Z którą najłatwiej do celu? - test 10 nawigacji na komórkę

ZLLL
Odbiornik GPS, duży ekran, pojemna pamięć - to ma dziś prawie każdy smartfon. Wystarczy dorzucić odpowiednią aplikację i urządzenie do nawigacji gotowe. Który z programów jest najprostszy w obsłudze? Przetestowaliśmy je wszystkie.

 

Co i jak sprawdzaliśmy?

Ściągnęliśmy aplikacje dostępne w kraju. Produkty gigantów, takich jak TomTom czy Nokia, popularną polską AutoMapę, ale też programy mniej znanych dostawców. Większość z nich ma swoje odpowiedniki na "tradycyjne" urządzenia nawigacyjne typu PNA. Programy komórkowe często występują w odmianach na różne systemy operacyjne. Sprawdzaliśmy je na smartfonach z rozmaitymi platformami: iPhone 4 (iOS 4.3), HTC Legend (Android 2.2), Nokia N8 (Symbian^3) i HTC HD2 (WM 6.5). Windows Phone 7 jeszcze nie doczekał się swojej aplikacji.

Badaliśmy kilka scenariuszy użytkowania: od najbardziej oczywistego (uruchomienie programu, wskazanie adresu i nawigacja), do nieco bardziej wyszukanych (dodanie podczas jazdy postoju na najbliższej stacji benzynowej; odtwarzanie muzyki i odbieranie rozmów w trakcie nawigowania). Mierzyliśmy, ile czasu zajmuje wyliczenie trasy z Warszawy do Międzyzdrojów i ile trwa przeliczenie jej, gdybyś zapragnął odwiedzić po drodze Bydgoszcz. Obliczaliśmy, jak szybko aplikacja orientuje się, że zjechałeś z trasy, i ile czasu zajmuje przygotowanie korekty. A także: przez ile ekranów i przycisków musi przebrnąć użytkownik, zanim osiągnie swój cel. Wreszcie, przyjrzeliśmy się drobiazgom, które potrafią doprowadzić do szewskiej pasji. Czy da się wyłączyć ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości? Czy asystent pasa ruchu jest czytelny?

 komórka, nawigacja, gps

1

 

Prawdziwa jazda!

Czasy, kiedy nawigacja w komórce była ubogą krewną tej "prawdziwej", minęły. Spora w tym zasługa samych smartfonów, wyposażonych w mocne procesory i duże ekrany. Jest szybko, wygodnie, a lista funkcji - praktycznie taka sama. Czy nawigacja traci coś na tym, że musi "dzielić się" sprzętem, na którym działa, z telefonem i odtwarzaczem MP3? Niekoniecznie. Wszystkie przetestowane aplikacje potrafiły dogadać się zarówno z jednym, jak i z drugim. Muzyka może grać w trakcie korzystania z GPS-a (część programów ma specjalne menu, ułatwiające sterowanie jej odtwarzaniem). Gdy dzwoni telefon, informacja o połączeniu zasłania mapę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przywrócić widok nawigacji (bez przerywania rozmowy) - i to potrafią wszystkie aplikacje.

 komórka, nawigacja, gps

Lepiej mniej czy więcej?

Są dwie filozofie tworzenia oprogramowania nawigacyjnego (w zasadzie nie tylko nawigacyjnego). Niektórzy producenci stawiają sobie za cel umieszczenie w nim maksymalnej liczby funkcji i opcji. Dobry przykład to AutoMapa, gdzie możesz ustawić dosłownie wszystko, z odstępami czasowymi między poszczególnymi komunikatami (zależnymi dodatkowo od prędkości jazdy). A na drugim biegunie - Navigon Mobile Navigator, który nawet nie pozwala zmienić głosu lektora. Obie aplikacje mają bardzo dobrze zaprojektowane interfejsy, ale ta pierwsza wymaga od użytkownika znacznie więcej uwagi, i zadaje pytania, na które Navigon z góry zna jedyną słuszną odpowiedź. Coś za coś - albo prostota i łatwość obsługi, albo zaawansowane możliwości dostosowania aplikacji i trasy do indywidualnych potrzeb. Są też przykłady programów z zupełnie przeciętnymi interfejsami, które dużo zyskują dzięki brakowi zaawansowanych opcji (świetna iGO My way). Gorzej, gdy niezbyt udany interfejs spotyka się z olbrzymimi możliwościami konfiguracji i wyboru (NaviExpert). Wyniki liczbowe na następnych stronach. No to w drogę!         

2

 

komórka, nawigacja, gps,iGO My way  

 

iGO My way

Najbardziej przyjazna z testowanych aplikacji. Duża w tym zasługa... ograniczonej liczby dostępnych funkcji. Spory plus za widok mapy. Zdecydowanie minimalistyczny, a dzięki temu bardzo czytelny. Prosto, łatwo, przyjemnie. Jedyny kiks: gdy przychodzi SMS, nawigacja staje w miejscu.

www.igomyway.com

3

komórka, nawigacja, gps,AutoMapa  

  

AutoMapa

Albo ją pokochasz, albo znienawidzisz. AutoMapa ma więcej opcji i ustawień, niż pozostałe badane aplikacje razem wzięte. Żeby się w tym wszystkim połapać, nie trzeba robić doktoratu. Wystarczy... kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie. Menu nie jest nielogiczne ani nieprzemyślane. Po prostu oferuje bardzo dużo. Na każdym kroku zadaje pytania, żeby dokładnie dopasować trasę do twoich oczekiwań. Pewnie część z nich można spokojnie pominąć, ale wtedy straciłbyś uczucie bycia panem sytuacji.

www.automapa.pl

4

komórka, nawigacja, gps,CoPilot Live  

  

CoPilot Live

Niezły kompromis między liczbą funkcji a prostotą obsługi. Można sporo ustawić (np. prędkość ponad limit, przy której włącza się ostrzeżenie), ale nie trzeba - CoPilot wcale się z tym nie narzuca. Mapa podobna jak w iGo, ale nie do końca. Diabeł tkwi w szczegółach: nazwy mijanych ulic i ikony POI są niezbyt czytelne. Bardzo łatwe dodawanie najbliższej stacji. Jeśli odbierzesz rozmowę, na wyświetlaczu zobaczysz informacje o kolejnych manewrach (powiadomienia push) bez wracania do ekranu aplikacji!

www.alk.eu.com

5

komórka, nawigacja, gps,Navigon MobileNavigator  

  

Navigon MobileNavigator

Zwalnia z męki dokonywania wyborów, dzięki czemu operacje wykonujesz w maksymalnie ograniczonej liczbie kroków. Istotny wyjątek: wylicza nie jedną, ale trzy trasy, i zostawia decyzję użytkownikowi. Bardzo przydatne. Jeśli nie zdecydujesz się w ciągu kilku sekund, MobileNavigator zrobi to za ciebie. Brak możliwości zmiany lektorki to jednak przesada. Zwłaszcza że głos rozpoczyna komunikaty od "Proszę...". To nadmiar kurtuazji. Mapa ładna, ale niezbyt czytelna (malutkie ikonki POI).

www.navigon.com

6

 

komórka, nawigacja, gps,NDrive  

  

NDrive

Portugalska nawigacja na każdy smartfon. Ładne i proste menu. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wyznaczanie trasy do wybranego punktu - łatwizna. Widok mapy - w porządku. Jeśli jednak chciałbyś w drodze do plaży w Międzyzdrojach odwiedzić ciocię w Bydgoszczy, lepiej zaplanuj trasę, zanim wsiądziesz do samochodu. Oszczędzisz sobie nerwów. Najwięk-szą wadą NDrive jest jednak co innego: niestabilność samej aplikacji. W trakcie testów wyłączała się co kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Może nie lubi HTC Legend?

www.ndrive.com

7

komórka, nawigacja, gps,TomTom  

  

TomTom

Używałeś kiedyś TomToma? Wszystkie funkcje pod ręką. Gdy chcesz zrobić coś niestandardowego (np. dodać kolejny cel podróży), trochę się naklikasz, ale nie powinieneś mieć problemów. Rewelacyjny widok mapy - bardziej czytelny niż u konkurencji. Prosty dostęp do sterowania odtwarzaniem MP3 (chowane przyciski na górze ekranu). Miły drobiazg: gdy odbierasz telefon, TomTom automatycznie wyłącza komunikaty głosowe. A kiedy kończysz rozmowę, włącza je z powrotem. Szkoda, że przeliczanie trasy trwa tak długo.

www.tomtom.com

8

 

komórka, nawigacja, gps,MapaMap  

  

MapaMap

Średniak. Na minus: część ikonek i opisów przycisków jest wyjątkowo enigmatyczna. Bez instrukcji (albo przestawiania opcji "na czuja") się nie obejdzie. To jedyna aplikacja w naszym zestawieniu, która nie potrafi sama przełączyć orientacji ekranu (żeby używać MapyMap w poziomie, trzeba zainstalować dodatkowy program!). Trochę za dużo klikania jak na niezbyt rozbudowaną aplikację. Na plus: planowanie trasy z przystankami i dodawanie punktów pośrednich - wzorowe. Sporo ustawień wyświetlania mapy.

www.mapamap.pl

9

 

komórka, nawigacja, gps,Sygic Mobile Maps  

  

Sygic  Mobile Maps

Doskonała, jeśli nigdzie ci się nie spieszy. Nie chodzi nawet o stosunkowo długie wyliczanie trasy, ale przede wszystkim o irytujące opóźnienia w menu. Wyłączenie animacji trochę pomaga. Dodawanie najbliższej stacji benzynowej do istniejącej trasy - skrajnie skomplikowane. Mobile Maps nie korzysta ze standardowego w telefonach z Androidem przycisku "wstecz", wszystko trzeba wyklikać na ekranie dotykowym. Na osłodę: całkiem czytelny widok mapy.

www.sygic.com

10

komórka, nawigacja, gps,NaviExpertt  

  

NaviExpert

Ciekawostka - program jako jedyny korzysta z map pobieranych z internetu (uwaga na koszta w roamingu!). Wbrew pozorom nie wpływa to znacząco na czas wyliczania trasy (testowaliśmy w zasięgu sieci 3G/HSPA). Do interfejsu trzeba się przyzwyczaić. Nie należy do łatwych i kryje w sobie wiele różnych ustawień. NaviExpertowi brakuje funkcji znanych z innych programów: asystenta pasa i informacji o maksymalnej dozwolonej prędkości. Widok mapy może być zaśmiecony zbędnymi danymi, ale, na szczęście, nie musi.

www.naviexpert.pl

11

komórka, nawigacja, gps,Ovi Maps  

  

Ovi Maps

Darmowy program z mapami prawie całego świata i przewodnikiem Lonely Planet przeznaczony na telefony Nokii. Niepozbawiony wad. Dodatkowy cel podróży można dodać tylko na jej końcu, a Ovi chce się łączyć z internetem nawet wtedy, gdy w ustawieniach wybrano tryb offline. Inaczej niż pozostałe aplikacje nie rozbija adresu na kolejne etapy - wpisujesz go w polu wyszukiwania (jak w Google Maps). To sprawdza się w mieście (wystarczy, że wstukasz samą ulicę). Przy dalszych podróżach jest trochę roboty.

www.maps.ovi.com

12

 

komórka, nawigacja, gps,Google Maps, Navigation 

  

Google Maps Navigation

Nawigacja w komórce, zupełnie za darmo. Niestety, tylko na Androidzie i tylko w USA oraz Europie Zachodniej. W Polsce Google Maps (dostępne w tej okrojonej formie także na inne platformy) przyda się jedynie do obejrzenia trasy przed podróżą. Nie pokazuje kolejnych manewrów ani tym bardziej nie informuje o nich za pomocą komunikatów głosowych.

 

  

Tekst: Michał Młynarczyk

Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe (montaż)

13

Zobacz też na Logo24:

 

komórki

Mobile Crash Test

Czy komórki wszystkoodporne są wszystkoodporne? Zmoczyliśmy, zakurzyliśmy i zrzuciliśmy pięć telefonów.

4G ? LTE

4G to umowna nazwa, pod którą kryją się technologie sieci komórkowych zapewniające błyskawiczne przesyłanie danych - jedną z nich jest LTE.

Aby uniknąć nudy podczas wakacyjnych podróży, warto załadować na komórkę sprawdzoną grę. Mamy dla was kilka propozycji. To nieskomplikowane aplikacje zrobione w technologii Java, które obsłuży większość "zwykłych" telefonów.

Nie zapomnieliśmy także o użytkownikach iPhone'ów.

14
Więcej na ten temat: nawigacja, telefony komórkowe, top 10, wideo