Jacht najlepiej wyczarterować, czyli wypożyczyć. Są wyspecjalizowane firmy, które mają łajby różnej wielkości i o różnym stopniu komfortu. Łatwo zaplanujesz zarówno romantyczne rejsy we dwoje, wakacje rodzinne, jak i prawdziwą "męską przygodę" w gronie kumpli. Ważne, by wybrać łódkę odpowiednią do oczekiwań i możliwości załogi.

żagle,jacht

 

Żegluga po ciepłych morzach

Najwyższa pora odczarować żeglarstwo morskie. Urlop pod żaglami to niekoniecznie kilkudniowe pływanie bez widoku lądu, prymitywne warunki i morskie niebezpieczeństwa. Obecny jachting to komfortowa żegluga po ciepłych wodach pod opieką doświadczonego skippera.

żagle,jacht, BAVARIA 37

Bavaria 37, 3 kabiny, 6 osób

żagle,jacht, BAVARIA 37

Z prawdziwym wyczynem takie żeglowanie nie ma wprawdzie nic wspólnego, ale stwarza doskonałe warunki do odpoczynku i daje wiele okazji, by odwiedzić te miejsca, do których dotrzeć można tylko od strony wody. Spędzanie urlopu na jachcie ma dodatkowe zalety. Jest on naszym hotelem i środkiem transportu jednocześnie. Codziennie można zawijać do innego miasta lub zatoki bez konieczności wracania na noc w jedno i to samo miejsce.

żagle,jacht, BAVARIA 44

Bavaria 44, 4 kabiny, 8 osób

żagle,jacht, Bavaria 44

Najpopularniejsze w Europie miejsca letniej żeglugi to: wybrzeże chorwackie, wyspy greckie, Sardynia, Korsyka i Wyspy Kanaryjskie. Rejsy po Karaibach czy Seszelach - coraz częściej zimą - stają się alternatywą dla wyjazdów na narty.

żagle,jacht, BAVARIA 46

Bavaria 46, 4 kabiny, 8-10 osób

żagle,jacht, Bavaria 46

Aby wyruszyć na wakacyjny rejs po Morzu Śródziemnym, nie trzeba mieć stopni żeglarskich ani innych specjalnych uprawnień. Wystarczy zatrudnić skippera - polskiego lub miejscowego - który zadba nie tylko o bezpieczeństwo żeglugi, ale często zaproponuje również interesującą turystycznie trasę. Skippera najłatwiej znaleźć, korzystając z pomocy polskiej firmy pośredniczącej w czarterze. Można też poszukać w internecie.

żagle,jacht, AVARIA 49

Bavaria 49, 5 kabin, 10-11 osób

żagle,jacht, AVARIA 49

Wybierając skippera polskiego, nie narażamy się na nieporozumienia związane z barierą językową lub różnicami kulturowymi. Z polskim skippperem, zanim powierzymy mu nasze bezpieczeństwo, spotkajmy się, by wyeliminować ryzyko, np. antypatii od pierwszego wejrzenia. Na lotnisku lub jachcie będzie za późno, by zrezygnować ze wspólnej żeglugi.

żagle,jacht, Oceanics 423

Oceanics 423, 3 kabiny, 8 osób

żagle,jacht, Oceanics 423

Jachty morskie są bardzo bezpieczne. Po opanowaniu paru zasad bezpiecznego poruszania się po pokładzie, o których skipper zawsze wspomina przed rozpoczęciem rejsu, droga ku morskiej przygodzie jest wolna. Na taki rejs mogą się wybrać nawet całe rodziny z dziećmi, również bardzo małymi. Armatorzy oferują siatki zabezpieczające małego żeglarza przed wypadnięciem za burtę.

 

Jachtu nie musisz wynajmować bezpośrednio za granicą, gdyż w Polsce działają firmy specjalizujące się w czarterowym pośrednictwie. Ceny oferują identyczne jak armatorzy zagraniczni, uwzględniając również wszystkie zniżki armatora. Doradzą, jaki jacht wybrać, a ponadto umowy spisuje się po polsku, co jest bezpieczniejsze, gdy osoba wynajmująca jacht nie zna dobrze języka i mogłaby nie zrozumieć umowy czarteru.

 

 

Wyposażenie

Warunki na jachtach (nawet tych mniejszych) porównywalne są do oferowanych w luksusowych domkach kempingowych. W zależności od liczby członków załogi, możemy zdecydować się na jacht dwu-, trzy-, cztero- czy nawet pięciokabinowy (np. Bavaria 37 cruiser, Bavaria 46 cruiser, Bavaria 50 cruiser). W każdej kabinie są dwa miejsca do spania (wraz z pościelą) oraz szafki i półeczki. Część wspólna to wygodna kanapa i stół. Kuchnia wyposażona w kuchenkę, piekarnik, zlewozmywak, lodów-kę oraz pełną zastawę stołową. W łazience korzystać możemy z w.c., umywalki i prysznica.

żagle,jacht, OCEANICS 473

Oceanics 473, 4 kabiny, 10 osób

żagle,jacht, OCEANICS 473

Na bardziej wymagające osoby czekają jachty dwukadłubowe, czyli katamarany (np. Lagooon 380 czy Lavezzi 40). Zapewniają one wyższy komfort. Kabiny są przestronniejsze, salon z kuchnią - większy. Na zewnątrz, w części dziobowej między kadłubami, rozpięta jest siatka, na której można zażywać kąpieli słonecznych. Bardziej luksusowe katamarany (np. Lagoon 500) mogą mieć na wyposażeniu klimatyzację, zamrażarkę, generator, odsalarkę wody morskiej i inne udogodnienia sprawiające, że czujemy się jak w hotelu.

żagle,jacht, Lavezzi 40

Lavezzi 40, 4 kabiny, 10 osób

żagle,jacht, Lavezzi 40

 

Gdzie zawijać

Żeglowanie zazwyczaj odbywa się tylko w ciągu dnia. Mile widziane przez wszystkie załogi są postoje na kąpiele w uroczych zatoczkach. Noclegi planuje się albo w marinach, albo portach miejskich. Można również stawać na kotwicy w bezpiecznych zatokach.

żagle,jacht, LAVEZZI 40

Lagoon 380, 4 kabiny, 8 osób

żagle,jacht, LAVEZZI 40

Mariny to bardzo dobrze wyposażone porty. Przy każdym stanowisku dla jachtu można zatankować wodę pitną i podłączyć jachtowe urządzenia do prądu. Na terenie mariny są sanitariaty z w.c. i prysznicami, często również pralnie, restauracje, bary, punkty serwisowe i stacje paliw. Niestety, postój w marinie odpowiednio do wygód kosztuje. Porty miejskie są uboższe, co nie znaczy, że mniej atrakcyjne. Nie oferują wprawdzie zaplecza technicznego i sanitarnego, ale umożliwiają bezpośrednie uczestnictwo w życiu portowym miasta. Bardzo przyjemne jest nocowanie w zatoce, w ciszy, wśród natury. Komunikację z lądem zapewnia wtedy ponton będący w wyposażeniu każdego jachtu. 

żagle,jacht, LAGOON 500

Lagoon 500, 5 kabin, 10-11 osób

żagle,jacht, LAGOON 500

 

żagle,jacht, Szlakiem wielkich jezior mazurskich

Jaki jacht na polskie jezioraWielkie Jeziora Mazurskie to unikalny system jezior połączonych naturalnie oraz kanałami i śluzami w długi (ponad 300 km tras) i piękny szlak żeglugowy. Rejs można zacząć niemal w każdym jego punkcie, ponieważ jacht bez problemu wyczarterujemy w każdym z więk-szych portów.

W opisie jachtu zwróćmy uwagę na informację o liczbie miejsc do spania. Jeśli chcemy pływać wygodnie, nie bierzmy ich zbyt dosłownie, bo będzie ciasno. Nastawmy się na zostawienie jednej koi wolnej.

Gdy planujemy pływanie w małym gronie (2-3 osoby), nie czarterujmy jachtu zbyt dużego, zaprojektowanego np. dla 5-osobowej załogi. Podczas gorszej pogody obsługiwanie go może okazać się trudne i męczące.

Na rejs z dziećmi warto poświęcić ambicje sportowe dla codziennego komfortu i wybrać jacht wygodniejszy typu "family" (np. Tango Family, Tes 32 Dreamer, Twister 800, Pegaz 737, Fortuna), w którym kabiny są większe i wyższe. Jachty mniejsze, turystyczne zapewnią podobny komfort, choć nieco mniejszy luksus; są natomiast tańsze.

Ale jeśli chcemy pływać szybko i koniecznie wyprzedzać wszystkie pływające jednostki widoczne w polu widzenia - decydujmy się na jacht typowo sportowy (np. wszystkie Sportiny, Tango 780 Sport). W tym wypadku ważne są umiejętności i sprawność załogi.

Dla miłośników biwakowania "na dziko" idealny będzie jacht z niewielkim zanurzeniem (Sasanka, Sportina, Fokus). Nie ma to znaczenia, jeśli planujemy pływanie od portu do portu. Trzeba jednak wiedzieć, że porty mazurskie (w przeciwieństwie do śródziemnomorskich) są głośne i nie jest to miły gwar tawerny, lecz często ryk pijanych dzikusów.

żagle,jacht, Focus

Focus, 4-6 osób

Wybierając firmę, sprawdźmy, czy oferuje serwis na szlaku. Będziemy czuli się znacznie bezpieczniej z możliwością wezwania w każdej chwili pomocy technicznej.

żagle,jacht, Twister

Twister, do 8 osób

 

Niezbędne wyposażenie

Jachty żaglowe oferowane na Mazurach oprócz kompletu żagli posiadają również silniki (najczęściej zaburtowe). W każdym jachcie powinna się znaleźć kuchenka z butlą gazową, instalacja wodna ze zbiornikiem na wodę pitną, podstawowe wyposażenie kuchni w naczynia i garnki oraz instalacja elektryczna z punktami świetlnymi. W większych i droższych będą chemiczne w.c., radio, odtwarzacz CD. Przed wypłynięciem sprawdźmy, czy cały sprzęt znajduje się na jachcie i czy jest sprawny.

 

Uwaga na koszty dodatkowe

Nie musimy martwić się o to, gdzie zostawić samochód, którym przyjechaliśmy na Mazury. Firmy czarterujące jachty na czas rejsu oferują parkingi strzeżone dla żeglarzy, prawie zawsze za dodatkową opłatą. Trzeba się też liczyć z kolejnym wydatkiem - na kaucję. Przypominamy: przed wynaję-ciem łódki nalezy poprosić armatora o sprawdzenie w naszej obecności sprawności i stanu wszystkich urządzeń - zarówno dla naszego osobistego bezpieczeństwa w czasie rejsu, jak i naszych portfeli. Wszystkie usterki, wady, braki i zniszczenia, wpiszmy w protokół odbioru, aby nie "skasowano" nas za nie po powrocie z rejsu. Jeśli wada uniemożliwia bezpieczne pływanie

żagle,jacht, Sasanka

Sasanka, 4-6 osób

- żądajmy naprawy lub zamiany jachtu. Możemy też wymagać podstawowego przeszkolenia w używaniu różnych urządzeń, np. urządzenia do kładzenia masztu.

żagle,jacht

 

Tekst: Agnieszka Olszewska, Ilona Szajkowska

Zdjęcia: Corbis, ? 2005 Bavaria Yachtbau Gmbh, Jean Marie Liot, serwis prasowy firm: Top-yachting.pl, Cata-Lagoon, Fountaine Pajot, Dalpol-Jacht.pl, Sasanka-yacht.pl, (montaż)

 

Zobacz też na Logo24

Jak RIB-a w wodzie - motorówki RIB 

Ich zalety doceniają ratownicy wodni i piraci. Są lżejsze, oszczędniejsze i lepiej sobie radzą z wysoką falą niż klasyczne łodzie. Ale to nie zabawki - pontony ze sztywnym dnem mogą rozwijać prędkości nawet 100 km na godzinę. Coraz częściej widujemy je na naszych wodach.

Dla tasmańskich diabłów

Co łączy wiekowy drewniany kuter z gaflami, na którym w porcie wino leje się szeroką strugą między rozbawionymi załogantami, i ultranowoczesny jacht typu maksi wprost z superdrogiej pracowni projektowej? Obydwa mogą wystartować w 64. słynnych regatach z Sydney do Hobart.

 Wakacje z prądem rzeki

Wakacje na wodzie? Najlepiej w kajaku - będzie sportowo i naprawdę tanio. Jednego dnia możesz na kamienistym przełomie sprawdzić, czy jesteś prawdziwym twardzielem, a już nazajutrz leniwie snuć się przez zupełną dzicz.

Wakacje na barce Wakacje na barce

Wyprawa barką to urlop w stylu slow. Niespieszna włóczęga po kanałach przecinających całą Europę. Bez żadnych uprawnień szansa na zostanie kapitanem. Cieszenie się życiem i widokami za burtą. Problemy ograniczają się do nawigacji, godzin zamknięcia śluz i tego, jakie wino kupić na wieczór.

Przez wiry i porohy Kaligandaki 

Oto opowieść o jednej rzece, trzech pontonach i kilkunastu bardzo mokrych osobach.