Nie każdy jednak okularnik (z przymusu, nie wyboru) akceptuje okulary.

Nie wszystkich też przekonują soczewki. Rozwiązanie jest wówczas w zasadzie tylko jedno: operacyjna korekcja wzroku.

 

Najczęściej pacjenci zgłaszający się do klinik leczących wzrok laserowo chcą po prostu poprawić swój komfort życia. Jednak zdarzają się i tacy, którzy w związku z wykonywaną pracą nie mogą nosić okularów (np. praca na wysokościach) i laser to jedyne rozwiązanie.

Zabieg polega na odpowiednim wymodelowaniu kształtu rogówki tak, aby umożliwić skupianie się promieni świetlnych dokładnie na siatkówce. Wykonuje się go za pomocą najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń łączących w sobie osiągnięcia z dziedzin biologii, anatomii i fizjologii oka oraz techniki i optyki, mających swe źródła w badaniach wojskowych i kosmicznych. Lasery masowo weszły do okulistyki w latach 80. Dziś chirurgia oka z wykorzystaniem laserów to rutyna.

 

Laserem po oczach

Najczęściej wykonuje się operacje nazwane skrótowo LASEK i LASIK. Polegają one na odchyleniu płatka z nabłonka rogówki, który po zabiegu wraca na swoje miejsce. Promieniem lasera modeluje się rogówkę, pozwalając na jej spłaszczenie lub uwypuklenie. Nad precyzją działań lasera czuwa lekarz oraz specjalny program komputerowy, którego parametry dostosowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Podczas zabiegu LASEK odwarstwia się ów płatek metodami chemicznymi (przy użyciu alkoholu), a w LASIK-u specjalnym, bardzo precyzyjnym przyrządem - mikrokeratomem. W opinii okulistów LASEK jest mniej inwazyjny, tańszy i prostszy. LASIK, który jest w stanie poprawić krótkowzroczność do -10 dioptrii, dalekowzroczność do +4 i astygmatyzm do 6 dioptrii, pozwala na operację obu oczu podczas jednej sesji. Oczy operowane w ten sposób szybciej się goją. Współczesna okulistyka rozwija się jednak niezwykle dynamicznie i tak naprawdę są już nowsze metody (jeszcze mniej inwazyjne), np. Epi-LASIK czy SBK LASIK. Te coraz nowsze rozwiązania pozwalają na korekcję wzroku u osób z cienką rogówką, co kiedyś nie było możliwe. O wyborze metody decyduje lekarz po dokładnym badaniu. Ma obowiązek poinformowania pacjenta, na czym dokładnie polega zabieg, z jakimi może łączyć się powikłaniami oraz jak trwała będzie poprawa wzroku.

Przykładowe ceny

 

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu: 100-150 zł

Zabieg Epi-LASIK (jedno oko): 2600-3200 zł

Zabieg LASIK/SBK LASIK (jedno oko): 2400-3600 zł

Zabieg LASEK z mitomycyną (jedno oko): 1900-2300 zł

Badania kontrolne do 6 miesięcy od zabiegu: najczęściej bezpłatnie

Badanie kontrolne po 6 miesiącach od zabiegu: 50-100 zł

 

 

Czy dla wszystkich?

Laserowa korekcja wad wzroku nie jest jednak dostępna dla wszystkich. Barierę stanowią pieniądze: zabiegi są dość drogie i nie wszystkich zainteresowanych na nie stać (NFZ oczywiście nie refunduje tego typu operacji). Trzeba też spełniać określone warunki, by zakwalifikować się do zabiegu. Przede wszystkim odpadają osoby z jakimikolwiek zmianami w siatkówce czy patologiczną suchością oka. Przeciwwskazaniem są również: cukrzyca, jaskra, silne alergie czy rozrusznik serca. Nie zakwalifikują się do zabiegu osoby przyjmujące leki utrudniające gojenie, np. kortykosteroidy. Nie wykonuje się tego typu operacji przed 21. rokiem życia i po skończeniu 60 lat (część lekarzy za wiek graniczny uważa 55 lat). Wada wzroku powinna być ustabilizowana (nie zmieniać się w ciągu ostatnich 12 miesięcy), a ogólny stan zdrowia dobry. Najlepsze efekty korekcji można osiągnąć przy wadach wzroku do 6 dioptrii. W większości przypadków nie trzeba później nosić okularów. Prawda jest jednak taka, że im mniejsza wada mniejsza - tym lepszy efekt. Przy wadzie powyżej 10 dioptrii można natomiast wszczepić do komory przedniej oka (przestrzeń między rogówką a tęczówką) specjalne soczewki. Po operacji nadal trzeba korzystać z okularów, ale o znacznie mniejszej mocy.

 

Jak to się odbywa?

Pacjent dostaje znieczulające krople, jego twarz przykryta jest ochronną folią lub tkaniną. Zabieg trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesny.

Potem zakładany jest opatrunek (nie zawsze), dwie-trzy godziny odpoczynku w sali pooperacyjnej i można wracać do domu.

Kalendarz wizyt kontrolnych ustala lekarz po zabiegu. Bezpośrednio po korekcji widzenie jest lekko zamazane, jednakże szybko się poprawia (12-24 godzin). W ciągu pierwszych dwóch tygodni dozwolony jest jedynie lekki wysiłek fizyczny. Przez kilka pierwszych dni nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych. Przeczesując internetowe fora, nie sposób jednak nie zauważyć, że możliwe są i inne powikłania. Zmniejszenie kontrastu widzenia w trudnych warunkach (deszcz, mgła, zmrok). Utrzymujący się efekt halo (widzenie otoczki wokół źródeł światła). Dokuczająca suchość oczu. Ponieważ rogówka po zabiegu jest cieńsza, jest również bardziej wrażliwa na urazy, dlatego należy zachowywać większą ostrożność podczas uprawiania sportów. Warto również pamiętać, że po czterdziestce fizjologicznie zmniejsza się zdolność oka do akomodacji i większość z nas i tak będzie potrzebowała okularów do czytania.          

  

Lekarz medycyny Oxana Borissova

dyrektor medyczna Wrocławskiego Eye Laser Center

 

operacja oczu - Lekarz medycyny Oxana Borissova

 

Podczas kwalifikacji pacjenta do laserowej korekcji wady wzroku bierzemy pod uwagę nie tylko tak zwane "techniczne" parametry gałki ocznej, ale również wiek pacjenta, płeć, wykonywaną pracę, aktywność fizyczną, rodzaj stosowanej korekcji wzroku (okulary lub soczewki) przed planowanym zabiegiem, ogólny stan zdrowia, używanie leków, palenie itd. Nawet informacja, jak dużo czasu pacjent jest w stanie poświęcić na okres gojenia, może mieć wpływ na wybór metody korekcji wady wzroku. Duży wpływ na pozytywny wynik zabiegu ma właśnie odpowiednia kwalifikacja pacjenta.

Ryzyko wystąpienia powikłań jest mniejsze niż 0,5 proc. i jest ściśle związane z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, bo od tego zależy okres gojenia się rogówki. Podczas badania kwalifikacyjnego lekarz przedstawia pacjentowi pełną informację o schorzeniu i możliwościach jego leczenia oraz indywidualnie ocenia prawdopodobne efekty zabiegu.

 

 

Tekst: Lidia Lewandowska

Zdjęcia: AP, Shutterstock, archiwum prywatne (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

Vanessa & Mehdi - okiem ekspertów

Od czerwca można kupić w Polsce okulary sygnowane znaczkiem Vanessa & Mehdi. Kolekcja składa się z dziesięciu starannie wyselekcjonowanych modeli, które można idealnie dopasować do kształtu twarzy (ze szczególnym uwzględnieniem problemu jej asymetrii).

Kiedyś do ortodontów zgłaszały się mamy z dziećmi. Dziś często przychodzą osoby dorosłe, które mają najzwyczajniej w świecie dość swoich krzywych zębów. Wyprostować zęby można niemal w każdym wieku. Ta operacja, choć kosztowna, naprawdę się opłaca.

W pigułce o pigułkach - suplementy diety

Na polskim rynku znajduje się obecnie 8 tys. leków bez recepty. Mieszkańcy USA mają do wyboru aż 54 tys. takich preparatów i przyjmują je nałogowo.

Świeżym okiem 

Dobrze dobrane oprawki mogą korzystnie zmienić wygląd - wyszczuplić twarz, podkreślić rysy, dodać powagi. Doradzamy, jak dobrać okulary, i prezentujemy nowości z naszych sklepów.