. Przenoska przez elektrownię? Zwalone drzewa? Noszenie kajaków brzegiem to nie jest najmilsza część spływu. Warto też się zastanowić na ile "traperski" ma być wyjazd. Noclegi "w dziczy"? "Toaleta" pod krzaczkiem? Nie każdy to lubi. Zawsze trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem, a nie chorą ambicją. Udany spływ to bezpieczny spływ. A co jeżeli okaże się, że to jednak nie jest rzeka dla nas?

 

Jedynym ratunkiem jest towarzystwo. Wtedy nawet gdy pada, do sklepu daleko i utonęła komórka, to i tak wyjazd może być miłym wspomnieniem, bo kajaki to przede wszystkim zabawa i miły sposób spędzania czasu w grupie.

 

Automatyczna kamizelka ratunkowa  Crewsaver / 930 zł

 

 

Kamizelka ratunkowa dla dzieci Besto Racingbelt Econ / 99 zł

Kamizelka asekuracyjna Yak Escape / 431 zł

 

Kamizelka asekuracyjna Hiko Chinch / 314 zł

 

 

  Piotr Kaliszek

kajakarz, właściciel sklepu kajakowego Nurt

 

Gdy już masz kajak i wiosło, warto zadbać o resztę sprzętu, zapewniającego wygodę i bezpieczeństwo. Dobrego kajakarza poznaje się m.in. po tym, czy ma na sobie kamizelkę. Jeśli dorosły, to asekuracyjną, przeznaczoną na kajaki. Dzieci zakładają kamizelki ratunkowe (z kołnierzem odwracającym samoczynnie na plecy po wpadnięciu do wody). Jaskrawą, z miękkim wypełnieniem, lub pneumatyczną, automatycznie pompującą się po wpadnięciu do wody. Kolejny element wyposażenia to fartuch, scalający kajakarza i kajak w jedno. Ochroni przed deszczem, falą i chłodem. Może być wykonany z materiału, na morzu lepszy będzie model łączący neopren z materiałem, a w góry i na zwałkę - zapewniający pełną szczelność, neoprenowy.

 

Torba wodoszczelna Ortlieb Rack Pack L (49 l) / 280zł

    

 

Skrzynka wodoszczelna Peli 1120 / 178 zł

 

W kajaku zawsze jest woda. Przy pływaniu turystycznym niezbędne są więc opakowania wodoszczelne. Najprostsze to worki. Lepiej jest kupić wiele mniejszych worków, niż jeden wielki, łatwiej je rozmieścić w kajaku. Bardziej zaawansowane rozwiązania to plecak czy torba wodoszczelna. Przydają się też mniejsze torebki na dokumenty i mapy. Na kamerę lub aparat warto wziąć wodoszczelną skrzynkę, chroniącą przed uderzeniami i zapewniającą szybki dostęp do sprzętu.

 

Worek wodoszczelny Crosso Dry Bag XL (60 l) / 79 zł

Plecak wodoszczelny Hiko Trek 40 l / 124 zł

 

 

 

Worek wodoszczelny hf 350 series 12 l / 53 zł

 

Gdy jest chłodniej, istotny staje się strój. Na kajak nie ubieramy się w bawełnianą bieliznę, ale w wykonaną z rozciągliwego polaru. Mokra bawełna szybko wychładza, polar - utrzymuje ciepło. Kurtka kajakowa wygląda jak kangurka. Turystyczna jest rozpinana pod szyją, modele wyprawowe mają dodatkowo kaptur. Specjalne ściągacze w nadgarstkach i pasie zabezpieczają przed wodą. Do pełni komfortu brakuje tylko suchych spodni, ze ściągaczami w kostkach. No i butów neoprenowych, podobnych do windsurfingowych.

 

 

 

Kurtka Conquest / 910 zł

 

 

Wózek kajakowy Eckla Atlantic 260 / 329 zł

 

 

Fartuch neoprenowy Rock / 259 zł

 

Sandały Keen Hydro Guide / 360 zł

 

Buty neoprenowe Keen Hood River Boot / 360 zł

Rzutka ratunkowa Yak / 159 zł

 

 

Tekst: Alex Kłoś

Zdjęcia: Agata Jakubowska, materiały prasowe, archiwum prywatne (montaż)

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

 

Jak RIB-a w wodzie - motorówki RIB 

Ich zalety doceniają ratownicy wodni i piraci. Są lżejsze, oszczędniejsze i lepiej sobie radzą z wysoką falą niż klasyczne łodzie. Ale to nie zabawki - pontony ze sztywnym dnem mogą rozwijać prędkości nawet 100 km na godzinę. Coraz częściej widujemy je na naszych wodach.

   

Dla tasmańskich diabłów

Co łączy wiekowy drewniany kuter z gaflami, na którym w porcie wino leje się szeroką strugą między rozbawionymi załogantami, i ultranowoczesny jacht typu maksi wprost z superdrogiej pracowni projektowej? Obydwa mogą wystartować w 64. słynnych regatach z Sydney do Hobart.

 
 

 Wakacje z prądem rzeki

Wakacje na wodzie? Najlepiej w kajaku - będzie sportowo i naprawdę tanio. Jednego dnia możesz na kamienistym przełomie sprawdzić, czy jesteś prawdziwym twardzielem, a już nazajutrz leniwie snuć się przez zupełną dzicz.

Zejdź pod wodę.

Pod powierzchnią nawet polski Bałtyk przestaje być najnudniejszym morzem świata.