Jedną z najbardziej adrenalinogennych i wysokooktanowych dyscyplin sportowych. Czyli Red Bull X-Fighters!

Luksusowa Jumeirach Beach Residence w samym sercu Dubaju. Ustawione między morzem wieżowców a lazurową taflą wody czarne trybuny, mieszczące 15 tys. widzów i wypełnione po brzegi, tysiące świateł skierowanych na arenę, rockowa muzyka, telebimy. Wszystko jak spod igły i zapięte na ostatni guzik. W loży honorowej książę Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Hamdan Ben Mohammed Ben Rashid al-Maktoum ze świtą... To on patronuje pierwszym z serii 2011 roku zawodom Red Bull X-Fighters.

red bull, motor, x-fighters

Do akcji wkracza po kolei sześciu zawodników, którym w czasie odbywających się dzień wcześniej klasyfikacji nie poszło najlepiej i zajęli sześć miejsc od końca (do kolejnej rundy przejdzie tylko dwóch z nich - zawody są rozgrywane w systemie pucharowym). Wyję z zachwytu i przerażenia (podobnie jak szejk, jego świta oraz cała publiczność), gdy pierwszy z nich, 21-letni Amerykanin Lance Coury, wykonuje powietrzne ewolucje. I zastanawiam się, co musi umieć ten, który zajął pierwszą pozycję... Pokaz jednego zawodnika trwa dwie, trzy minuty.

red bull, motor, x-fighters

I dobrze, że tylko tyle, inaczej mogłabym tego nerwowo nie wytrzymać. Bo jak to możliwe, że facet na motorze najeżdża na rampę w bardzo szybkim tempie, wyskakuje na kilkanaście metrów w górę, jednocześnie obracając się z motorem o 360 stopni, puszcza go (w czasie obrotu), staje w powietrzu na głowie/rękach, łapie maszynę, siada na niej i bezpiecznie ląduje? I takich trików, niezwykle trudnych do wykonania robi około pięciu, sześciu w czasie jednego pokazu...

 

Najtrudniejsze triki

Najważniejsze triki to aż 18 ewolucji, skala ich trudności waha się od 4 do 10 punktów.

red bull, motor, x-fighters, Heart Attack Indy Flip, Lazy Flip, Dead Body Flip

10 pkt - Heart Attack Indy Flip

9 pkt - Lazy Flip

9 pkt - Dead Body Flip 

Zawodnik FMX w dniu treningowym wykonuje flipa oraz różne jego wariacje przeciętnie 100 razy!

 

red bull, motor, x-fighters

 

 

 

Najwięcej emocji budzi Dany Torres, 24-letni Hiszpan, który w 2008 r., w czasie zawodów na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie wygrał, dystansując rywali. W drugiej rundzie musi zmierzyć się z legendą X-Fightersów - Levim Sherwoodem. Emocje rosną z każdą chwilą - z zapartym tchem czekamy na werdykt: kto przechodzi dalej. I zawsze jest to Dany Torres... Konsekwentnie pokonuje rywali, również tych, którzy w klasyfikacji zajęli pierwsze miejsca, by w końcu stanąć na najwyższym podium. Później nam powie, że popełnił kilka błędów. Że musi nad niektórymi trikami jeszcze popracować. Jednak komu przyszłoby do głowy oceniać mistrza? Zwłaszcza kiedy dzierży w dłoni podarowany przez szejka złoty sejmitar - miecz, jakim posługiwali się na Bliskim Wschodzie wojownicy w XVII i XVIII w. Fanfary, deszcz świateł, niekończące się brawa.

 

 

 

Pierwsza trójka z Dubaju

red bull, motor, x-fighters

Amerykanin Nate Adams, Hiszpan Dany Torres, Norweg Andre Villa

 

Kwietniowe zawody w Dubaju otworzyły serię X-Fighters 2011. Kolejne odbędą się w Brazylii (28 maja), we Włoszech (25 czerwca), Hiszpanii (15 lipca) i Polsce, w Warszawie, na Stadionie Narodowym (6 sierpnia), a na wielki finał Światowa Seria zawita do Australii (17 września), po raz pierwszy w 10-letniej historii zawodów.

red bull, motor, x-fighters,Nate Adams  

 

 

Amerykanin Nate Adams (zdobywca 3. miejsca w Dubaju), zapytany przez nas, czy może wymienić kości swojego ciała, które nie uległy złamaniu, uśmiecha się i przecząco kiwa głową. - Najgorsze jest złamanie obu kości udowych. Nie polecam - mówi.

 

 

 

Tekst: Katarzyna Trębacka, sport.pl

Zdjęcia: materiały prasowe Red Bull (montaż)

 

Czytaj też na Logo24:

Mój pierwszy raz

Gnałem setką po jeziorze

Ja płynę! Nie, ja lecę! Co za euforia. Zdejmuję nogę z gazu i powoli podpływam ślizgaczem do brzegu. - Super! - krzyczę.

Moja lele kawa - cliff diving

Trzy sekundy - tyle czasu na wykonanie skomplikowanych ewolucji mają śmiałkowie skaczący do wody z wysokich, 26-metrowych klifów. Kto nie rzucił się z choćby dwukrotnie mniejszej wysokości, ten nie ma pojęcia, jak wielkiej odwagi wymaga ten sport.

9000 km na stojaka

Gdy gruchnęła wiadomość, że rajd Dakar - zamiast w Afryce - odbędzie się w Ameryce Południowej, wielu zawodników przecierało oczy ze zdumienia. Po 30 latach legendarna impreza miała zmienić swoje miejsce? I to impreza, której nazwa pochodzi od stolicy Senegalu?

Co za wyścig, Man! 

Zobaczyć na własne oczy legendarne wyścigi Tourist Trophy na wyspie Man - to marzenie chyba każdego motocyklisty. Uczestniczyć w nich - dotychczas nie udało się to żadnemu Polakowi. Wystartować w setnej edycji - niemal niemożliwe. A jednak...

Żużel wcale nie jest rozgrywany na żużlu, silnik GM to żaden General Motors, tylko Giuseppe Marzotto,a Tomasz Gollob, najlepszy polski żużlowiec, nie urodził się z motocyklem w kołysce.

Wsiadł na motorower dopiero w wieku czterech lat....

Mniej znany od Harleya-Davidsona, choć starszy. Na?wskroś brytyjski, choć założony przez Niemców. Niszczony kryzysami i pożarami, ale wciąż istniejący. Triumph to w motocyklowym światku jedno z najbardziej szacownych imion.