Kitesurfing to jeden z najmłodszych sportów ekstremalnych. Łączy elementy kilku różnych dziedzin, m.in. paralotniarstwa, surfingu, wakeboardingu (rodzaj narciarstwa wodnego), a po kitesurfing, części nawet deskorolkarstwa i snowboardingu. Najlepiej uprawia się go tam, gdzie woda jest płytka, wiatr równy i umiarkowany (ok. 4-5 st. w skali Beauforta), a linia brzegowa szeroka i piaszczysta. Zapaleńcy trenują też z deskami snowboardowymi na zaśnieżonych polach, w górach i na równinach czy jeziorach skutych lodem. Zimowa odmiana kite'a zyskała miano snowkitingu. Zupełni wariaci mają jeszcze w domach specjalnie podwieszone do sufitu bary (drążki sterownicze), na których ćwiczą na sucho triki - to tzw. kiterooming. Kitesurfing to łatwy sport, ale nikt nie powinien zaczynać jego uprawiania na własną rękę, bo to po prostu niebezpieczne. W środowisku kitesurfingowców krążą setki opowieści o amatorach ściąganych z masztów i drzew. Bohaterem ubiegłego roku na Helu był Niemiec, który próbował sam wystartować z latawcem. Po długim, koszącym locie zakończył szybowanie, wpadając przez boczne okno wprost do nienagannie zasłanej sypialni campera. Historie te, choć śmieszne, są jednak przestrogą przed próbami samodzielnej zabawy w kitesurfing i pokazują, jaką moc ma latawiec. Dlatego istnieją szkółki oferujące lekcje pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Przepisy kitesurfingu regulują dwie międzynarodowe organizacje - IKO i VDWS. Ukończenie kursu w jednej ze zrzeszonych szkół daje certyfikat, który upoważnia do wypożyczania sprzętu na większości spotów (czyli miejsc, w których uprawia się kitesurfing) na całym świecie. Popularność i szybki rozwój kitesurfing zawdzięcza przede wszystkim dużej widowiskowości i różnorodności stylów: od wysokich skoków, przez triki w powietrzu, aż po całkowicie nowy wakestyle, który ostatnio zdominował ten sport. Styl wykorzystuje te same techniki, jakie stosowane są w wakeboardingu: wave (czyli jazda na fali) oraz triki w specjalnie przygotowanych tzw. waterparkach, czyli torach przeszkód ze skoczniami, poręczami itp.

kitesurfing,

 

Nauka

Nauka kite'a zaczyna się od prostych zabaw na lądzie z małym, dwulinkowym latawcem, tzw. demo. Potem poznajesz zasady bezpieczeństwa oraz sterowania czterolinkowym latawcem i lekcja przenosi się do wody, gdzie zostajesz przypięty do sprzętu o większej powierzchni, a co za tym idzie - większej mocy. Kiedy uczeń opanuje już tzw. body dragi, czyli umie sterować latawcem leżąc w wodzie, może przejść do nauki stawania na desce. A potem już samodzielne pływanie, zmiana kierunków, pływanie na wiatr (tzw. ostrzenie), pierwsze skoki. Jest też trochę zagadnień teoretycznych, które kursant musi przyswoić. Bardzo istotne są zasady bezpieczeństwa, przepisy ruchu na wodzie oraz podstawy meteorologii. Zdolny i przeciętnie wysportowany osobnik może rozpocząć samodzielne surfowanie już po 10 godz. fachowego instruktarzu! Znajomość takich sportów jak windsurfing, snowboarding, paragliding, wakeboarding czy deskorolkarstwo na pewno pomoże w szybszym opanowaniu kitesurfingu. Nie ma żadnych poważnych przeciwwskazań do uprawiania kite'a - poza nieumiejętnością pływania oraz wiekiem poniżej kilkunastu lat (od osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców).

kitesurfing,

 

Zasady ruchu na wodzie

kitesurfing, Start z plaży Start z plaży

Osoba startująca z plaży ma pierwszeństwo przed kitesurferem płynącym w kierunku plaży. Tak jest jednak tylko na płaskiej wodzie. Jeśli są duże fale, to pierwszeństwo ma płynący z falą w kierunku brzegu.

 

Prawy hals

kitesurfing, Prawy hals Pierwszą i główną zasadą pierwszeństwa na wodzie jest zasada prawego halsu. Kitesurfer płynący na prawym halsie (mający prawą rękę z przodu) ma pierwszeństwo przed płynącym na lewym halsie. Przy wymijaniu płynący lewym halsem powinien opuścić swój latawiec niżej, natomiast płynący prawym halsem unosi latawiec do góry.

 

kitesurfing, Wyprzedzanie Wyprzedzanie

Jeśli dwa kite'y płyną w tym samym kierunku z różną prędkością, to ten, który płynie szybciej i dogania wolniejszego, musi go wyminąć. Nie może liczyć na to, że wolniejszy ustąpi mu miejsca. Przy czym wyprzedzanie powinno odbywać się po zawietrznej, z zachowaniem bezpiecznej odległości.

 

kitesurfing, Skoki Skoki

Przed wykonaniem skoku trzeba się upewnić, że ma się wystarczająco dużo miejsca, czyli blisko dwukrotną długość linek latawca (60 metrów) po zawietrznej, oraz wolne miejsce przed i za sobą.

 

 

Sprzęt

Latawce

kitesurfing,

Najczęściej z nadmuchiwanymi komorami, które nadają kształt litery C (C-shape) całemu latawcowi. Istnieją też tzw. latawce komorowe, które po starcie wypełniają się powietrzem i przypominają nadmuchiwany materac. Są również na rynku modele typu Bow, nieco bardziej spłaszczone niż C-shape. Rozmiar latawca dobiera się w zależności od siły wiatru i umiejętności surfera. Mogą mieć od 3 do 30 m2 powierzchni. Podane ceny dotyczą kompletów - z barem, linkami, pompką i pokrowcem.

 

kitesurfing, torby

Wielokomorowe torby podróżne na sprzęt pomieszczą deskę, latawiec, piankę i kilka ciuchów.

 

kitesurfing, Pompka

 

 

Pompka z manometrem wskazującym ciśnienie w komorach latawca.

 

kitesurfing, Trapez

Bary, czyli drążki sterujące

Z czterema linkami długości 20-27 m. Długość zmienia siłę ciągu i szybkość reakcji latawca. Manipulując długością linek, można dostosować sprzęt do warunków pogodowych. Mają też system bezpieczeństwa umożliwiający szybkie uwolnienie się od latawca przymocowanego do trapezu. Po odpaleniu latawiec rozkłada się i traci moc, ale pozostaje na jednej lince, dzięki czemu nie ucieknie na wietrze.

kitesurfing, Bary,  drążki sterujące

Trapezy - Uprząż, która łączy cię z latawcem. Istnieją tra-pezy lędźwiowe oraz biodrowe.

 

Deski

kitesurfing, Deski

Mają długość od 115 do 210 cm. Rozmiar dobiera się w zależnosci od wagi i umiejętności pływającego. Istnieją deski dwukierunkowe (jak snowboardo-we) oraz jednokierunkowe (jak windsurfingowe). Te ostatnie używane są głównie do pływania na fali.

kitesurfing,

 

 

Tekst: Piotr Szewlakow

Autor jest instruktorem IKO, właścicielem szkoły KitePark na kempingu Solar w Chałupach (www.kitepark.pl)

Zdjęcia: Serwisy Prasowe Firm: B&M, GK, Takoon/T.Kraft, Łukasz Falkowski, Paweł Kiszkiel (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

Sport

W ciągu kilku lat kitesurfing podbił świat. Polskich kajciarzy można spotkać na Helu, ale też u wybrzeży Brazylii. Jednym z ich ulubionych miejsc są okolice egipskiej Hurghady.

Kto się podniecał filmem "Na fali", niech natychmiast przestanie.

Naprawdę fajne rzeczy robi mistrz Polski w kitesurfingu Victor Borsuk.

Kite lajt

Kite lajt

Na desce z latawcem pływa już ponoć pół Polski.

Po kilkudniowych zmaganiach zwanych kursem kitesurfingu trudno właściwie powiedzieć, w której połowie ja się znalazłem.