1. Bo doskonale przechowuje wartość

Złoto to znany od wieków sposób na przechowywanie wartości. Systemy ekonomiczne się zmieniają, pieniądze papierowe i elektroniczne bywają niepewne, a złoto świetnie opiera się inflacji i ma dość stabilną cenę. W ostatnich 40 latach zanotowało też kilka spektakularnych wzrostów cen, szczególnie w czasie kryzysów.

2. Bo mają go banki

Z jednej strony banki obwinia się za światowe kryzysy, ale z drugiej mamy do banków spore zaufanie, bo w końcu trzymamy w nich pieniądze i zaciągamy kredyty. Mimo, że żyjemy w czasach pieniądza elektronicznego i mówi się, że czasy „złotego pieniądza” już minęły, to jednak większość banków centralnych nadal trzyma spore zapasy królewskiego kruszcu, a wiele z nich dokupuje co roku ogromne ilości. Prym wiodą w tym Chiny, warto wyciągnąć z tego wnioski.

3. Bo nie da się go podrobić

Złoto ma unikalne właściwości fizyczne i chemiczne, w profesjonalnym laboratorium, odpowiedni specjalista bezbłędnie rozpozna fałszywkę. Dlatego kupując złoto warto stawiać na zaufanych dostawców i zwracać uwagę czy złoto ma odpowiednie certyfikaty. Dobrym przykładem jest złoto certyfikowane przez London Bullion Market Association (LBMA) czyli stowarzyszenie przy londyńskiej giełdzie. Warto pytać o złoto od producentów zrzeszonych w LBMA, w polskich sklepach.

4. Bo nie da się go „wyprodukować”

Nagłe zwiększenie wydobycia złota jest praktycznie niemożliwe. Nie da się go „dodrukować” jak w przypadku pieniędzy. Złota nie można też sztucznie wytworzyć czy wyprodukować. Dlatego w wielu rejonach świata gorączka złota ciągle nie gaśnie. Eksperci szacują, że całe złoto świata zmieściłoby się w 112 wagonach towarowych, czyli przewiozłyby go 3 „złote pociągi”.

5. Bo dobrze wygląda

Trendy się zmieniają ale złoto zawsze dobrze wygląda, w rękach artysty jubilera zmienia się w ponadczasowe piękno. Jednak nawet jeśli nie jesteś fanem biżuterii, polecamy sprawdzić jaką frajdę daje trzymanie w ręku sztabki złota. Wtedy łatwiej zrozumieć co ludzkość od wieków widzi w tym żółtym, świecącym metalu.

6. Bo masz go na wyciągnięcie ręki

 

Jednym z mitów o złocie jest przekonanie, że to coś co wymaga naprawdę grubego portfela. Co prawda możemy kupić sztabki kilogramowe za ok. 150 tys. złotych, ale są też dostępne sztabki za mniej niż 200 zł. Z kolei najbardziej popularne i opłacalne (pod względem ceny jednego grama) są sztabki uncjowe, czyli o wadze 31,1 gramów i cenie ok. 4-5 tys. zł. Złoto jest coraz bardziej dostępne i popularne w Polsce. Możemy je kupować w stacjonarnych sklepach Goldenmark i Mennicy Wrocławskiej w całej Polsce. Możemy też wybrać ofertę goldsaver.pl, gdzie możemy kupić sztabkę uncjową „po kawałku” za niewielkie kwoty.

 

 

Specjalnie dla czytelników logo przygotowaliśmy pakiet z „Kasą na start” w sklepie Goldsaver, wystarczy założyć konto i użyć specjalnego kodu: LOG9Y


WYPOWIEDŹ BLOGERA

Goldsaver.pl jest zapełnieniem ważnej luki na rynku sprzedaży fizycznego złota. Pozwala regularnie  oszczędzać, nawet niewielkie kwoty w złocie, bez konieczności płacenia dużych prowizji. Jest idealną alternatywą dla tych, którzy chcą posiadać fizyczne złoto w rozsądnej cenie, a nie mogą pozwolić sobie na jednorazowy wydatek rzędu 5000 zł na 1-uncjową sztabkę. Zasady goldsaver.pl ją jasne i przejrzyste, a obsługa prosta i intuicyjna.

Ratel -autor bloga prostaekonomia.pl